Projektový den „ Advent a Vánoční Tvoření“

Vánoce přinášejí nejen radost a očekávání, ale i příležitost pro společné tvoření a sdílení.

Žáci naší základní školy se nedávno sešli k nezapomenutelnému projektovému dni s názvem "Advent a Vánoční Tvoření." Projektový den začal už od rána, kdy se školní dílnou nesla vánoční hudba. Žáci a učitelé si připravili playlist s oblíbenými vánočními písněmi, které pomáhaly vytvořit pohodovou atmosféru.

Hlavním bodem dne bylo samozřejmě tvoření vánočních věnců. Žáci se rozdělili do skupin a každá skupina dostala k dispozici různé materiály – od tradičních jehličí a šišek po barevné stuhy, vánoční ozdoby, sušeného ovoce a dalších plodů přírody.

Každý žák mohl vyjádřit svou kreativitu a osobnost při vytváření vlastního vánočního věnce. Učitelé byli k dispozici k radám a pomoci, ale hlavní slovo měla fantazie a originalita každého dítěte. Odpoledne bylo vyhrazeno pro výstavu vytvořených věnců, které v následujícím vánočním období pomohou vyzdobit prostory našeho zařízení.

Projektový den ukázal, jak důležitá je kreativita, spolupráce a sdílení pro vytváření nezapomenutelných vzpomínek a posilování vánočního ducha ve školním prostředí.

Odborný výcvik – vánoční pečení

Vánoce nejsou pouze o dárcích a osvětlených stromech, ale také o vytváření příjemné atmosféry plné lásky a radosti.

V rámci odborného výcviku se naši učni jako každý rok zapojili do jedinečné aktivity – pečení vánočního cukroví. Tato iniciativa nejenže rozvíjí jejich dovednosti v oboru, ale také přináší do naší školy kouzlo vánočního období.

První zimní radovánky na DDŠ

Boletice

Nedělní odpoledne jsme s chlapci vyrazili na děčínský Sněžník. Přes noc napadla v naší oblasti nevídaná sněhová nadílka, teplota byla pod nulou, a tak jsme vyrazili oprášit ježdíky. I přes to, že dole během dne napadaný sníh začal tát, tak po příjezdu na místo nás přivítala pravá zima.

Sníh všude kam se podíváme, teplota pod nulou, sluneční svit a na svahu dovádějící droboť. Naši chlapci si po úvodním ostychu také našli „svoji“ dráhu a radost z pravých zimních radovánek propukla v plné kráse.

K vidění bylo množství úsměvů z toho, co vše se na sněhu dá dělat a několik krkolomných situací, kdy chlapci jezdili na skokánku a zkoušeli své dovednosti. Odpoledne si všichni řádně užili a ve zdraví přežili. :-)

Listopadová výtvarná činnost 2023

Boletice

Malování vánočních motivů na dřevo. Výroba domečků, sobů a sněhuláků z kartonového papíru.

V tomto měsíci jsme se zaměřili na dekoraci a výzdobu našeho oddělení. Chlapci si vybrali různé motivy s vánočním tématem. K výrobě jsme použili dřevěné odřezky, barevný papír, kartóny, lepidlo a temperové barvy.

Práce se všem povedla a měli radost z hezkých dekorací.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

DDŠ pomáhala ve zvířecím útulku

Boletice

Poslední listopadová sobota již připomínala svým výrazem pravou zimu. Sníh se sypal z nebe a na teploměru bylo kolem nuly. Ani to však naše chlapce neodradilo od myšlenky pomoci - udělat dobrý skutek. Odpoledne jsme vyjeli do zvířecího útulku v Děčíně, kde jsme pomáhali s rekultivací nových prostor pro výběh a výcvik psů.

Povětšinou se jednalo o hrabání klestí a keřů, odvoz kolečkem a sbírání pořezaných větví. Celá akce se odehrávala v terénu a tak měli chlapci trochu ztížené podmínky, se kterými se však dokázali popasovat.

Odměnou nám byla možnost nahlédnout do aktuálního osazení jednotlivých kotců a vyslechnutí si příběhů jednotlivých psů. Dále nám byla do budoucna nabídnuta možnost venčení pejsků a dále také uspořádání přednášky na téma…Jak se k nám pes dostane, co vše je s tímto aktem spojeno a jaká je následná péče o zvířata.

I přes nepřízeň počasí v nás zůstal hřejivý pocit, že jsme mohli pomoci.

   

   

Společenskovědní akce dne 26. 11. 2023

Kamenický Šenov

Dnešního dne v rámci začínajících Vánoc v Křišťálovém údolí jsme navštívili Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově.

Zde nás čekala komentovaná prohlídka výstav k výročí muzea a firmy Lobmeyr, viděli jsme foukání skla nad kahanem ( toto nám předváděl pan Wünsch), chlapci zkusili také i výtvarnou dílnu – tisk skleněnými razítky na prostírání.

Chlapcům se prohlídka moc líbila a byli nadšení.

Vychovatel: Jansová Yveta, Fichtner Daniel

   

   

Projektový den ZŠ - Podzim v lese

Dne 21. listopadu se v naší škole konal projektový den věnovaný tématu "Podzimní les a jeho obyvatelé".

Den byl strukturován do tří hlavních bloků: fauna našich lesů, flora a samostatná práce žáků na těchto tématech. Zahájení dne přineslo zajímavé přednášky o lesích, jejich stromech, dřevu a ekosystémech, čímž byla položena teoretická základna.

Následoval blok zaměřený na lesní zvěř a její vztah k lesnímu prostředí. Tento blok byl naplněn cennými informacemi a zajímavými fakty. Vrcholem dne byla samostatná práce žáků ve třetím bloku, kde měli možnost aplikovat své nově získané vědomosti. Pracovali na předem připravených pracovních listech, což bylo jak vzdělávací, tak kreativní cvičení.

Den byl obohacený řadou barvitých a názorných ukázek, jak z prostředí lesů, tak z mysliveckého kontextu, což přispělo k hlubšímu porozumění danému tématu. Tento projektový den byl pro účastníky inspirující a obohacující zážitek. Již nyní se těšíme na další podobné akce.

Malování vnitřních prostor

Slovanská

Na pátek 17. 11. 2023 jsme společně s kolegou a chlapci, naplánovali vymalování vnitřních prostor našeho oddělení S 3 na Slovanské.

Přípravné práce spočívaly ve vyklizení místností, pokračovali jsme demontáží nástěnek, věšáků a t. d.. Celkovou přípravu jsme zakončili zakrytím zásuvek, vypínačů a rámů dveří krycí malířskou páskou. Všechny práce vykonávali chlapci pod naším dohledem.

Po namíchání barvy do potřebné hustoty jsme se již pustili do malování. Nejvíce bych pochválil Samuela K. a Lukáše O., kteří po krátké instruktáži byli schopni téměř samostatně pracovat. Vzhledem k tomu, že zbylí dva chlapci nebyli tak zruční, zbylo na ně uklízení po vymalování.

Závěrem je možno konstatovat, že chlapci se přiučili novým dovednostem a jejich snaha byla vidět i na dobře odvedené práci.

Petr Husák a Tomáš Stehlík

   

   

Sportovní akce „ Ústavní silák „

Boletice

Tak jsme se zase po roce všichni sešli v tělocvičně v Boleticích nad Labem, aby si chlapci mezi sebou poměřili síly, ve třech disciplínách. Této akce se zúčastňují jen chlapci nad patnáct let.

Soutěžilo se jako vždy v bench pressu, dřepu s činkou a hodu medicinbalem. Sportovci podávali velmi dobré sportovní výkony a byla na nich vidět opravdu obrovská snaha udělat vše pro vítězství.

Chtěli bychom všem sportujícím chlapcům poděkovat za skvělé sportovní výkony a ostatním, kteří nesportovali za vzorné chování.

Za oddělení EPCHO : Martin Jirovec, Petr Zábrodský, Michal Ledvina, Yveta Bílková

   

Sportovní akce „Silák junior“

Boletice

V neděli proběhla v tělocvičně v Boleticích nad Labem sportovní akce pro chlapce do patnácti let „Silák junior“. Této sportovní soutěže se zúčastnili chlapci z DDŠ a z oddělení EPCHO.

Chlapci zápolili ve čtyřech disciplínách. V hodu medicinbalem, v klikách, v dřepech a v leh - sedech na čas. Akce se zúčastnilo 11 chlapců. Ostatní chlapci, kteří se pro svůj vyšší věk do soutěžení nezapojili mladým silákům fandili.

Tímto bychom všem soutěžícím, ale i divákům chtěli poděkovat za vzorné chování a za správnou sportovní atmosféru.

Za oddělení EPCHO : Petr Zábrodský, Martin Jirovec, Yveta Bílková

   

Turistická akce dne 11.11.2023

Kamenický Šenov

Na dnešní den byla naplánována turistická akce na zříceninu Helfenburk Hrádek u Úštěka. Po obědě jsme s chlapci nasedli do služebního vozidla a odjeli směr Rašovice.

Cesta vedla nádherně zbarveným lesem, kde chlapci hledali houby. Bohužel se nám zhoršilo počasí a začalo pršet.

Helfenburk patří do skupiny „skalních hradů“. Z hradní věže, na kterou vedou malé strmé schůdky je krásný výhled na okolní bohatě zalesněnou krajinu.

V současné době je hrad ve vlastnictví města Úštěk, v nájmu jej má Občanské sdružení Hrádek.

Chlapcům se výlet moc líbil.

Vychovatelé: Jansová Yveta Kudrman Jan

   

HC Děčín vs HC Mostečtí Lvi

Slovanská

Dne 15. 11. 2023 navštívilo opět 5 výchovných skupin (S1, S2, T1, T2, T3) našeho výchovného ústavu hokejové utkání. Tentokrát HC Děčín vs HC Mostečtí Lvi.

Hokejové utkání mělo dobrou kvalitu. Zápas byl zajímavý a výsledek utkání kolísal od jednoho mužstva k druhému. Domácí prohrávali už 1:4, ale stihli ještě ve druhé třetině srovnat na 4:4. Nakonec domácí mužstvo prohrálo gólem v poslední minutě 4:5 a mohlo jen litovat neproměněných přesilovek.

Hochům se utkání líbilo a vzhledem k přítomnosti chlapců z Mostu fandili nejen domácím. Chlapci byli s návštěvou zápasu spokojeni a těší se na další utkání.

Kolektiv vychovatelů

   

Gastronomická soutěž s tématem –„ Bramborový salát a řízek z mletého masa“

V nejnovější kuchařské soutěži, která se konala v prostorách naší cvičné kuchyně, se utkaly soutěžní dvojice ve výrobě dvou klasických pokrmů – bramborového salátu a řízku z mletého masa. Tato neobvyklá kombinace přinesla do soutěže pestrost a vytvořila prostor pro kreativitu mezi učni, kteří měli možnost reprezentovat své střední školy.

Organizátoři soutěže si vybrali toto tradiční téma s cílem zdůraznit důležitost jednoduchých, ale chutných pokrmů, které jsou oblíbené po celém světě. Všichni učni se zúčastnili s nadšením a touhou předvést své kulinární dovednosti. Tato událost sloužila jako skvělá příležitost pro studenty, aby ukázali svůj talent a rozvíjeli své schopnosti pod vedením zkušených mistrů odborného výcviku.

Každé soutěžní družstvo přistoupilo k úkolu s odlišným pohledem. Někteří se zaměřili na tradiční receptury, zatímco jiní se odvážně pustili do experimentování s netradičními ingrediencemi.

Porota tak měla nelehký úkol zhodnotit objektivně jednotlivé soutěžní menu. Jednoznačně tak bylo nejlépe hodnoceno družstvo ze SŠ Hostouň, kdy se jim bodově na záda tlačili naši učni. Svým výkonem a odvahou experimentovat, si vybojovali krásné druhé místo.

Tato kuchařská soutěž přinesla nejen lahodné chuťové zážitky, ale také ukázala, jaký talent a inovace mohou vzejít ze studentských řad.

ORGANIZOVANÉ ČINNOSTI NA DDŠ V PRŮBĚHU MĚSÍCŮ ŘÍJEN, LISTOPAD 2023

Boletice

Na začátku října jsme se s chlapci pustili do výroby ozdobných bambulek, jako pozornost učitelům a rodičům.

   

 

Ke konci stejného měsíce jsme si upekli něco dobrého na zub. Jablečný závin

 

 

A v průběhu listopadu jsme začali s výrobou vánoční dekorace a ozdob.

Práce s listy a dekorací sovy

Boletice

Chlapci si připravili čtvrtky, listy, vodové a temperové barvy. Začali s malováním kmene stromu. Připravili si barvy, které libovolně kombinovali. Nanášeli je na listy a obtiskovali na čtvrtky. Po dokončení si vyrobili jako dekoraci sovy. Nejprve si je obkreslili a vymalovali. Po vystřižení je nalepili k listům. Práce se všem povedla.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

DDŠkové bramboráky

Boletice

V pátek odpoledne jsme se s chlapci vrhli do tvorby dalšího pokrmu - oblíbených bramboráků. V první fázi byly rozděleny jednotlivé úkoly a pozice a pak už to jelo jako po másle. Čištění brambor, strouhání, míchání, hnětení a nakonec smažení.

Po 3 hodinách čilého ruchu a úklidu mohli všichni přítomní ochutnat jídlo, na které se moc těšili. I přes to, že placek byly plné dva „komíny“ bylo za chvilku čisto jako po obědě. Zkrátka kdo umí, umí a chlapcům se tento pokrm velmi povedl, což dokládají i přiložené fotografie.

   

KINO HVĚZDA KAMENICKÝ ŠENOV

Kamenický Šenov

Dnes jsme se rozhodli využít krásu a promítání v našem místním kině u příležitosti Hallowennu a vyrazili jsme za odměnu svědomité práce dětí ve škole na promítání filmu.

Rodinná komedie se nám moc líbila, byla to hezká akce společně stráveného odpoledne. Je moc dobře, že kino zůstalo zachováno ve starším stylu a přesto nabízí akce. Určitě opět někdy rádi využijeme.

   

   

Jablonné v Podještědí

Slovanská

Dne 12. 11. 2023, jsme se s chlapci vydali do severočeského města Jablonné v Podještědí. V neděli dopoledne bylo oblačné, chladné počasí, ale to nám nebránilo, abychom zaparkovali náš vůz v historickém centru města, na náměstí Míru přímo pod Morovým sloupem.

Od náměstí jsme se vydali ke klášteru a bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy, kde dodnes žije komunita dominikánů. Bohužel klášter prochází rekonstrukcí, tak jsme se dovnitř nemohli podívat. Dále naše kroky směřovaly k Markvartickému rybníku, který když jsme obešli, dostali jsme se až ke Zdislavině studánce, která má údajně léčivé účinky a po Zdislavině smrti se stala neoficiálním poutním místem.

Při návratu jsme šli podél řeky Panenského potoka, okolo starého mlýnu, bývalého kostela Narození Panny Marie, kde je také místní vyhlídková věž. Poté jsme si ještě prohlédli Morový sloup na náměstí, také zde proběhlo krátké občerstvení a následně jsme se vydali na cestu zpět.

Výlet se chlapcům líbil a příště opět vybereme další zajímavý cíl naší cesty.

Team Tesko

Výlet do Jetřichovic

Boletice

Nedělní den již od útlého rána nasvědčoval tomu, že počasí se oproti sobotě umoudřilo a mohli jsme s chlapci z DDŠ vyrazit do terénu. Cílem byla dvojice vyhlídek v Jetřichovicích - Mariina vyhlídka a Vilemínina stěna.

Cesta k nim byla dlážděná podzimním listím, vlhými kořeny a kameny, které místy klouzaly a také nespočtem schodů. Na Mariinu vyhlídku nevyšel z důvodu strachu z výšky a slabších pohybových dovedností jeden chlapec. Zbytek skupiny vystoupal až na první vrchol.

Druhého vrcholu - Vilemíniny vyhlídky dosáhla celá skupina. Slunce nám sice na cestu nesvítilo, ale i tak byl krásný podzimní den. Cestou byla zařazena chvilka relaxace v podzimním listí, kdy se chlapci pokusili splynout s přírodou a poslouchali jsme pouze zvuky lesa.

Cestou k dopravnímu prostředku byla vyhlášena soutěž “najdi jedlou houbu”. I v tomto směru chlapci uspěli. Bylo to tak velmi pohodové a užité odpoledne.

   

Vaření na DDŠ

Boletice

Sobotní deštivé odpoledne nešlo trávit venku, a tak měli chlapci na skupině DDŠ náhradní program - vaření. Po vyslechnutí několika názorů si chlapci vybrali, že by chtěli uvařit langoše.

Po programu v tělocvičně se šlo na věc. Každá skupina si udělala svoji várku těsta, vyválela si svoje tvary a usmažila na oleji svoje výtvory. Dále chlapci připravovali česnekovou pastu, bez které správný langoš nemůže existovat a také strouhali sýr, který přišel po kečupu na vrch každého langoše.

Výrobky byly velmi povedené a obě skupiny, tak měli dnešní stravu obohacenu o z jejich pohledu dobrotu. Všem moc chutnalo a zbylo i na přídavky.

   

   

Buková hora a Helfenburg

Slovanská

První listopadový víkend jsme s chlapci ze skupiny S1 trávily výlety.

Náš první výlet se uskutečnil v sobotu. Vydaly jsme se na nedalekou Bukovou horu, kde se nachází nejvyšší betonová stavba v České republice. Tím je televizní vysílači. V jeho blízkosti se nachází Humboldtova vyhlídka a Ptačí stěny, ke kterým jsme se i vydali. Vzhledem ke slunečnému, i když větrnému počasí bylo z vyhlídky krásně vidět do širého okolí.

V neděli jsme zavítaly na zříceninu Helfenburg u Úštěku. Cestou nám sice trošku pršelo, ale díky cestě lesem, která je trošku krytá jsme moc nezmokli. Po příchodu k našemu cíli jsme si celou zříceninu prošly, a ač je v těžším terénu, tak je velice dobře udržovaná.

Oba naše výlety se chlapcům líbili a dokonce padaly návrhy o přespání na Helfenburgu, což by zřejmě šlo, ale až bude vlídnější počasí.

Maděra

Výlov

Kamenický Šenov

Dne 28. 10. 23, jsme se rozhodli, i pres nepřízeň počasí a to v dešti, přidat se a pomoci všem z rybářů, při výlovu jejich chovného rybníka Ještědka, MO Stráže pod Ralskem, hned blízko Hamru na Jezeře. Této těžké a netradiční práce se perfektně zhostil náš Marek.

Po příjezdu na místo jsme se pozdravili rybářským ,,Petrův zdar" a oblekli do typických rybářských ,,prsaček" Vypil se společně horký čaj a rozdaly se u toho nutné pozice, pak už jsme se vrhli do práce, každý na své místo. Dostal jsem se k naháněni ryb k hrázi a pote při přenášeni těžkých kádi s rybami do pořádného bahna s paní vychovatelkou, ale byli jsme sehraná dvojka, která kupodivu ani jednou v bažině nespadla a neuvízla, byl jsem nadšen"

Vše muselo probíhat rychle, vzhledem k nutnosti, doplňovat v plných obrovských kádích na břehu ryby čerstvou vodou pro kyslík, než bude zajištěn jejich převoz do daného rybníka kousek od našeho místa, ke slovení. Vetší ryby k převozu, menší pote zpět do chovného místa. Všechny ryby se musely po jednom počítat a také na kila a kusy roztřídit dle druhu, to bylo velmi složité pro chlapce, ale zvládli to.

Po skončeni se uzavřela hráz a rybník se zadal zpět napouštět. Všichni jsme si po pěti hodinách oddychli a rádi jsme si dali připraveny teplý guláš. Následovalo rozloučeni a těšení se na příště. ,,

Práce to byla opravdu těžká, špinavá, mokra, studena, rychlá a s rybím závanem, není to vůbec legrace, nyní tomu rozumím", nechal se slyšet Marek a podekoval rybářům za tuto moznost, si poprvé v životě, živou rybu potěžkat a za příležitost a zkušenost kterou touto prací dostal!

Výroba podzimních dekorací na odd. EPCHO

Boletice

Dne 22.10. 2023 jsme si pro chlapce z oddělení EPCHO připravili tvořivou činnost a to konkrétně výrobu podzimních dekorací. Před samotnou činností si chlapci museli v našem parku nasbírat kaštany a spadané listy, neboť cílem bylo vytvořit dekoraci z těchto přírodních materiálů.

Po obědě si chlapci na internetu vyhledali inspiraci a poté se vrhli do práce. Všichni vytvořili z kaštanů postavičky zvířat a následně se společně věnovali výrobě modelu podzimního stromu. Na ten byly použity zmíněné listy různých barev a tvarů, které ve výsledku tvořily zajímavou kompozici.

Oceňujeme jejich nadšení při tvorbě a zároveň jejich zdařilé výrobky.

Zapsal Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

EKO BĚH

Boletice

V neděli 22.10.2023 se uskutečnil již třetí ročník celoústavní akce s názvem EKO BĚH. Smyslem akce bylo v určitém časovém rozmezí nasbírat co nejvíce odpadků ve vymezeném úseku Labské cyklostezky. Jednalo se o soutěž družstev.

Celkem se sešlo šest družstev v rámci celého ústavu. Během akce chlapci nasbírali 160 kg odpadků, což bylo o 67 kg méně, než v uplynulém ročníku.

DDŠ

   

Železný Chovanec v Hostouni

Slovanská

Ve dnech 12. a 13. října se již tradičně konala celorepubliková akce ve výchovném ústavu Hostouň s názvem Železný chovanec.

Tato sportovní akce se skládá z plavání, cyklokrosu a běhu. Naši chlapci soutěžili ve dvou kategoriích a to mladší a starší dorostenci. Přičemž na ně čekalo 400m plavání, 20km na kole a 5km běh u mladších. U starších to bylo 500m plavání, 24km kolo a 6km běh.

Naši chlapci statečně bojovali až do úplného konce a v plném nasazení. Bohužel to nestačilo a žádnou medaili jsme nezískaly. Přesto si, ale odnesly zážitek, na který jen tak nezapomenou.

Také bychom rádi poděkovali pořádajícímu VÚ Hostouň, za velmi dobře zorganizovanou akci.

Crystal Valley – Křišťálové údolí – den otevřených dveří sklárna Bratří Jílkové

Kamenický Šenov

Na dnešní den 14.10.2023 byla naplánována společenskovědní činnost – den otevřených dveří ve sklárně Bratří Jílkové.

Po snídani jsme se vydali pěšky do dolního Kamenického Šenova, kde sklárna sídlí. Pro výrobu křišťálového a opálového skla dali postavit v roce 1905 Antonín Jílek a Franz Vetter sklárnu v severní části města proti výpravní budově Dolního nádraží. Specialitou sklárny bylo černé burelové sklo a skla tmavých barev. Po odchodu Franze Vettera se stal novým společníkem bratr Václav Jílek a od roku 1919 nesla sklárna nový název Bří Jílkové. Od roku 1935 začala sklárna svá skla zušlechťovat.

Na zpáteční cestě nám začalo bohužel pršet, ale i přesto se akce vydařila a chlapci byli nadšený.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

   

Crystal Valley – Křišťálové údolí , den otevřených dveří Preciosa Lighting

Kamenický Šenov

Na dnešní den 15. 10. 2023 jsme pokračovali v prohlídce další sklárny ve městě. Tentokrát jsme se vydali na prohlídku do Preciosa Lustry.

Prohlídka byla dost nápaditá, chlapci po cestě plnili úkoly za které na konci dostali skleněný náramek. Viděli jsme od foukaného skla na huti , sklad forem, rafinace, laser, také návštěva ateliéru, brusírna.

Chlapci byli moc nadšený a prohlídka se jim moc líbila.

Vychovatelka : Jansová Yveta

   

   

Turistická akce do obce Svojkov, Velenice, Svitava

Kamenický Šenov

Dne 15.10.2023 jsme s chlapci podnikli výlet do obce Svojkov, Velenice u Zákup a Svitava, kde jsme prošli zříceninu skalního hradu, který se nachází na pískovcové skále ve výšce 35m. Dále se pokračovalo do obce Velenice a Svitava některé jeskyně, které byly vytesány k získání písku pro výrobu tamních zrcadel a místního skla. Chlapci se tak dozvěděli o dějinách a vzniku sklářství. Chlapcům se akce velmi líbila a z návštěvy místních úkazů byli nadšeni.

Chlapce velice chválím za chování a za kladný přístup, kdy byla vidět aktivita při zjištění použití písku k výrobě skla. Již se chlapci těší na další podobný výlet.

Vychovatel: Procházka T.

   

Autodrom MOST Carbonia Cup

Slovanská

Dne 15. 10. 2023, jsme se s chlapci vydali na Autodrom v severočeském městě Most. V neděli dopoledne bylo krásné chladné počasí, ideální pro mezinárodní závody cestovních vozů a speciálů (formulí).

Po příjezdu do areálu autodromu jsme si s chlapci koupili drobné občerstvení a našli si ideální místa na kryté tribuně. Z naší pozice jsme měli krásný výhled na cílovou rovinku a dobré 2/3 tratě. Během kvalifikačních kol začalo pršet, zvedl se vítr a nastala zima, soutěžní vozy byly nuceny přezouvat pneumatiky na mokro. Soutěž byla rozdělena do 5 kategorií vozů.

První byla kvalifikace těch nejslabších vozů, poté vyjeli formule následované 3 kategoriemi cestovních vozů. Po kvalifikaci přišly na řadu ostré závody.

Během závodů jsme mohli sledovat krásné souboje v zatáčkách, několik karambolů a také průjezdů ve vysokých rychlostech. Chlapci si i přes nepříznivé počasí odpoledne užili a určitě se opět vydáme do Mostu na Autodrom.

Team Tesko

   

   

Sportovní odpoledne

Boletice

Před týdnem, tedy po prázdninách, jsme si upravili zarostlý venkovní atletický koutek tak, že na něm dnes můžeme již soutěžit.

Chlapci soutěžili v hodu koulí, v hodu medicinbalem, dále ve skoku dalekém s rozběhem, ve skoku dalekém obounož a v běhu na 100 metrů. A po zimě se zas s chlapci vrátíme, nejdříve v pracovním a poté ve sportovním oblečení. Tak jako každý rok.

Vychovatelé EPCHO : Zábrodský, Ledvina, Jirovec

   

Výlet dětský domov Dlažkovice

Slovanská

V sobotu 7.10.2023 jsme vyrazili s chlapci do dětského domova v Dlažkovicích, kde je umístěn bratr jednoho z našich hochů.

Po domluvě s vedením dětského domova, jsme umožnili bratrům setkání v rámci sbližování rodinných příslušníku. Nejprve jsme si prohlédli okolí a poté využili zdejší hřiště na míčové hry. Odpoledne si všichni zúčastnění užili a po další domluvě budeme jejich setkání iniciovat v rámci udržování rodinných vztahů.

Team Tesko

   

Lezení na ferratu

Boletice

Se skupinou chlapců z DDŠ jsme ještě využili hezkého počasí a vyrazili na cvičnou ferratu, kde chlapcům byl vysvětlen a přiblížen tento druh sportu jako takový a zároveň byli proškoleni ze základů a bezpečnosti lezení.

Chlapci za dodržování zásad bezpečného lezení zjistili, že se není čeho obávat a lehce si poradili s úsekem, který je čekal a po zdolání původní cesty si chtěli vyzkoušet i těžší pasáž, což jim bylo umožněno. Počáteční obavy a strach byly překonány a nic nebrání tomu, aby tato akce bylo zopakována.

DDŠ

Bitva na Gótksé linii

Kamenický Šenov

Dne 7.10 2023 jsme s chlapci využili akce, která se konala v dolním Šenově na vlakovém nádraží, kde se uskutečnila rekonstrukce bitvy na Gótské linii.

Chlapci měli možnost si prohlídnout vozovou techniku a zbroj německé a také americké armády, od 15:30 proběhla celá rekonstrukce bitvy mezi těmito tábory. Chlapcům se akce velmi líbila, až byli velice překvapeni. Střelba ze zbraní a tanku je udivila.

Vypracoval: Bc. Fichtner Daniel

Zábavné sportovní odpoledne odd. EPCHO

Boletice

Dne 28.09. 2023 jsme pro chlapce z oddělení EPCHO připravili zábavné sportovní odpoledne, sestávající z celkem 10-ti disciplín a to hodu míčkem na terč, skoku do výšky, šplhu na čas, hodu medicinbalem, hodu na koš, skákáním přes švihadlo, slalomem s fotbalovým míčem a míčkem na stolní tenis, skokem do dálky z místa a sprintem.

Za každou jednotlivou disciplínu byli chlapci bodováni, po absolvování všech soutěží byly sečteny všechny získané body a ten, kdo získal nejvíce bodů se stal vítězem. V našem případě zvítězil Ondřej ze skupiny E1. Na druhém a třetím místě se umístili chlapci ze skupiny E2. Na řádný průběh soutěží dohlíželi vychovatelé obou skupin. Chlapci si sváteční odpoledne užili ve veselé náladě a nakonec byli všichni odměněni sladkostmi.

Zapsal Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

 

Přespání na zřícenině hradu Kalich

Boletice

První podzimní den se parta DDŠ vydala na akci s přespáním. Naším cílem byl hrad Kalich, kde jsme nebyli prvně. Celá akce ale měla větší význam, než jen přespání. V rámci dobrých a přátelských vztahů jsme společně přiložili ruce k dílu a pomáhali zkrášlit prostředí zříceniny a její celkovou podobu. S chlapci jsme trhali plevel, odstraňovali kameny z přístupových cest a zasypávali díry.

Po odvedené práci na nás čekal večerní táborák, buřty a plno historek a povídání. Noc byla chladná a větrná, díky dobrému oblečení a vybavení proběhla v poklidu. Ráno už nás čekalo jen poklizení místa a návrat zpět.

DDŠ

   

Školní vzdělávací akce – výuka v přírodě

Vzhledem k příznivému zářiovému počasí, byla pro žáky naší základní školy zorganizována školní vzdělávací akce, jejímž cílem byla návštěva rozhledny Chlum a současně výuka v přírodě.

Rozhledna Chlum se nachází v malebném prostředí a poskytuje úchvatné výhledy na okolní krajinu. Pro žáky byla tato cesta nejenom příležitostí k úniku z každodenního prostředí školních lavic, ale také šancí prohlédnout si krásy přírody a pochopit, jaký význam má učení v přírodě.

Během výletu měli žáci možnost studovat flóru a faunu okolí rozhledny. Učitelé připravili zajímavé učební aktivity, které spojovaly teorii s praxí. Děti se učily o ekosystémech, geologii a historii této oblasti.

Celá výuka tak probíhala v inspirativním prostředí, které příroda nabízí. Výlet na rozhlednu Chlum byl pro naše žáky nejenom skvělým zážitkem, ale také důležitou výukovou zkušeností.

ČESKO SASKÉ ŠVÝCARSKO

Slovanská

Zářijové neděle jsme s chlapci ze skupiny trávili výlety do okolí. Vzhledem k novým příchodům na skupinu jsme tyto výlety zvolili do okolí Českosaského Švýcarska. Výlety měli sloužit ke stmelení kolektivu na skupině a lepšímu poznání mezi chlapci, ale i vychovateli.

První výlet nás zavedl do obce Jetřichovice, kde jsme se vydali do Pavlínina údolí. Byla to příjemná procházka lesem ve stínu. Tudíž pro začátek nic náročného.

Druhý výlet byl už pro mnohé chlapce podstatně náročnější. Tentokrát jsme se vydali na loupežnický hrádek Šauštej a Malou Pravčickou bránu. Chlapci při výstupu, ale i sestupu po žebřících na hrádek často čelili strachu z výšek. Přesto to s dodanou motivací zvládli. A jejich odměnou byl překrásný výhled na okolí.

Maděra

 

Úprava sportovního koutku

Boletice

Minulý týden jsme se vypravili do parku na naše venkovní sportoviště, abychom ho připravili na lehkoatletické závody. Tato část ústavního parku slouží k venkovnímu sportovnímu vyžití.

Sportoviště bylo po letních prázdninách samý plevel, listí a jehličí. Ale chlapci a jejich motyky, hrábě a lopaty si s tím jako vždy poradili. A teď již mohou nastoupit sportovci.

Vychovatelé EPCHO : Jirovec, Zábrodský, Mládenka

   

Kopaná na Hamru na Jezeře

Boletice

Dne 21. a 22. září jsme se s vybranými chlapci našeho zařízení zúčastnili turnaje v malé kopané pod názvem “Podzimní přebory” v Hamru na Jezeře.

Do turnaje se přihlásilo celkem 11 týmů rozdělených do dvou skupin. První den se bojovalo ve skupinách systémem každým s každým a ten druhý už následovala vyřazovací fáze. Ve skupině jsme si shodným výsledkem 3:0 poradili s Hostinným, Moravským Krumlovem, Chrudimí, naopak jsme 2:0 prohráli s Buškovicemi a skončili druzí.

Druhý den nás čekalo čtvrtfinále se Žluticemi, kterým jsme i přes velké množství šancí podlehli 0:1 a z naší strany bylo po turnaji. Poté jsme ještě tedy hráli o páté místo s vítězem druhé skupiny Hostouní, kterým jsme nasypali 10:1 a s turnajem jsme se rozloučili konečným pátým místem. Bohužel ambice i tým jsme měli jednoznačně na vítězství, proto umístění bylo pro nás určitým zklamáním.

Z celkového prvenství se radovali chlapci z Buškovic. Věřme, že v dalších turnajích již ukážeme svoji kvalitu a tento nezdařilý výsledek napravíme.

 

Cyklovýlet DDŠ

Boletice

Ve čtvrtek odpoledne se skupina chlapců z DDŠ vydala na cyklovýlet směrem na Ústí nad Labem. Vzhledem k tomu, že skupina obsahuje nové tváře, bylo ještě před vyjetím provedeno poučení o chování na pozemní komunikaci a cyklostezce, dále byla překontrolována a dohuštěna kola a nastavena výška sedel.

Celkem bylo s přestávkami najeto 22 kilometrů během slunného počasí, které nám ještě dovolilo tuto sportovní aktivitu zařadit do programu před blížícím se podzimním časem. Skupina si výlet velmi užila i přes to, že pro některé chlapce byla aktivita poměrně náročná. Všichni ji však zvládli a vrátili se bez ztráty kytičky.

DDŠ v aquaparku

Boletice

Páteční odpoledne na DDŠ se pro vybrané chlapce neslo v duchu vodních radovánek. Plánovaný pěší výlet spojený s návštěvou tohoto zařízení nebylo možné uskutečnit vzhledem k nepříznivému počasí a k přesunu jsme tedy využili dopravní prostředek.

Celé odpoledne tak bylo skutečnou odměnou, kdy chlapci dováděli na toboganech, divoké řece, prohlubovali si svou plaveckou a potapěčskou dovednost a v neposlední řadě měli možnost regenerace ve vířivce. Všem se aktivita zamlouvala, někteří ji označili za nejlepší den od začátku školního roku. Toto vyjádření mluvilo samo za sebe a akce tak nepotřebovala dalšího komentáře.

Ztrouchnivělý pařez

Boletice

Již delší dobu hyzdil náš hezky upravený parčík před hlavní budovou, starý a ztrouchnivělý pařez. Proto jsme se s chlapci rozhodli, že ho odstraníme. Na tuto akci jsme si připravili veškeré zahradní náčiní a svaly. Zanedlouho byl pařez vykopán a odvezen. Místo bylo zasypáno navezenou hlínou a srovnáno s terénem.

Vychovatelé EPCHO : Jirovec, Zábrodský, Mládenka

Plavání na Sněžníku

Boletice

Skupina chlapců z oddělení DDŠ má za sebou první výlet po návratu z prázdnin. Vzhledem ke slunečnému počasí jsme vzali chlapce v pátek vykoupat na pozoruhodné místo, které je všude na mapách vedeno jako Hrádecký rybník, avšak v místě jsou značky vedoucí k Medvědímu jezeru. To však nic neměnilo na tom, že si chlapci akci s koupáním užili, využívali dostupné vybavení a v rámci bezpečnosti si měřili výdrž na jeden nádech.

Páteční odpoledne se povedlo i přes to, že takovou akci vzhledem k počasí možná skupina zopakuje až v příštím roce s blížícím se létem.

   

   

MČR v River surfingu

Boletice

Dne 9.9. 2023 jsme se s chlapci zúčastnili , jako diváci mistrovství ČR v říčním surfingu, který se konal na veslařském kanále v Roudnici nad Labem.

Chlapci tento adrenalinový sport viděli poprvé v životě. Překvapilo je, jak mohou být na řece tak velké vlny a jak jsou schopni se závodníci s vlnou ,,poprat,,.

K vidění byly parádní jízdy nejlepších jezdců jak z České republiky, tak i ze Slovenska. Chlapcům se sport zalíbil a všichni zúčastnění by si ho chtěli vyzkoušet na vlastní kůži.

DDŠ

Srpnový tábor DDŠ

Boletice

V měsíci srpnu jsme se vydali na tábor do nedalekých Třeboutic, kde má základnu Wake and Fun. Je to místo, kde se soustředí vodní sporty všech druhů. Po příjezdu a rozbalení stanů chlapci nelenili a využili možnosti zapůjčení paddleboardů.

Další den jsme přes nepřízeň počasí vyrazili do plaveckého areálu na Klíši, kde jsme postupně využili možnosti plavání či návštěvy sauny. Následující dny se odehrávaly ve znamení vodních sportů, chlapci měli možnost i jízdy na vodním skútru a nebo v areálu hráli beachvolejbal.

Ve volných chvílích jsme byli nápomocni k úpravě místa pro rozšíření kempu, za což byl majitel velice rád. Chlapce chválíme za dobré chování a tím i dobrou reprezentaci ústavu.

DDŠ

   

 

Vodácký tábor DDŠ

Boletice

Jako každý rok jsme vyrazili na začátku měsíce července na vodácký tábor s vybranými chlapci. Naší výzvou byla řeka Jizera.

Startovali jsme z tábořiště Paraplíčko, kde nás čekala hned zkouška dovedností a zručnosti na vyznačené dráze. Ne všem se podařila projet v suchém triku. Cílem tohoto dne byl kemp Malá skála. Druhým dnem jsme pokračovali v našem snažení a po přichystání všech potřebných věcí jsme se vydali na cestu s cílem v kempu Zrcadlová koza. Trať uběhla rychle a chlapci se s ní vypořádali dobře.

Následující den jsme zvolili pěší výlet na zříceninu hradu Rotštejn, kde je k vidění skála ze známé pohádky S čerty nejsou žerty. Cestou zpět lesem jsme společně s chlapci šli bosí, což pro některé byla veliká výzva. Tábor hodnotíme jako vydařený, všichni ve zdraví přežili a navrátili se zpět.

DDŠ

   

Výlet na horu Říp

Boletice

Skupina chlapců z oddělení DDŠ se vydala ve čtvrtek odpoledne na výlet směrem k Roudnici na horu Říp. Počasí bylo velmi příjemné, a tak jsme mohli kopec zvládnout ve zvýšeném tempu. Někteří chlapci se notně zadýchali, ale nakonec výzvu zvládli. Po cestě měli možnost několika vyhlídek do krajiny při nádherné viditelnosti. Cestu doplnil výklad k historii této hory a navázání na vyučovanou látku během školního roku.

Turnaj oddělení EPCHO v šipkách

Boletice

Dne 17.6. 2023 jsme v rámci oddělení EPCHO uspořádali turnaj v šipkách pro chlapce z obou skupin. Hrálo se systémem každý s každým ve formátu 301. Oproti profesionálním hráčům chlapci nemuseli jednotlivé legy zavírat doublem, ale pouze dohodit jakýmkoliv způsobem do hodnoty 0.

Celkovým vítězem se stal Zdeněk ze skupiny E2. Chlapcům se turnaj velice líbil a na všechny zúčastněné čekala sladká odměna.

Zapsal : Bc. Michal Ledvina, Yveta Bílková

   

Výlet na kolech spojený s plaváním

Boletice

V pátek odpoledne vyrazila skupina chlapců, kteří neodjeli domů na dovolenku na cyklovýlet spojený s plaváním a vodními radovánkami v aquaparku Děčín. Počasí nám přálo - vešli jsme se s programem mezi 2 větší deště, a tak byl celkový dojem - jak z cyklo části, tak z bazénové části hraničící s maximální spokojeností. Chlapci si tak odpoledne nejenom užili, ale také se rozvinuli v oblastech, na které přes zimu nebyl tolik čas.

   

Cukráři na DDŠ

Boletice

V pátek večer se na DDŠ vařilo. V plánu byl recept z oblasti cukrářů - minikoblížky v cukru. Přípravy se chlapci mocně chopili - hňácat těsto rukama je velmi bavilo. Pak už se jen koulelo, smažilo a cukrovalo. Chlapci zjistili, že odhadnout teplotu a délku smažení není jen tak a v daném směru bylo nutno pár prvních koblížků „hodit přes palubu“. Výsledek byl nakonec vynikající a chlapcům zbylo k zakousnutí ještě na další den.

   

Sportovní výlet na DDŠ

Boletice

Nedělní odpoledne využila skupina chlapců na DDŠ k výletu za sportem a koupáním do Sloupu. Chlapci se věnovali volejbalu, kopané a badmintonu. V průběhu odpoledne se i vykoupali na místním koupališti. Skupina si odpoledne užila. Jednalo se totiž o jednu z posledních akcí před odjezdem na prázdniny. Slunečné počasí doprovázelo skupinu celé odpoledne a den se velmi podařil.

   

Turistický výlet DDŠ

Boletice

Slunečné odpoledne využila skupina chlapců z DDŠ k turistickému výletu na Kalvárii v Ostrém spojenou následně s koupáním na jezeře v Úštěku. Chlapci poznali další krásné místo z jejich okolí, odkud je vidět široko daleko a seznámili se s historií tohoto místa. Poté jsme se přemístili k vodě, kde s chlapci mohli vykoupat, což si náležitě užili. Celý výlet se nesl v přátelském duchu a byl odměnou pro zúčastněné chlapce, kteří se tak dostali na místo, které neznali. Počasí během celého výletu bylo vynikající.

   

Tvorba na DDŠ

Boletice

Část skupiny chlapců z DDŠ se při nedělním odpoledni věnovala tvořivé činnosti. Předmětem tvoření byla přání pro učitele na závěr školního roku. Chlapci přistoupili k aktivitě zodpovědně a i přes drobná úskalí se nakonec všem práce velmi podařila. Budou tak moci v rámci jejich možností poděkovat učitelům za školní rok.

   

Školní vzdělávací akce ZŠ – ZOO škola

Jako odměnu za celoroční pracovní pomoc připravila Děčínská Zoologická zahrada pro naše chlapce přednášku v ZOO škole. Beseda byla zaměřena na téma ohrožených zvířat po celém světě, na nelegální obchod se zvířaty a také na současnou úlohu Zoologických zahrad.

Chlapci se dozvěděli spoustu zajímavých informací, měli možnost na vlastní oči vidět zabavené předměty z nelegálního obchodu a velmi zblízka se seznámili s místní užovkou červenou. Po skončení přednášky jsme si na rozloučenou prošli zahradu a již teď se těšíme na další spolupráci v příštím školním roce.

Noční přespání Hamr na Jezeře

Kamenický Šenov

Ze soboty na neděli 23.4.2023 jsme s chlapci vyrazili na víkendové grilování s nočním přespáním v přírodě. Chlapci byli před samotným odjezdem poučeni o bezpečnosti a chování. Po připravení osobních věcí a potřebných věcí pro noční přespání jsme byli připraveni vyrazit.

Vyrazili jsme ústavní dodávkou směr Dubnice. Po příjezdu na chatu u rybářského rybníka, měli chlapci možnost si vyzkoušet chytání ryb. Nasbírali jsme si a zpracovali i dřevo na otop v místním lese. Vhodné místo na přespání jsme zvolili právě rybářskou chatu. 

Po zabydlení jsme měli čas na přípravu grilování a vaření kotlíkového guláše. Večer jsme poseděli u táboráku, hráli na kytaru a opékali špekáčky. S chlapci jsme měli i večerní stezku odvahy po okolí. Druhý den ráno, po snídani jsme se vydali stejnou trasou zpět do Kamenického Šenova. Dle slov chlapců byla celá akce velmi vydařená s pěkným počasím. Za akci tímto chválím všechny chlapce za aktivitu a chování.

Vychovatelé: Švec, Hrnčárek, Strnad

   

Turistický výlet ze dne 8.5.2023 – poznávací a vzdělávací výlet do skal

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme vyrazili na turistický výlet do obce Svitava ,Velenice, kde jsou místní jeskyně a různé zbytky staveb a za II. Světové války se zde vyrábělo voj. zařízení…atd. Samotná cesta byla pro mnoho chlapců novou zkušeností, kdy měli možnost se dozvědět spoustu nových věcí o druhé sv. válce. Chlapcům se výlet velice líbil a už teď se těšíme na další obdobné akce, kdy se mohou vzdělávat v historii.

Tomáš Procházka

   

Kulturní akce LUSTRFEST 2023

Kamenický Šenov

Dnešního dne 27.5.2023 proběhl v Kamenickém Šenově akce 3.ročník Lustrfest.

Odpoledne jsme se s chlapci vydali navštívit několik stanovišť. Podívali jsme se na historická vozidla, motorky a kola. V Dvořáčkově parku jsme se zaposlouchali do hudby z 20let minulého století.

Navštívili jsme Střední průmyslovou školu sklářskou, kde nám ukázali výrobu mozaiky. Nezapomněli jsme na naše Sklářské muzeum. Na náměstí TGM bylo spoustu stánku. Vedle pošty v parku pojízdná pícka na výrobu foukaného skla.

Na Práchni jsme se byli podívat v Galerii Prousek a v brusírně pana Seiferta. Chlapcům se akce moc líbila.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

   

Víkendová akce – přespaní v Holanech

Kamenický Šenov

Akce proběhla 27.-28.5.2023 v Holanech na uzavřeném soukromém pozemku s vybavením na kempování a pláží přilehlého rybníka. Na výlet se chlapci důkladně připravili a po naložení všeho potřebného jsme po svačině přejeli do Holan. Zde nás majitel seznámil s vybavením zahrady a možností využití sportovního a rekreačního zařízení. Mezi to patřilo také šlapadlo na vodu, loďka, rybářské pruty, dřevo na oheň i případná možnost přespání ve vybaveném mobilheimu.

Dále jsme se s chlapci věnovali postavení stanů, přípravě jídla, práce na zahradě a i pomoci při obstarání domácího zvířectva především stáda koz ( Kamerunských). Mezi uvedenými aktivitami se někteří z chlapců i vykoupali v rybníce.

Večer pak proběhl v družné zábavě, kdy chlapci poslouchali písničky, besedovali a vyprávěli své zážitky. Po přespání proběhla snídaně, zabalení tábornické výbavy a po předání místa majiteli jsme se vrátili do Kamenického Šenova. Celkově chlapci zhodnotili akci jako velice zdařilou a rádi by se na uvedené místo ještě vrátili.

Vychovatel: Tomáš Procházka, Jan Václavík

   

   

Funpark Most

Kamenický Šenov

Na sobotu odpoledne 20.05.2023 jsme pro chlapce připravili návštěvu Funparku. Hlavním cílem vyzkoušet si 3D bludiště a výstup na vyhlídkovou věž Šibeník. Po obědě jsem s chlapci vyrazili služebním vozem do Mostu.

V jarním období byla krajina velice krásná a to díky slunečnému počasí. Někteří chlapci zde byli poprvé. Podobné akce budeme rádi plánovat do budoucna.

Vychovatelé. Pavel Švec, Renata Hrnčárek

Letní olympiáda DDŠ

Boletice

Na začátku měsíce června se vybraní chlapci zúčastnili olympiády mezi zařízeními, kterou pořádal Liběchov. Na naše reprezentanty nečekalo nic snadného, ale svým odhodláním a zápalem ze sebe vydali velmi dobré výkony, které v několika případech vedly k medailovému zisku.

V celkovém umístění se chlapci ve veliké konkurenci umístili na krásném 6. místě, což považujeme za velmi pěkný a podařený výsledek. Na závěr bychom chtěli poděkovat pořadatelům za pozvání, dobrou organizaci a chlapcům za vzornou reprezentaci našeho ústavu.

Vychovatelé DDŠ

   

Atletické odpoledne

Boletice

Před týdnem jsme zde byli v pracovním oblečení a s nářadím a dnes tu jsme ve sportovním a s lehkoatletickým náčiním. Chlapci na upraveném venkovním sportovišti soutěžili v hodu koulí, v hodu medicinbalem, dále ve skoku dalekém a v běhu jednotlivců a dvojic. Sportovní odpoledne se nám vydařilo, nikdo se nezranil a nikdo neprohrál. Sladkostmi byli odměněni všichni zúčastnění.

Vychovatelé EPCHO : Jirovec, Zábrodský, Bílková

   

Finále ligy ústavů v malé kopané

Boletice

Dne 9.6. 2023 jsme se s chlapci VU Boletice zúčastnili Finále ligy ústavů v malé kopané v Hostinném. Celkem zde startovalo 8 týmů z celé republiky. Hrálo se systémem každý s každým. Po velmi slibné polovině turnaje, kdy jsme to měli rozjeté na pódiové umístění, však přišla 2 zranění, což se bohužel projevilo na výsledcích ve zbytku turnaje. Nakonec z toho bylo i tak velmi pěkné čtvrté místo.

Z celkového prvenství se radovali chlapci z domácího Hostinného. Tímto bychom rádi poděkovali pořadatelům turnaje, za velmi dobře zorganizovanou akci a našim chlapcům za reprezentaci našeho zařízení. 

   

Projektový den „Finanční gramotnost“

V úterý 13. června jsme pro chlapce ze Základní školy uspořádali již tradiční projektový den s tématikou finanční gramotnosti. Bylo připraveno několik soutěžních disciplín s rozmanitým zaměřením. Chlapci mohli získat body za vědomostní kvíz z oblasti finanční matematiky, za střelbu, hod míčem na terč, pohybové hry, chůzi po laně – stackline aj.

Na každém stanovišti byla možnost získání určitého počtu bodů dle šikovnosti. Získané body byly posléze převedeny na „peníze“, které chlapci mohli utratit za dobroty v krámku „U MÍŠI“. Letošní ročník projektového dne provázela pohodová nálada a všichni účastníci si zaslouží velkou pochvalu.

Akce Buková Hora

Slovanská

Znovu jsme navázali spolupráci s Mysliveckým spolkem Buková Hora a dne 10. 6. 2023 jsme v rámci této spolupráce natírali "kazatelny" v revíru tohoto spolku. Bohužel se nevydařilo počasí a déšť nás zdržoval od natírání. Proto jsme stihli natřít jen jednu "kazatelnu".

Hlavní je, že chlapci pracovali usilovně a členové mysliveckého spolku byli s jejich prací spokojeni. Pro chlapce byla tato činnost příjemnou změnou, což sami s povděkem kvitovali. Spolupráce bude pokračovat i v následujícím období a doufáme, že spokojenost bude i nadále na obou stranách.

Kolektiv vychovatelů hlavní budovy Slovanská

   

   

Úprava venkovního sportoviště

Boletice

V sobotu jsme se vydali do parku na naše venkovní sportoviště. Našim vybavením , ale nebylo sportovní náčiní a sportovní oděv, nýbrž montérky, košťata, hrábě, lopaty a motyky. Sice nám počasí přálo, ale bodláčí, plevel a jiné nežádoucí porosty motykám zdatně odolávaly.

Po dvou hodinovém boji, to náletová flóra vzdala a naši chlapci zvítězili. Také hned v pátek půjdeme tento kout našeho parku navštívit, již ve sportovním a se sportovními potřebami.

Vychovatelé EPCHO : Jirovec, Zábrodský, Bílková

   

Labská cyklostezka

Slovanská

V neděli jsme s chlapci ze skupiny S1 využili pěkného počasí a vyrazili jsme se projet na kolech. Vyrazili jsme z ústavu a propletli jsme se přes centrum Děčína až na Labskou cyklostezku.

Po najetí na cyklostezku jsme vyrazili směrem na Německo. Po dojezdu k hranici jsme si chvilku odpočinuli a jeli zpět do ústavu. Jízda šla chlapcům dobře a i nejproblémovější úsek, který byl mezi auty, zvládli dobře. A celých 25 km si užili.

Maděra

Návštěva porodnice

Slovanská

Dne 30. 5. 2023 jsme se skupinou chlapců z ochranné výchovy vyrazili do města Most. Důvodem byla radostná událost v životě jednoho z nich.

Poznávání rostlin a stromů

Boletice

Po čtvrtečním obědě jsme se s chlapci vydali do ústavního parku. Tento náš park je velmi rozlehlý a roste v něm nespočet stromů, jak jehličnatých tak listnatých a řada jiných rostlin. S sebou jsme měli menší atlas stromů a kvíz „poznej strom podle listů“.

Nejlépe se chlapcům dařilo rozpoznat dub, buk a javor. Prvé dva podle kůry a třetí podle listu. Také hned poznali třešeň. Doplnit a určit sesbírané listy ke stromům nebylo v kvízu zrovna jednoduché, některé různé listy se na první pohled zdáli stejné, ale nakonec nám vše vyšlo,tak jak mělo.

Vychovatelé odd. EPCHO : Zábrodský Petr, Jirovec Martin, Bílková Yveta

Turnaj v kopané - Buškovice

Boletice

Dne 4. května 2023 se v Buškovicích uskutečnil turnaj výchovných ústavů v kopané. Naše zařízení se již tradičně zúčastnilo, ale z 12 družstev jsme letos dokázali vybojovat pouze smolné 4. místo.

Turnaj byl skvělou příležitostí pro výchovné ústavy, aby se setkaly a soutěžily v pozitivní atmosféře. Děkujeme za přátelské přijetí a skvělou organizaci turnaje a těšíme se na další podobné akce.

Kulináři na DDŠ

Boletice

V pátek odpoledne se na DDŠ vařilo. V plánu byl jednoduchý těstovinový salát se zeleninou, strouhaným salámem a smaženými vejci. Příprava byla velmi jednoduchá, chlapci se účastnili jak přípravné fáze, tak té dokončovací - sklízecí a vše dobře dopadlo. Současně potěšili svoje chuťové buňky. Všem moc chutnalo a těší se na další kulinářské odpoledne.

   

   

Orientace v terénu

Boletice

V pátek po obědě jsme se s chlapci vypravili do ústavního parku. Tento náš park je velmi rozlehlý a s nemalým výškovým převýšením. Vybavili jsme se dvěma různými mapami, klasickým kompasem a satelitní navigací pro pěší turisty. To proto, abychom se tyto pomůcky pro orientaci v terénu naučili používat.

Nejdříve jsme podle kompasu určovali světové strany a ve spojení s klasickou papírovou mapou určovali polohu určitých zajímavých míst. Satelitní navigace nám sloužila jen ke kontrole a k některým doplňkovým informacím, jako je například nadmořská výška nebo za jaký čas dojdeme z jednoho místa na druhé. Naučili jsme se používat jak klasickou mapu, tak i mapu v satelitní navigaci a samozřejmě také kompas.

Vychovatelé odd. EPCHO : Zábrodský Petr, Jirovec Martin, Bílková Yveta

Celoústavní florbalový turnaj

Boletice

Sobotní odpoledne se v tělocvičně na Starém Městě konal celoústavní florbalový turnaj. Účastnili se ho všechna oddělení - DDŠ, EPCHO, TESKO, LETNÁ a KAMENICKÝ ŠENOV. Družstva hrála systémem každý s každým dva poločasy po 5 minutách a ještě na závěr utkání svedly souboj v dovedností soutěži - nájezdech.

Poločasy byly hodnoceny jako samostatná utkání, a tak byly týmy nuceny makat na sto procent za každé situace. K vidění byly úporné bitvy, ve kterých se střídal florbalový um a kombinace s touhou podat co nejlepší výkon v mezích nastavených pravidel.

Celkový dojem z turnaje byl u všech zúčastněných vynikající a užili si jej bez zranění, což je při těchto sportovních zápoleních vždy důležité. Poděkování patří nejenom chlapcům za předvedené výkony ale také všem vychovatelům, kteří chlapce na turnaji doprovázeli a dohlíželi na jeho hladký průběh.

   

   

Rybaření na Staré Olešce

Slovanská

Ve sváteční den, 8. 5. 2023, jsme se s chlapci vydali k rybníku na Staré Olešce, kde jsme se odpoledne věnovali rybolovu. Ještě než se odjelo, tak jsme si připravili potřebné vybavení. Navázali jsme pruty, připravili návnady a vyrazili jsme na cestu.

Po příjezdu jsme se usadili na pěkné místo u vody, kde byl náš hlavní tábor. Nahodily se pruty a čekalo se. Po nějaké době došlo na pár záběrů, avšak ryba zatím žádná.

Chvíli předtím, než jsme chtěli odjet, se však zadařilo a vytáhli jsme 30 cm kapra, vzhledem k jeho míře jsme ho ale pustili. Chlapcům se rybolov líbil a určitě opět vyrazíme na lov.

Team Tesko

   

Pátek = plavání

Boletice

V pátek odpoledne strávila hrst chlapců z oddělení DDŠ, kteří neodjeli na dovolenky k rodinám 1,5 hodiny v plaveckém areálu v Děčíně. Jednalo se tak o příjemné zpestření zaběhlého programu. Věnovali jsme se rozvoji dovednosti plavání a následně chlapci užívali osobního volna na toboganech a relaxace v bublinkovém bazénu. Chlapci si společně páteční odpoledne užili.

   

Jetřichovice

Kamenický Šenov

Na sobotu odpoledne 06.05.2023 jsem pro chlapce připravili turistickou procházku. Hlavním cílem bylo seznámení chlapců s okolím a poznávání krás přírody. Po obědě jsem s chlapci vyrazili služebním vozem do Jetřichovic.

V jarním období byla krajina velice krásná a to díky slunečnému počasí. Někteří chlapci zde byli poprvé. Podobné akce budeme rádi plánovat do budoucna, kdy je vidět i zpětná vazba chlapců.

Celkově akce chlapce zaujala a již při zpáteční cestě jsme plánovali zopakování akce.

Vychovatelé. Pavel Švec, Renata Hrnčárek

Turistický výlet ze dne 8.5.2023 – poznávací a vzdělávací výlet do skal

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme vyrazili na turistický výlet do obce Svitava ,Velenice, kde jsou místní jeskyně a různé zbytky staveb a za II. Světové války se zde vyrábělo voj. zařízení…atd. Samotná cesta byla pro mnoho chlapců novou zkušeností, kdy měli možnost se dozvědět spoustu nových věcí o druhé sv. válce.

Chlapcům se výlet velice líbil a už teď se těšíme na další obdobné akce, kdy se mohou vzdělávat v historii.

Tomáš Procházka

   

Odborný výcvik – Den americké kuchyně

Jako zpestření odborného výcviku oboru Práce ve stravování, dostali naši učni možnost zvolit samostatně přípravu menu z jakékoli světové kuchyně. Nebylo velkým překvapením, že se jednoznačně rozhodli pro přípravu pokrmu z americké kuchyně.

Vzhledem k příkladnému nasazení pod bdělým dohledem našich učitelů odborného výcviku a v neposlední řadě jejích cenných rad a připomínek, si chlapci za odměnu vychutnali oběd ve stylu USA – na jídelním lístku byl tradiční hamburger s hranolkem včetně zeleninové oblohy a nápoj Coca-Cola.

BK ARMEX DĚČÍN VS NH OSTRAVA

Slovanská

Dne 29. 4. 2023 jsme s chlapci opět navštívili ARMEX Sportcentrum a zhlédli zápas děčínských Válečníků proti hráčum NH Ostrava. Zápas byl zajímavý a odehrál se v režii domácích. Děčínští Válečníci zvítězili 86:74 a postoupili tím do dalšího kola play off. Akce chlapce bavila a jejich chování bylo po celou dobu na dobré úrovni.

Kolektiv vychovatelů Slovanská

   

Pálení čarodějnic

Slovanská

Dne 30. 4. 2023 jsme s chlapci z oddělení Slovanská oslavili opékáním buřtů, sportem a zábavou na vile na Slovanské. Chlapci se sami postarali o oheň a o přípravu buřtů k večeři. Akce se vydařila, hoši si zahráli na kytaru, zaspívali si a spojili podvečerní čas i se sportem - nohejbal, kopaná. Všichni se chovali slušně, aktivita u všech byla také na dobré úrovni. Hlavně ale všichni chlapci ukončili akci nasycení, zabavení a ve zdraví.

Kolektiv vychovatelů Slovanská

   

Turnaj ve stolním tenisu 2023

Boletice

Dne 1.5. 2023 jsme uspořádali celoústavní akci - turnaj ve stolním tenisu. Jednalo se o soutěž dvoučlenných družstev, vybraných ze všech oddělení našeho zařízení /EPCHO, DDŠ, Kamenický Šenov a Letná/. Soutěž probíhala v tělocvičně v Boleticích nad Labem. Celkem se do soutěže přihlásilo 8 mužstev. Družstva byla rozlosována do dvou skupin, ve kterých hrál každý s každým. Druzí ve skupině pak odehráli utkání o 3. místo a vítězové skupin se utkali ve finále o zlato.

Na třetím místě se umístil tým z Kamenického Šenova, druhé místo obsadili chlapci z Letné a zlato získali nejmladší účastníci turnaje z oddělení EPCHO.

Závěrem bychom chtěli pochválit všechny zúčastněné za sportovní nasazení a vzorný přístup a současně všechny pozvat na další ročník.

Zapsali : Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

Nedělní odpolední tvorba a pálení čarodějnic na DDŠ

Boletice

Nedělní odpoledne se na DDŠ neslo v duchu příprav na večerní pálení čarodějnic. Chlapci zprvu zasedli ke stolům a pustili se do tvorby obrázků na téma čarodějnice dle předlohy. Pár obrázků bylo velmi povedených a tvořivá schopnost některých chlapců mohla propuknout v plné síle. Poté jsme šli připravit venkovní prostor v okolí ohniště pro bezpečnou přípravu ohně. K večeru v čase večeře se obě skupiny přesunuly ke stanovišti, proběhlo zapálení pomyslné čarodějnice a poté opékání buřtů. Všichni si tuto akci užili i proto, že nám v posledních dnech nepříliš pěkné počasí dnes vyšlo na výbornou.

 

Beseda s odbornou sociální poradkyní Domu na půl cesty DOM

Slovanská

Dnes k nám opět zavítala odborná sociální poradkyně Domu na půl cesty DOM, Praha 8, Mgr. Radka Reischlová, aby s našimi chlapci uspořádala debatu na téma, co je čeká po odchodu z výchovného ústavu, jaké nejčastější chyby dělají jejich klienti při svých prvních pokusech o osamostatnění se, do jakých problémů se dostávají a proč, a jak jim předejít.

V závěru chlapcům představila samotný Dům na půl cesty, vysvětlila jim, co od této sociální služby očekávat, co musí splnit, aby byli do ní přijati, jaká pravidla zde dodržovat, a co jim naopak tato služba může nabídnout, jak jim může pomoci v prvních měsících po odchodu od nás, nebo poté, co to při vlastních pokusech zcela nezvládnou.

Naši chlapci po celou dobu velmi pozorně naslouchali, zapojovali se do debaty, měli věcné dotazy k věci, což paní Reischlová i v závěru velmi ocenila a přislíbila pokračování v naší letité spolupráci.

Rekultivace bioodpadu v ústavním parku

Boletice

Již delší dobu, jsme měli v plánu z části zrekultivovat rozsáhlou hromadu bioodpadu v ústavním parku. Když se konečně umoudřilo počasí, tak jsme se tuto sobotu do toho s chlapci pustili. Na úpravu bioodpadu jsme použili hrábě, lopaty, košťata a vidle. Za dvě hodiny chlapské práce jsme mohli být spokojeni, z původní velikosti hromady zbyla sotva poloviční.

Za EPCHO : Jirovec, Zábrodský, Bílková

   

Zoo Děčín

Slovanská

V sobotu 22.4 jsme využili jarního počasí a společně vyrazili do místní Zoo v Děčíně. Chlapci si zde mohli prohlédnout spoustu zajímavé zvěře, avšak nejvíce pozornosti sklidila místní Kapybara. Tato činnost se setkala s velkým úspěchem a vřele jí doporučujme.

Team Tesko

   

   

Školní vzdělávací akce – Pražský hrad a jeho významné památky

V úterý 18. 4. 2023 se chlapci z naší základní školy, vydali na vzdělávací akci, během které navštívili Pražský hrad a jeho nejvýznamnější památky.

První zastávkou byla Katedrála svatého Víta, která patří k největším a nejvýznamnějším chrámům v České republice. Žáci měli možnost obdivovat nejen její impozantní architekturu a výzdobu, ale také se dozvěděli něco o historii této katedrály a jejím významu pro naši zemi.

Další navštívenou památkou byl Starý královský palác, dříve sloužící jako sídlo českých knížat a králů, Bazilika sv. Jiří, která patří k nejstarším a nejvýznamnějším kostelům v Praze. Děti si mohly prohlédnout nejen interiér kostela, ale také se dozvěděly o historii Baziliky a významu tohoto místa.

Na závěr chlapci navštívili také Zlatou uličku, malebnou uličku plnou barevných domků a řemeslných dílen. Zlatá ulička je jedním z nejznámějších turistických cílů na Pražském hradě a děti zde mohly poznat atmosféru staré Prahy a také obrazárnu Pražského hradu.

Celá školní akce byla pro děti velkým zážitkem, který jim nejen poskytl nové poznatky z historie Českého království, ale také zlepšil vzájemné vztahy a umožnil jim strávit společně příjemný den. Doufejme, že tato aktivita inspirovala žáky k dalšímu zájmu o historii a kulturu naší země.

Turistická akce - Brniště

Kamenický Šenov

Dne 15. 4. 2023 jsme s chlapci využili docela dobrého počasí a vyrazili jsme služebním vozidlem směrem do obce Brniště. Zde jsme zaparkovali na místním parkovišti služební vozidlo a vydali se po turistické značce směrem na skály a sochy. Cestou jsme se s chlapci pozastavili u skalních nebo dřevěných výtvorů a také menších skalek s různými nápisy.

Chlapci poznávali různé skalní útvary. Stezka Sochy ve skalách v Brništi začíná u Ekocentra, kde jsou k vidění nejrůznější řezbářská díla, bylinková zahrada či amfiteátr. Stezka zlehka stoupá do lesa, který ukrývá skalní reliéfy a další umělecká díla všemožných podob a vyhotovení. Aktivně se můžete zapojit do tzv. stone balancing, což je schopnost poskládat na sebe kameny, aniž by popadaly. Cestou zpět jsme se napojily na stezku, která vedla podél jehličnatého lesa až k rozcestí a zpět k vozidlu.

Celá trasa měla dohromady cca 4 km. Po návratu ke služebnímu vozu jsme vyrazili zpět do výchovného ústavu. Chlapcům se turistika velmi líbila a rádi by se podívali i na ostatní okolní vyhlídky.

Tomáš Procházka

   

   

Základy první pomoci

Slovanská

Dne 15.4.2023 jsme s chlapci navštívili centrum Děčína, kde se konaly akce k otevření turistické sezóny 2023. Na akci byly představovány možnosti vyžití v Děčíně a jeho okolí. My jsme s chlapci zavítali do stánku Červeného kříže, kde si měli možnost, pod vedením odborníků, vyzkoušet základy první pomoci.

Team Tesko

   

Projektový den ZŠ - Bezpečný internet

V měsíci dubnu se v našem školském zařízení uskutečnila, v rámci minimální prevence, interaktivní přednáška, kterou pořádalo sdružení CZ. NIC. Toto sdružení se zabývá kybernetickou bezpečností na internetu. Program měl za cíl zvýšit povědomí o rizicích a nebezpečích, která na internetu hrozí.

V první části se děti dozvěděly, jak správně chránit své osobní údaje, jak se vyhnout nebezpečným situacím v online prostoru. Byly jim vysvětleny pojmy týkající se rizik internetu a ukázány příklady zneužití jejich soukromých účtů a sociálních sítí. Přednášející se také zabývala chováním na sociálních sítích a děti dostaly rady, jak si vybrat silná, jednoduchá a bezpečná hesla.

Druhá část programu se věnovala kyberšikaně, vysvětlení pojmu a praktickým příkladům. Zde mohli žáci uvádět i svoje zkušenosti. V rámci prezentace jim bylo sděleno, kam se mohou v případě kyberšikany obrátit.

Preventivní program se setkal s velkým zájmem ze strany dětí, které se dozvěděly o důležitosti bezpečnosti na internetu. Získané znalosti pak žáci uplatnili v závěrečné křížovce na téma kyberšikany. Věříme, že tato akce pomůže snížit rizika a zvýšit bezpečnost na internetu pro všechny děti a mladistvé.

Školní vzdělávací akce – Návštěva soutěže Gastro Labe 2023

Již VII.ROCNIK SOUTĚŽE GASTRO LABE studentů z oborů kuchař číšník a cukrář pořádala Střední škola řemesel a služeb, Děčín. Soutěž proběhla dne 30. března v Centru Pivovar. S našimi žáky jsme v rámci odborného výcviku tuto soutěž navštívili.

Tématem letošního ročníku v kategorii kuchař byla příprava nejlepšího poctivého hamburgeru z lososa, dále smyslové hodnocení surovin se zavřenýma očima.

V kategorii cukrář se soutěžilo ve výrobě dortu na téma " Čtvero roční období". V kategorii číšník byla příprava hlavního chodu před hostem, servis a nabídka vína.

Chlapcům se soutěž moc líbila, viděli a dozvěděli se mnoho nového z našeho oboru a současně tak měli možnost srovnání co vše již i oni z gastronomie ovládají či v jaké oblasti by své dovednosti mohli obohatit a vylepšit.

Kuchařská soutěž – ZÁMECKÝ RENDLÍK 2023

V měsíci březnu se naši učni zúčastnili kuchařské soutěže organizované VÚ Hostouň. Naší střední školu reprezentovali studenti závěrečného ročníku Patrik T. a D. Kácl.

Hlavním zadáním soutěže byla příprava vepřového závitku s náplní dle fantazie a příloha z brambor. Příprava soutěžního menu byla omezená na časový úsek 3 hodin. Odborná komise hodnotila připravený pokrm z různých pohledů. Krom nápaditosti, prezentace a celkového dochucení jednotlivých částí pokrmu, se též zaměřila na dodržování hygienických a technologických postupů v průběhu přípravy.

Oba naši soutěžící v silné konkurenci obstáli ve všech směrech a získali krásné 1. místo, za což zaslouží velkou pochvalu.

OBOŘIŠTĚ CUP 2023

Dne 25.3. 2023 se chlapci z oddělení EPCHO a Slovanská zúčastnili 23. ročníku turnaje ve stolním tenisu pod názvem OBOŘIŠTĚ CUP 2023.

Jednalo se o turnaj dvojic. Celkově se turnaje zúčastnilo osm družstev z celé ČR. Družstva byla rozdělena do dvou skupin, z nichž postupoval vítěz do finále.

Chlapci z oddělení EPCHO po vítězství ve skupině bohužel ve finále podlehli a obsadili krásné druhé místo. Chlapci ze skupiny Slovanská se umístili na čtvrtém místě. Chlapci z obou oddělení podali v turnaji kvalitní výkony a byli oceněni hodnotnými cenami a pohárem za druhé místo.

Děkujeme pořadatelům za profesionálně připravený turnaj a budeme se těšit na setkání při dalším ročníku.

Hamr na Jezeře

Kamenický Šenov

V neděli dne 26.3.2023 jsme vyrazili na výlet do Hamrů na Jezeře na hrad Děvín a následně Chrástenský vodopád. Zřícenina hradu Děvín je 936 metrů plošně jedna z největších zřícenin v Evropě, pocházejících z roku 1250. Chrástenský vodopád ze 16 století, vzniklý odkloněním řeky Ploučnice do Hamerského rybníka je vysoký více jak dva metry. S chlapci jsme se vydali na krásnou procházku podél potoka, s překvapením na konci v podobě vodopádu. Akce se nesla v pohodovém přátelském duchu, nasmáli jsme se, a podle hodinek jsme ušli celkem 13 km.

Akce se chlapcům velmi líbila, budeme v turistice pokračovat.

Vychovatelé: Švec, Hrnčárek

   

   

Pletení pomlázky dne 23. 3. 2023

Kamenický Šenov

Na dnešní odpoledne jsme naplánovali pletení pomlázky. S chlapci jsme se přesunuli na velkou klubovnu. Pletení pomlázky byl pro některé chlapce ze začátku velký problém. Zvládli to ale nakonec všichni. V pletení budeme pokračovat ještě příští týden.

Vychovatel: Procházka Tomáš Jansová Yveta

   

Válečníci - Sluneta

Slovanská

Dne 22. 3. 2023 jsme s chlapci navštívili basketbalový zápas NBL mezi Válečníky Děčín a Slunetou Ústí nad Labem.

Utkání proběhlo v bouřlivé atmosféře zaplněného hlediště AMEX Sportcentra v Děčíně. Chlapci byli překvapeni jak návštěvou, tak úrovní hry předváděné oběma mužstvy. Nakonec jsme byli všichni spokojeni s vítězstvím domácího mužstva při skóre 105:87.

S chováním chlapců jsme byli spokojeni. Hoši se připojili k velmi pěkné atmosféře zápasu a vydatně povzbuzovali domácí tým.

Na závěr chceme také poděkovat týmu Válečníků, kteří poskytnutím vstupenek umožnili našim chlapcům pěkný zážitek.

Kolektiv vychovatelů oddělení Slovanská

   

Turistická akce dne 18.3.2023

Kamenický Šenov

Na dnešní den byla naplánována turistická akce na zříceninu Helfenburk Hrádek u Úštěka. Po obědě jsme s chlapci nasedli do služebního vozidla a odjeli směr Rašovice. Cesta vedla lesem, kde chlapci nasbírali přírodniny na tvoření.

Helfenburk patří do skupiny „skalních hradů“. Z hradní věže, na kterou vedou malé strmé schůdky je krásný výhled na okolní bohatě zalesněnou krajinu. V současné době je hrad ve vlastnictví města Úštěk, v nájmu jej má Občanské sdružení Hrádek. Chlapcům se výlet moc líbil.

Vychovatelé: Jansová Yveta Procházka Tomáš

Soutěž odborných dovedností – Stavební práce

Začátkem měsíce března se konala soutěž mezi naší SŠ Děčín 32 a Střední školou lodní dopravy a technických řemesel.

Soutěžili učni 1. ročníku zednického oboru. Soutěžilo se ve výstavbě jednoprůduchového komínu 160 cm vysokého. Začátek soutěže byl v 8 hodin a konec ve 14 hodin. Po té proběhlo hodnocení odbornou porotou a následné vyhlášení výsledků.

Naši učni obsadil hned dvě medailové pozice a to 1. a 3 místo. Všem z účastněných se podařilo splnit úkol ve stanovený čas. Chlapci z naší SŠ předvedli skvělý výkon a svojí pracovitostí a chováním předčili ostatní chlapce.

Příprava pokrmu a společného stolování na DDŠ

Boletice

V pátek odpoledne chlapci, kteří neodjeli na dovolenku, měli na programu vaření pokrmu a přípravu společných prostor ke stolování. Připravovali jsme karbanátky z červené řepy, americké brambory s česnekovým dipem a zelný salát.

Chlapci se seznamovali se sílou červené řepy - obarví vše, ovesnými vločkami a dalšími ingrediencemi, které nepatří mezi jejich standardní pokrmy, o kterých si myslí, že jim chutnají. Přípravu jednotlivých částí pokrmu naši budoucí kuchaři zvládli na výbornou.

Hlavní část za drobné asistence taktéž a společné prostory ke stolování si vzali pod křídlo další chlapci ze skupiny. Jednalo se tak o týmovou práci, kdy se každý nějakou částí zapojil a přičinil o výsledný produkt.

Počáteční pohled na ingredience se změnil po ochutnání, kdy chlapci konstatovali, že nic takového ve většině případů ještě nejedli a že je to dobré. Kolikrát i zaznělo, že si ještě přidají „maso", avšak maso se tentokrát vůbec nekonalo.

   

Boletické atletické závody

Boletice

Dne 25.02. 2023 jsme upořádali atletické závody pro chlapce z oddělení EPCHO a DDŠ. Celkem bylo 5 disciplín a to skok do výšky, šplh, hod medicinbalem, člunkový běh a skok do dálky. Na regulérnost závodu dohlíželi vychovatelé z obou oddělení.

Ke všem disciplínám chlapci přistoupili s velkým nasazením a motivací zvítězit, nicméně jako nejatraktivnější a zároveň nejnáročnější, se jevil skok do výšky. Po skončení závodu byly jednotlivé závodní disciplíny vyhodnoceny a jako nejlepší se umístil Ondřej z DDŠ. Druhé a třetí místo obsadili chlapci Pavel a Marek z odd. EPCHO.

Akce byla velmi zdařilá, zejména oceňujeme sportovní přístup a vzorné chování všech chlapců.

Zapsal Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

   

Malování

Kamenický Šenov

Malování jsme s chlapci provedli horní klubovny, kdy si mohli sami vyzkoušet práci s malířským nářadím. Po seznámení s bezpečností a základem malování jsme se s chlapci dali do práce. Část chlapců oblepovali rámy dveří a dřevěných rohů, zbytek se chopilo válečků a štětců na dokončovací práce. Práce chlapce bavila, rádi budeme v malování pokračovat.

Zpracoval: Vychovatel. Švec, Procházka

Procházka na Žabí pramen

Kamenický Šenov

Dne 7.3 2023 chlapci podnikli naučnou vycházku na Pramen Žába, který je volně přístupný pramen v lesoparku na okraji města Kamenického Šenova na severu Česka v Libereckém kraji, v okrese Česká Lípa.

Tento pramen byl vybudován a slavnostně otevřen spolkem vegetariánů 15. 10. 1931 jako „Rudolf Liebischguelle“. Zničen byl koncem 60. let při výstavbě zahrádkářské kolonie poblíž pramene. Nově zrekonstruován byl v roce 1997. Slavnostně otevřen téhož roku a to 13. 9. 1997. Zároveň s tímto, byl nově vytvořen ještě jeden vývěr, který se nazývá „Strážce pramene“.

Autorem hlavy žáby i strážce pramene je pan Petr Jelínek rodák z Prysku. Vzhledem nekvalitního pískovce a rukou vandalů, se hlava žáby musela v roce 2008 zrekonstruovat. Autorem přesné kopie původní hlavy žáby je mgr A. Václav Frömel.

Bc. Fichtner Daniel

   

Turnaj v malé kopané

Slovanská

Dne 4. 2. 2023 jsme uspořádali turnaj v malé kopané pro chlapce umístěné v našem zařízení. Účastnili se hoši ze všech oddělení našeho ústavu (Hlavní budova Slovanská, Tesko Slovanská, DDŠ Boletice, EPCHO Boletice, Kamenický Šenov).

Turnaj proběhl v tělocvičně v Boleticích. Zvítězilo družstvo z Teska, jako druhé se umístilo mužstvo DDŠ, a třetí skončilo mužstvo z oddělení EPCHO. Chtěl bych ocenit snahu všech zúčastněných hráčů. Jejich chování v duchu fair play nejen ve hře, ale i po celé odpoledne.

Rádi bychom tímto všem poděkovali za účast a těšíme se na další ústavní akci.

Kolektiv vychovatelů Hlavní budovy Slovanská

Vítězství 70, Děčín XXXII; tel. + 420 412 594 901; e-mail: a.krupickova@vuboletice.cz

Správa webu: hois.pavel@gmail.com
 © 2014. All Rights Reserved.