Noční přespání na koupališti v Kamenickém Šenově z 19. na 20.6.2021

Kamenický Šenov

Na dnešní víkend bylo naplánované noční přespání na místním koupališti. Toto přespání bylo zároveň rozlučkovou akcí s chlapci, kteří končí svůj pobyt po zkouškách. Překrásně nám vyšlo počasí, a proto se chlapci dlouhou dobu koupali a také využili možnost přespání pod širákem. Večer proběhlo grilování. Akce se zúčastnilo celkem osm chlapců, což bylo také přínosné pro důstojné rozloučení s druháky.

Všem chlapců se akce velice líbila a už teď se těšíme na další obdobné akce a našim končícím studentům přejeme úspěšný start do další části života.

Vychovatelé: Tomáš Soukup, Pavel Švec, Robert Cina, Jiří Cafourek

   

Hrad Houska a Máchovo jezero

Boletice

Chlapci z DDŠ si udělali výlet na hrad Houska, kde z úst kastelána poslouchali historii a pověsti o hradu samotném a celý hrad si měli možnost prohlédnout. Zaujala je místnost s historickými zbraněmi a samotné peklo, které se nachází pod hradem. Celý výlet byl zakončen koupáním v Máchově jezeře a dobrou zmrzlinou.

Tým DDŠ

   

Projektový den – Finanční gramotnost

Dne 11. června proběhla ve škole soutěž ve finanční gramotnosti. S chlapci jsme se ve škole touto problematikou zabývali v rámci výuky již před soutěží, aby získali základní znalosti z oboru.

Nejprve proběhla prezentace a krátký film na téma finanční gramotnost. Chlapci se seznámili s pojmy a problémy, se kterými se v životě mohou setkat.. Poté následoval test. Každý žák dostal kreditní kartu, na kterou sbíral „peníze“ na těchto stanovištích: cvičení dovednosti s míčem, střelba na branku, cvičení paměti, střelba. Po ukončení disciplín si spočítali, kolik za dopoledne získali a kolik mohou utratit v obchůdku. Zde si zakoupili různé sladkosti.

Zbyl nám čas i sladkosti, tak je chlapci mohli získat předvedením znalosti a dovedností v tanci, zpěvu a recitaci. Za své výkony byli odměněni, nejen potleskem ostatních.

Dopoledne se povedlo, chlapci se chovali slušně, snažili se a těší se na další ročník.

Turistická akce s přespáním v obci Velenice - Medvědí camp

Kamenický Šenov

Dne 12.6.2021 jsme měli s chlapci přespání v Medvědím campu v obci Velenice .Po příchodu na místo, jsme společně s chlapci připravili dřevo na opékání a vaření. Po přesunu na tábořiště si chlapci postavili stany a následně se začala připravovat večeře.

Chlapci měli možnost si sami pod naším dohledem uvařit guláš a následně připravit naložené kuřecí maso. V průběhu odpoledne měli chlapci možnost si zahrát míčové hry na menší louce pod tábořištěm. Vzhledem k přespání jsme měli posunutou večerku na 23h., a chlapci odcházeli spát do vybraného stanu.

Druhý den ráno jsme si ke snídani opekli párky a dojedl se guláš. Poté jsme uklidili prostor kolem ohniště, sbalili jsme stany a vydali se zpět do Kamenického Šenova. Dle slov chlapců byla akce velmi vydařená. Také nás navštívil kamarád, který hrál na kytaru a zpíval známé písničky.

Vychovatelé: Procházka ,Husák ,Peluňka ,Václavík

   

   

VÍKENDOVÉ PŘESPÁNÍ V KEMPU JETŘICHOVICE

Kamenický Šenov

Po předchozím naplánování a řádné přípravě dřeva jsme se v sobotu dne 5.6.2021 dopoledne sbalili a po obědě vyrazili služebním vozidlem směr kemp Jetřichovice, kde máme s personálem kempu velmi dobré vztahy díky minulým brigádám, které chlapci v kempu provedli.

Po příjezdu na místo jsme zaparkovali služební vozidlo v zadní části kempu u kuchyňské pergoly a vydali jsme se s chlapci na procházku po okolí, neboť na rozdělání ohně bylo ještě brzy.

Po návratu cca v 16:00 hodin si chlapci postavili stany na určeném místě a rozdělali na vybraném ohništi oheň. Následně jsme se společnými silami za zdatné pomoci pana ředitele Mgr. Jakubce, který se za námi přijel podívat, pustili do vaření guláše na ohni. Než se guláš v kotlíku uvařil, došlo i na večerní koupání v místním koupališti, kdy ochotný vlézt do vody byl pan vychovatel Soukup, a z chlapců Milan S. Dle vyjádření obou otužilců byla voda vynikající .

Po dokončení vaření guláše jsme se všichni navečeřeli, guláš se chlapcům velmi povedl a usadili jsme se kolem ohniště. Vzhledem ke skvělé zásobě dřeva jsme u parádního ohně s chlapci vydrželi cca do 02:00 hodin. Vzhledem k tomu, že nebyla určená večerka, chlapci odcházeli do stanu spát dle únavy a chuti.

Druhý den, v neděli ráno jsme si opět rozdělali oheň, kdo chtěl si dal k snídani pečeného buřta, nebo ohřátý guláš z minulého dne. Po snídani jsme složili stany a uklidili celý prostor, který se užívali při přespání. Z kempu jsme odjížděli zpět do ústavu po 10:00 hodině.

Celá akce se vzhledem teplému počasí a absenci dešťových přeháněk velmi vydařila a chlapce chválíme za chování během celé akce a aktivitu při všech činnostech. Dle jejich vyjádření se již teď těší na další akci s přespáním v přírodě.

Vychovatelé : Švec Pavel Soukup Tomáš

   

Kemp Ferdinand – výchovná zátěžová akce

Slovanská

V sobotu 5.6.2021 jsme po obědě vyrazili s chlapci do kempu Ferdinand v Jetřichovicích. Po příjezdu jsme se ubytovali v chatkách a seznámili se s plánem na zbytek dne.

Chlapci nejdříve v lese nasbírali dříví na ohniště, potom společně s námi připravovali ingredience na kotlíkový guláš. Večer jsme se najedli a poté zpívali táborové písně u ohně.

Následný den, proběhla snídaně a hygiena v kempu. Na oběd jsme byli zpět v zařízení. Chlapcům se tento pobyt přes noc líbil a určitě se do kempu budeme vracet na podobné akce.

Skupina S2, Team Tesko

   

Rýžování českého granátu

Boletice

V neděli 30. 5. 2021 jsme si naplánovali úžasný výlet spojený s Rýžování českého granátu. Největší naleziště drahokamu jménem český granát je v Českém středohoří na severu Čech.

V Podsedicích se dokonce těží v lomu, kde denně zpracují 160 tun zeminy, ze které vytěží 2,5 kilogramu granátů různých velikostí - od 1,8 do 8 milimetrů. Těžba probíhá do hloubky čtyř metrů.

Nám se velké nálezy nepovedli, ale chlapci po pár minutách už měli úspěch v podobě 3mm kamínků.

DDŠ

   

Výpomoc v Děčínském útulku

Boletice

Nabídli jsme pomoc Děčínskému útulku a oni s radostí nabídku přijali. Chlapci za dva dny shrabali a odvozili posekanou trávu z velké louky pod útulkem. Práce jim šla od ruky a odměnou jim byla prohlídka zvířátek, který naštěstí nemají v útulku mnoho.

DDŠ

Výuková exkurze – Energetické zdroje Krušných hor

Koncem května jsme s vybranými chlapci ze základní školy vyrazili do oblasti Krušných hor, aby měli možnost na vlastní kůži poznat tématiku, se kterou se během školního roku setkávali, a to převážně v předmětu fyzika.

Exkurze byla zaměřena na využití energetických zdrojů, které nám poskytují Krušné hory. První zastávkou byl rozlehlý barokní zámek Jezeří, který stojí na okraji hnědouhelné pánve. Zámek Jezeří je v Česku raritou. Jako memento podkrušnohorských vesnic, které v 80. letech ustoupily uhlí, stojí na hraně dolů a zalesněné krajiny.

Následoval přesun na romantickou vyhlídku Jeřabina, která se nachází v malebné krajině Krušných hor nedaleko obce Mníšek a poskytuje přenádherný výhled na podkrušnohoří včetně pohledu na hnědouhelnou pánev. Během exkurze chlapci měli možnost vidět hnědouhelné elektrárny, ale i z blízka si prohlédnou využití alternativních zdrojů energie, při průjezdu okolo větrných elektráren, které se tyčí na vršcích.

Poslední zastávkou byla vodní nádrž Fláje, jediná pilířová přehrada v České republice, která slouží jako zásobárna pitné vody pro města Teplice a Ústí nad Labem. Během exkurze se chlapci dozvěděli spoustu zajímavých informací, které jistě využijí při svém dalším vzdělávání.

Vaření ovocných knedlíků

Boletice

Chlapci z DDŠ, kteří uvažují o učebním oboru kuchař, se pustili do vaření ovocných knedlíků, konkrétně jahodových. Chlapci prokázali znalost základních kulinářských věcí a postupů a zhotovení pokrmu pro ně nebylo nijak složité. V závěru vše snědli a byli se svým výkonem spokojení.

Michálek D.

   

   

Soutěž ve čtenářské gramotnosti- KNIHA 2021

Dne 27. května 2021 proběhla v naší škole soutěž ve čtenářské gramotnosti. Letošní rok nám zkomplikovala epidemiologická situace, neboť si žáci nemohli zajít do knihovny a sami si vybrat vhodnou knihu. Přečetli tedy jen část ze zadané knihy.

Cílem této soutěže bylo prokázat znalost textu, umět převyprávět stručně obsah a zpracovat plakát. Porota tedy hodnotila nejen mluvený projev, ale i estetické zpracování plakátu.

Mile nás překvapila velmi dobrá úroveň na úseku EPCHO. První tři místa byla oceněna diplomem a knihou, avšak předvedená vystoupení žáků byla natolik kvalitní, že si zvláštní cenu poroty zasloužili i další tři soutěžící. Porota však zažila i zklamání ze slabších prezentací žáků ZŠ. Všichni soutěžící si ale stejně zasloužili za svou práci sladkou odměnu.

Těšíme se na příští školní rok a doufáme, že práce žáků budou stejně kvalitní, nebo snad ještě lepší?

Turistika kolem „ Mácháče „.

Kamenický Šenov

Na nedělní odpoledne dne 30. 5. 2021 jsem naplánoval pro chlapce turistickou akci kolem Máchova jezera. Po obědě a relaxační pauze jsme odjeli služebním vozidlem do Starých Splavů, kde jsme vozidlo zaparkovali a pak šli lesní cestou k jezeru.

Byli jsme se podívat u výpusti i na hlavní pláži. Celkem jsme ušli asi 10 km. Chlapcům se akce líbila a počasí nám přálo, takže jsme se zpět vraceli příjemně unaveni, ale spokojeni.

Petr Husák

   

   

 

Zátěžová akce

Kamenický Šenov

Dne 29.5.2021 byla uskutečněna zátěžová akce do Velenic k Medvědímu převisu. Ty to podzemní prostory vznikly většinou po podzemním dobývání písku a do všech je dnes možné se podívat.

K broušení skla se ve zdejších zrcadlárnách používal písek, který byl těžený v několika podzemních lomech. Potřebné čtyři druhy písku o různé zrnitosti se získávaly plavením písku, vytěženého z asi 1,5 m mocné vrstvy pískovce, který byl pro tento účel zvlášť vhodný.

Během těžby, trvající okolo 150 let, byly do pískovcových skal vyhloubeny rozsáhlé, labyrintům podobné podzemní prostory s klenutými stropy, zajištěné proti zřícení mohutnými skalními pilíři. Největší a nejzachovalejší se nacházejí na poměrně malém prostoru v údolí řeky Svitávky.

Chlapci měli možnost projít jeskyní a dozvědět se něco o té to historii, kdy podzemí býval kdysi rozsáhlý pískovcový lom, a jelikož prostory nebyly nikdy výrazněji narušeny pozdějšími úpravami, dochovaly se prakticky v původní podobě. Malé zbytky cihlových zdí jsou z doby, kdy byly prostory upraveny jako sklad.

Celkově akce chlapce zaujala a již při zpáteční cestě jsme plánovali přespání.

Tomáš Procházka

   

   

Turistická akce ze dne 26.5.2021 – procházka po okolí koupaliště v Jetřichovicích

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme měli naplánovanou procházku po okolí koupaliště v Jetřichovicích. Tuto cestu jsme využili nejen k procházce, ale i k přátelské návštěvě místního kempu, kde jsme pomohli paní provozní s umístěním laviček a následně také domluvili možnost nočního přespání v červnu.

Procházka vedla nádhernou krajinou podél potoka v Česko-saském Švýcarsku. Domluva s výletem se velice povedla, počasí nám přálo, a již se chlapci velmi těší na přespání.

Vychovatel: Tomáš Soukup, Pavel Švec

   

Přespání v Horním Podluží

Boletice

Minulý víkend jsme odjeli do Horního Podluží kde jsme byli přes noc. Cestou jsme se zastavili na Křížovém Buku, kde se chlapci dozvěděli o historii těchto míst. Jak o sedmileté válce, tak o bunkrech z druhé světové války.

V Podluží jsme pak rozdělali oheň, opekli si večeři a na místní rybník odjeli zakrmit ryby. Spal jsem pod širákem. Ráno jsme vstali ve 4:00 hodiny a odjeli na lov. Měli jsme štěstí, v celku brali. Každý chytil alespoň jednoho kapra a nějaké cejny.

Po poledni jsme odjeli zpět do místa přespání. Zde jsme se věnovali na přání chlapců drobným údržbám na koňské ohradě a kurníku. Zpět do ústavu jsme se vrátili chvíli před večeří, vcelku znavení.

DDŠ

   

   

Cyklovýlet 23.5.2021

Slovanská

V neděli odpoledne, jsme s chlapci vyndali kola a vyrazili po cyklostezce směr Benešov nad Ploučnicí. Cestou do cílové destinace nás krapet pozlobil hustý déšť, před kterým jsme byli nuceni se schovat pod nedaleký malebný přístřešek. Nakonec však přestalo a došlo i na studenou malinovku. Celkový nájezd byl 34 kilometrů.

Tým Tesko

Úštěk výlet – 22.5.2021

Slovanská

V sobotu 22.5. jsme využili rozvolnění a vyrazili s chlapci na Úštěk do kempu. Hoši měli s sebou nafukovací člun, na kterém se plavili v jezeře Chmelař. Dále sehráli nohejbal a malý fotbal s výběrem Litoměřických fotbalistů. Chlapci si užili odpoledne u vody a ještě měli možnost změřit síly s divizním fotbalovým týmem.

Tým Tesko

Výlet do skal

Slovanská

Krásné polojasné počasí nás vylákalo na výlet do Tiských stěn. Chlapci zde ještě nebyli a tak nevěděli co mohou od výletu čekat. Už při příjezdu na místo, jsme mohli obdivovat mohutnost skalního masivu.

Tiské stěny nabízejí dva vyhlídkové okruhy a tak jsme samozřejmě zdolali oba. Z vyhlídek z vrcholku stěn se nám naskytl výhled do okolí. A díky počasí jsme měli výhled opravdu daleko.

Cestu zpět, kdy jsme šli skalním labyrintem si chlapci zpříjemňovali zkoumáním různých průlezů ve skalách a dováděli jako za dětských let. Výlet se chlapcům líbil a rádi by nějaké skály opět navštívili.

Parta S2

   

   

Volejbalový turnaj – O POHÁR ŘEDITELE

V měsíci květnu, se v našem školském zařízení konal za dodržení stanovených epidemiologických opatření, 2. ročník volejbalového turnaje s názvem „O pohár ředitele“.Tato akce byla určena pro žáky základní školy, jejichž týmy byly doplněny řadou vyučujících.

Celkem se turnaje zúčastnilo 5 volejbalových družstev. Herní systém byl nastaven v nejspravedlivějším modelu - každý s každým. V průběhu celého turnaje bylo k vidění několik zajímavých a zejména vyrovnaných utkání okořeněných pěknými výkony našich chlapců. Celý turnaj proběhl bez větších komplikací a v pohodové náladě.

TURISTIKA – KOMÁŘÍ VÍŽKA

Boletice

Na 16. 5. 2021 jsme měli naplánovaný výlet na Komáří vížku. Nechali jsme se vyvést lanovkou na vrchol Komáří vížky a zpět se vydali pěšky po zelené. I přes nepřízeň počasí, jsme vše zvládli. Ušli jsme asi 6 km trasu, měli jsme možnost podívat se na krásný rybník uprostřed lesa, který je otužileckým centrem. Výlet se chlapcům moc líbil, a jízda lanovkou, některé uchvátila.

  

Zvelebení klubovny vlastními silami

Boletice

Tato práce nám trvala několik dnů. Smontovali jsme nový stůl. Opravili jsme všechny praskliny a nechtěné otvory. Vymalovali jsme nejdřív bílou a potom hnědou barvou. A na konec jsme klubovnu vyzdobili. Chlapce tato práce bavila, šla jim od ruky a každý přiložil ruku k dílu.

   

Kroužek vaření - topinky s masovou směsí

Boletice

Dne 14.5. 2021 jsme se v rámci pátečního kroužku vaření věnovali přípravě masové směsi s topinkami. Nejprve chlapci za dohledu vychovatelů uvařili masovou směs a poté si každý usmažil podle svého vkusu topinky. Po ukončení vaření si chlapci prostřeli a poté společně zasedli ke stolu. Všichni chlapci včetně dospělých si velmi pochutnali a již se těší na další pátek.

Zapsali Bc. Michal Ledvina, Yveta Bílková

   

PODMOŘSKÝ SVĚT A VÝZDOBA KLUBOVNY

Boletice

Chlapci malovali na dřevěné desky a kartónová papír. Motivy ryb, lodí, medúz a krabů podle své představivosti. S touto prací jsme začali již dříve, a dokončit tuto práci se nám povedlo 7. 5. 2021. Vyzdobili jsme klubovnu, ratanovou nástěnkou kam jsme výtvory pověsili a obrázky malované na desky, pověsili na zeď. Práce všechny bavila.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková, Dudák A.

ŠACHOVÝ TURNAJ

Boletice

Na nedělní odpoledne 2. 5. 2021 jsme si pro chlapce připravili šachový turnaj. Chlapci se snažili svými taktikami překvapit svého soupeře, což se jim dařilo.

Turnaj se hrál celé odpoledne s malými přestávkami. Začali jsme po obědě a poslední turnaj skončil před 20 hodinou. Každý odehrál 6 zápasů, celkem 24.

Vzhledem k tomu, že se šachy učí teprve 2 měsíce, měl turnaj velice dobrou úroveň. Po vyhodnocení byli odměněni sladkostí.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H., Dudák A.

   

Turistika – Sloup v Čechách

Slovanská

Dne 18. 4. 2021 jsme s chlapci vyrazili na turistiku do okolí obce Sloup v Čechách, kde jsme udělali okruh od Skalního divadla, Malé a Velké Cikánské jeskyně až k rozhledně nad obcí. Ušli jsme několik kilometrů a vcelku to byla krásná procházka, kde chlapci poznali historii obce, krásy okolních skal a lesů a také výhledy nad sloupskou krajinu. Nikdo se nezranil a všichni chlapci se vrátili v pořádku.

Team Tesko

   

   

Turistika – Hamr na Jezeře

Slovanská

Dne 15. 5. 2021 jsme se s chlapci vydali na výlet do obce Hamr na Jezeře, kde jsme zaparkovali u přilehlého jezera a od něj jsme se vydali směrem do Stráže pod Ralskem, kde chlapci sledovali vodní lyžování a v místní vyhlášené zmrzlinárně si dali několik kopečků zmrzliny. Po cestě zpět podstoupili kvíz z přírodovědy, výsledek kvízu byl překvapivý. Chlapcům se výlet líbil a po čase se sem určitě vrátíme.

Team Tesko

TURISTIKA PO VYHLÍDKÁCH LABSKÉHO KAŇONU

Kamenický Šenov

V neděli dne 9.5.2021 jsme se po obědě vydali služebním vozidlem do Ludvíkovic, kde jsme vozidlo zaparkovali nedaleko lesního hřiště.

Společně s chlapci jsme se vydali na lesní hřiště, kde jsme zkontrolovali místní ohniště. Dále jsme se vydali po červené turistické značce pod místní hřbitov na rozcestí Liščí křižovatka a odtud jsme pokračovali po červené turistické značce do kopce směrem k první vyhlídce Labského kaňonu u vysílače. Dále jsme pokračovali po hřebeni kaňonu k dalším vyhlídkám a dále na Růžovou vyhlídku.

Na Růžové vyhlídce jsme dosáhli nejvyššího bodu naší turistické procházky a odtud jsme se vydali dále po okruhu zpět na lesní hřiště Ludvíkovice.

Zde si chlapci v ohništi rozdělali oheň, připravili špekáčky a plátky salámu gothaj a pustili se do samotného opékání.Všem po cestě vyhládlo a po našlapání cca 8 km se všichni s chutí pustili do jídla.

Chlapcům se akce velmi líbila, celý den nám přálo krásné počasí. Všechny zúčastněné chválíme za přístup, chování a aktivitu během celé akce.

Vychovatelé: Švec, Soukup

 

4. 5. 2021 – NÁVŠTĚVA EKOFARMY –„ DEN ZEMĚ“

Začátkem května letošního roku jsme s dětmi ze Základní školy v rámci dne Země navštívili Ekofarmu v obci Bynovec. Chlapci zde měli možnost seznámit se s chovem masného plemene krav a býků Limousine. Byli přítomni krmení dobytka a mohli si osobně vyzkoušet tzv. přihrnování senáže.

Po prohlídce farmy chlapci pod dozorem rozdělali gril a opékali uzeninu. Zpět do Děčína jsme šli procházkou skrze nádhernou krajinu národního parku, navštívili jsme Růžovou vyhlídku a měli možnost nádherných výhledů na kaňon Labe. Všichni chlapci zaslouží pochvalu za pohodový den a bezproblémové chování.

Velké malování

Kamenický Šenov

Ve středu dne 5. 5. 2021, jsme zahájili plánované vymalování vnitřních prostor v budově naše ústavu v K. Šenově. Malování předcházela příprava jednotlivých pokojů, která zahrnovala vystěhování pokojů, drobné opravy prasklin ve zdivu a zakrytí vypínačů a zásuvek papírovou malířskou páskou atd.

Práce probíhaly pod vedením vychovatelů P. Husáka a T. Procházky. Někteří chlapci již měli zkušenosti s malování a další se to teprve učili. Všichni se snažili v rámci svých možností a plánovaný rozsah prací se v průběhu tří dnů stihl.

V následujícím týdnu proběhne dokončení celého prvního patra.

Petr Husák

   

   

TURISTICKÝ VÝLET TISKÉ STĚNY

Boletice

Naučná stezka se dělí na dva prohlídkové okruhy – malý a velký. Oba okruhy začínají na skalním náměstí u obce Tisá. Malý okruh prochází Malými Tiskými stěnami s krásnou Západní vyhlídkou. Velký okruh nás provede Velkými Tiskými stěnami k turistické chatě Tisá.

Chlapci byli nadšení z prolézání skalních labyrintů, výklenků a okének ve skalách. Výlet se velmi povedl, i když nám počasí příliš nepřálo.

Vychovatelé: Kudrmann J., Kumprechtová A., Phillipová R.

   

Zážitkové odpoledne

Slovanská

Krásně slunný dubnový den, jsme s chlapci z OV využili ke sportu a grilování. Nejdříve si chlapci mezi sebou zahráli turnaj v nohejbale, který po krátkém odpočinku vystřídal turnaj v kulečníku.

Závěr odpoledne byl stráven v pohodové náladě u grilu, kde si si chlapci ugrilovali různé uzeniny. Dle chlapců to bylo suprově prožité odpoledne, které si určitě zopakujeme.

Parta S2

   

GRILOVÁNÍ V KAMENICKÉM ŠENOVĚ

Kamenický Šenov

Dne 28.4.2021 jsme využili pěkného počasí v Kamenickém Šenově a rozhodli jsme se ugrilovat si večeři v grilu na dvoře ústavu. Chlapci se rozdělili do dvou skupin, kdy jedna skupina připravovala z připravených ingrediencí špízy a druhá skupina se postarala o rozdělání ohně v grilu. Následně si chlapci připravené špízy opekli.

Grilování se chlapcům líbilo, výsledek se povedl a všichni si na špízech pochutnali. Všechny chlapce chválíme za chování, aktivitu a přístup k určeným činnostem. Určitě si grilování s lepšícím se počasím v budoucnu zopakujeme.

Vychovatelé: Švec, Cina

   

Jarní turistika

Kamenický Šenov

Dnešního dne jsme využili slunečného počasí a podnikli již delší dobu plánovanou turistiku po okolí. Hned po svačině jsme vyrazili z ústavu směr Prácheň, kolem České skály a Vlčí hory, pak již směr Slunečná a zpět do K. Šenova.

Do ústavu jsme se navrátili příjemně unaveni. Turistika se vydařila, počasí bylo slunečné.

Petr Husák

   

   

MALOVÁNÍ NA KARTÓNOVÝ PAPÍR A SOLOLITOVÉ DESKY

Boletice

S chlapci jsme o dubnovém víkendu, malovali na kartónový papír a sololitové desky. Jako téma si vybrali podmořský svět, plachetnice a maják. Na práci jsme použili malířskou barvu a tempery. Práce chlapce bavila a měli radost z povedené práce. Obrázky si pověsíme do klubovny.

Vychovatelé: Schneider R., H. Peterková, A. Dudák

 

Pěší turistika z Labské stráně na Stoliční horu

Boletice

Na neděli 18. 4. 2021 jsme si naplánovali pěší turistiku. Na Labskou Stráň jsme dojeli autobusem a zpět směr Děčín jsme se vydali pěšky po červené turistické značce. Začali jsme vyhlídkou Belvedér, pokračovali Růžovou vyhlídkou, Spálenisko, Vyhlídka Labská stráž a Stoliční hora (Kvádrberk).

Cesta byla dlouhá necelých 15 km. Chlapci cestu zvládli, největší tahoun byl chlapec, který má za svůj cíl zhubnout.

Vychovatelé: Kudrmann J., Kumprechtová A.

   

MALOVÁNÍ POKOJŮ V KAMENICKÉM ŠENOVĚ

Kamenický Šenov

Minulý týden, v rámci výchovných činností jsme s vybranými chlapci zajeli do OBI Česká Lípa a zde jsme po předchozím vypracování seznamu k nákupu malířských potřeb vybrali a nakoupili vše potřebné k malování pokojů. Jelikož stěny pokojů chlapců jsou odřené a místy špinavé a flekaté, rozhodli se chlapci pokoje vymalovat bílou barvou a to zejména z důvodů prosvětlení pokojů a jednodušších oprav v případě odření, nebo ušpinění některé stěny. Vzhledem k tomu, že máme bílou barvou vymalovány i klubovny, bude možné ze zbytku bílé barvy i opravit stěny na klubovnách.

Tuto neděli 25.4.2021 jsme s malováním pokojů začali. Chlapci nejdříve pokoj vystěhovali a jeho zařízení naskládali na klubovnu v 1. patře budovy. Následovala prohlídka stěn a stropu. Vzhledem ke stavu stropu a zjevným prasklinám malby na stropě jsme se rozhodli, že stropy malovat nebudeme, neboť vzhledem k větší vrstvě malby by nám vše padalo na podlahu. Jedná o složitější práci, kdy je třeba strop namočit, celý oškrábat, opravit, případně vyštukovat, přepenetrovat a až nakonec vymalovat. Jelikož nikdo z pracovníků výchovy, ani chlapců nemá s těmito pracemi zkušenosti, rozhodli jsme se vymalování stropů přenechat profesionálům.

Prohlídkou stěn byly zjištěny v omítce různé škrábance, uražené rohy apod. Chlapci si nejdříve za pomoci vychovatele rozdělali sádru a nedostatky na stěnách opravili. Po zaschnutí sádry se chlapci pustili do samotného vymalování pokoje. S výsledkem byli všichni spokojeni, zakoupená bílá barva hezky kryje a tak pokoj po vymalování vypadá jako nový. V dalších dnech budeme dle možností v malování pokračovat. Chlapce práce bavila, všechny chválíme za nasazení a aktivitu při práci.

Vychovatelé: Švec, Soukup

Odpolední výtvarné tvoření na téma „Jaro“

Kamenický Šenov

Dnešní odpoledne dne 13.4.2021 jsme strávili na velké klubovně, kde chlapci malovali obrázky na téma Jaro. Obrázky použijeme na novou nástěnku v prvním patře. Chlapcům šlo malování pěkně od ruky. Obrázky se jim moc povedly.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

Pavlínino údolí

Slovanská

V době aprílových vrtochů počasí jsme využili mimořádně krásného nedělního odpoledne a vyrazili na turistickou toulku jarní přírodou do nedalekých Jetřichovic, kde se v malebném prostředí přírodní rezervace nachází skalnaté „Pavlínino údolí“ s meandrujícím potokem.

Pavlínino údolí je několik km dlouhé kaňonovité údolí, které vytvořila říčka Chřibská Kamenice v křídových pískovcích mezi Studeným, Rynarticemi a Jetřichovicemi. Trasa vedla místy náročnějším terénem a bylo třeba zdolat i některé přírodní překážky, avšak pro chlapce to byl v tomto „covidovém“ čase, i podle reakcí, poučný a plnohodnotně strávený den.

Team tesko

   

Turnaj oddělení EPCHO ve stolním tenisu

Boletice

I v letošním roce jsme dne 11.4. 2021 uspořádali turnaj ve stolním tenisu v rámci oddělení EPCHO. Turnaje se zúčastnilo celkem 6 chlapců ze skupin E1 a E2. Nad regulérností soutěže dohlíželi přítomní vychovatelé v roli rozhodčích.

Turnaj se hrál systémem každý s každým. Bez jediné prohry se na prvním místě umístil Michal ze skupiny E2. Většina zápasů byla velice vyrovnaná a i po stránce kvality na dobré úrovni. Za odvedené výkony čekala nejen na vítěze sladká odměna.

Chlapcům se turnaj opět líbil a proto bychom chtěli ještě před prázdninami alespoň jeden uskutečnit.

Zapsal : Bc. Michal Ledvina - vychovatel

   

   

Výuka jízdy na skateboardu

Boletice

Využili jsme s chlapci krásného počasí a vyrazili se projet na skateboardech. Někteří již mají jizdu v malíku a někteří se teprve učili ;-) Každopádně jsme si jízdu pěkně užili.

DDŠ

Velikonoční pondělí

Boletice

V pondělí jsme s chlapci pletli pomlázky, vystavili velikonoční osení, pekli a smažili sladké dobroty a sledovali v televizi pohádky. Chlapci také dostali velikonoční balíčky s čokoládovými vajíčky a jinými pamlsky. Prostě na našem oddělení vládla sváteční pohoda. Všichni jsme si tento den pohodově užili.

Vychovatelé odd. EPCHO: Bílková, Jirovec, Zábrodský

   

Jarní inline

Boletice

Sportování v přírodě patří vždy mezi aktivity, které zaujímají v oblíbenosti ty nejvyšší příčky. Proto jsme využili nádherného jarního počasí k projížďce na inline bruslích po pravém břehu řeky Labe. Prvních letošních ujetých 14 kilometrů bylo fajn, a tak věříme v brzký návrat slunných dnů pro absolvování dalších tras na kolečkách. 

Vychovatelé DDŠ

   

Velikonoční pletení pomlázek

Slovanská

Již po několikáté se s chlapci z ochranné výchovy pouštíme v období velikonoc do pletení velikonočních pomlázek. Každoročně je to pro chlapce výzva hlavně oblasti zručnosti, výdrže a pochopení postupu.

K pletení pomlázky používáme 8 proutků. Chlapcům se nejdříve vše ukáže, vysvětlí a poté se s dopomocí pustí do samotného pletení pomlázek. Zde se ukáže kdo jak má vyvinutou jemnou motoriku a dokáže si v rukách přehazovat proutky mezi sebou a přitom si neustále opakovat správný postup pletení.

Pro některé chlapce je pletení pomlázky náročný úkol, ale vždy jsou mezi nimi tací, co to zvládnout perfektně. O to větší je pak radost, když se pomlázka povede správně uplést a nesplete se postup. Všichni chlapci si určitě vysloužili pochvalu za přístup a ochotu. Závěrem jen zbývá správně vyzkoušení pomlázek na odpovídajícím pozadí.

Parta S2

   

   

Velikonoční pletení pomlázek

Boletice

Nynější období je příhodné na připomenutí si významu Velikonoc a zvyků, které se tohoto času týkají. S chlapci jsme našli proutky na pomlázku a s vervou se pustili do pletení. Byl to skvělý cvik na motoriku rukou a prstů a hlavu, protože bylo potřeba zapamatovat si postup. Někomu to šlo více a někomu méně, avšak výsledek byl dobrý a kluci měli z výsledku radost. Teď už jen zbývá vymyslet, kam se půjde na koledu.

Michálek D.

   

   

Zatěžová turistika s detektorem kovů

Boletice

Chlapci ze skupiny DDŠ vyrazili s detektorem kovů po starých cestách, které si pomocí map zjistili na internetu. Cesty vedly těžším terénem a způsobovaly chvílemi potíže, ale díky chlapecké zarputilosti bylo vše zdoláno. Bohužel nám dnes štěstí úplně nepřálo a mezi nálezy nebylo nic zajímavého, co by stálo za zmínku. Je dobře, že tento malý neúspěch chlapce neodradí a v hledání ukrytých pokladů chtějí pokračovat.

Tým vychovatelů DDŠ

   

Lezení na pískovcových skalách

Boletice

První den, kdy se teplota dostala nad 20 nstupňů, bylo škoda nevyužít nějak lépe. Proto jsme zajeli do Ostrova u Tisé, kde se chlapci věnovali základům lezení. Poprvé v životě lezli a slaňovali. Velký zážitek, který rádi opět zopakujeme.

Šmidt

   

   

Airbrush

Boletice

Již po druhé a nutno říct, že lépe, jsme se věnovali výtvarné činnosti metodou Airbrush. Troufám si říct, že akce chlapce nadchla. Proto jí určitě brzy zopakujeme. Snad opět ve složitějším provedení.

Šmidt

Vrabinec

Boletice

Snad tuto zimu poslední mrazivý den, jsme využili volného odpoledne k výletu na zříceninu hradu Vrabinec. Do skupin byly rozdány mapy a chlapci si museli najít vlastní cestu sami. Jednoduché to sice nebylo, zato poučné určitě ano. Chlapci si ujasnili, že dle mapy již nikdy nikam jít nechtějí.

Šmidt

Celostátní akce „ Ukliďme Česko“

Boletice

O víkendu jsme se zapojili do celostátní akce „Ukliďme Česko“. Na akci jsme se vyzbrojili velkými pytli na odpadky, ochrannými rukavicemi a odhodláním udělat něco pro naši planetu.

Sbírat odpadky jme začali u čističky odpadních vod. Za necelé dvě hodiny, jsme měli několik desítek kilogramů odpadu, převážně plastových lahví a plechovek od energetických nápojů.

Do ústavu jsme se vraceli stejnou cestou, vlastně nebyla stejná, byla jiná, hezčí a čistá. Našim chlapcům patří velký dík za poctivě odvedenou práci.

Vychovatelé odd. EPCHO: Zábrodský, Jirovec, Bílková

Pečení velikonočních perníčků

Boletice

Na páteční odpoledne dne 26. 03. 2021 jsme si naplánovali pečení a zdobení perníčků. Všichni chlapci se podíleli na jejich tvorbě.

Samostatně si vypracovali těsto, vykrájeli velikonoční motivy a po upečení jsme společně zdobili, přidali se k nám i chlapci z druhé skupiny. Ty nejpovedenější perníčky se nechali jako dárek pro rodiče. Ostatní si skupina rozdělila.

Práce je velmi bavila, hojně se zapojovali chlapci, kteří chtějí později na obor kuchař, nebo pomocný kuchař.

   

   

VĚDOMOSTNÍ KVÍZ

Boletice

Pro chlapce jsme si připravili vědomostní soutěž. Měli jsme připraveno několik desítek otázek, odpovědi měli chlapci limitované časem a odpovídali správnou kartičkou A, B, C, D. Otázky byly sestavené z okruhu přírodopisu, dějepisu a literatury. Za správnou odpověď získávali 5 bodů, které byly na konci sečteny. Po skončení dostali sladkou odměnu.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H., Dudák A.

   

Občanská výpomoc v obci Veselé ze dne 28.3.2021

Kamenický Šenov

Na dnešní den byla naplánována občanská výpomoc v obci Veselé, při které chlapci pomáhali s úklidem lesa po těžbě. Odnášeli větve na spálení, větší kulatiny rovnali do hranic. Dále pomáhali se samotným pálením a celkovým odklizením. Jelikož chlapci v určeném prostoru pracovali sami v malé skupině, byli rádi, že si mohou během práce v přírodě odpočinout od respirátorů a dýchat čerstvý vzduch. Všichni chlapci se aktivně zapojili a byla na ně slyšet jen chvála.

Vychovatel: Pavel Švec

   

   

JARNÍ VÝZDOBA KLUBOVNY

Boletice

První den v březnu 2021 jsme s chlapci měli naplánovanou výzdobu klubovny jarními motivy. Tentokrát jsme zvolili práci s barevným papírem. Chlapci si udělali šablony větviček, ptáčků a kvítků, které následně vystřihávali z barevných papírů. Práce se všem povedla.

Vychovatelé: Peterková H., Schneider R., Dudák A.

   

Cyklistika DDŠ

Boletice

Dne 24.2. jsme s hochy z DDŠ vyrazili na krátkou cyklistickou vyjížďku, po Labské cyklostezce jsme dojeli do centra Děčína a zpět s krátkou zajížďkou přes Těchlovice. Už teď se těšíme na další najeté kilometry.

DDŠ

  

Lesní mlýn a okolí

Boletice

Na sobotní odpoledne jsme měli naplánovanou turistiku na Lesní Mlýn a okolí. Vyrazili jsme směrem k určenému cíli. Prošli jsme okolo přehrady, až na Lesní Mlýn, a zpět jsme šli lesem po žluté turistické značce. Vyšli jsme nad Boleticemi zpět po ulici Kostelní do zařízení. Ušli jsme cca 8 km v těžkém terénu.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H., Kudrmann J.

   

Jarní obraz do jídelny

Boletice

Poslední únorovou neděli jsme se pustili do malování obrazu s jarní tématikou. Chlapci se inspirovali podle knihy, ale i sami si práci dotvořili vlastními nápady. Obraz se jim povedl a práce je bavila.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

   

Společné zimní opékání

Kamenický Šenov

Dnes 20.2.2021 byl změněn týdenní plán z důvodu krásného počasí, kdy jsem se rozhodl uskutečnit společné opékání v Kamenickém Šenově. Chlapci měli radost se zúčastnit opékání po dlouhé karanténě na budově, kdy také došlo na rozdělání ohně a plnění různých úkolů.

Akce se velice vydařila a chlapci se těší na další podobné akce v přírodě, kdy budou mít možnost si vyzkoušet různé poznatky o vegetaci.

Tomáš Procházka

Poznávací turistika na Dolský mlýn - Tesko

Slovanská

V sobotu 13.2.2021 jsme se s chlapci z oddělení Tesko rozhodli projít zasněženou turistickou stezku v Českém Švýcarsku.

Cílem našeho výletu byla návštěva Dolského mlýna, který je známý především jako filmová kulisa několika předních českých pohádek, například Pyšná princezna, Peklo s princeznou.

Dolský mlýn leží v Národním parku České Švýcarsko poblíž soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé. Zřícenina starobylého mlýna, je chráněná jako kulturní památka. Jindy lehce schůdná trasa nám v zasněženém terénu dala zabrat, ale stálo to za to!

Team Tesko

   

7. 2. 2021 - Buková hora Vitín

Slovanská

V neděli jsme s chlapci z ochranné výchovy vyrazily opět do přírody. Vydali jsme se na Bukovou horu. Po příjezdu na místo jsme si prohlédli vysílač, který se na ní nachází. Pak jsme se vydali směrem k zaniklé obci Vitín.

Cestou k zaniklé vesnici jsme dali jadrné krmivo do přilehlých krmelců, které jsme cestou míjely. Cesta byla, vzhledem k bohaté sněhové pokrývce velmi náročná a někteří z chlapců si šáhli na dno svých sil, ale nakonec to všichni zvládli.

Vychovatelé: Maděra, Jaroši

Soutěž v tvorbě nepečeného dortu

Boletice

Dne 6. 2. 2021 si skupiny DDŠ B1 + B2 naplánovala soutěž v nepečeném dortu. Chlapci se rozdělili do 3. skupin. Každá skupina měla naprosto stejné suroviny. Práce byla hodnocena v samostatnosti, čistotě pracoviště, postup, týmovost, estetika a chuť. Chlapce soutěž velmi bavila, a určitě si ji zopakují.

Vychovatel: Kumprechtová A., Schneider E.

Zimní radovánky

Slovanská

Ani pořádné zimní počasí s velkou dávkou sněhu nás neodradilo od výletu do zimní přírody. Tentokrát jsme se vypravili na Maxičky, kde byl naším cílem Králův rybník.

Čekala nás cesta krásnou zasněženou přírodou, kterou jsme již několik let neměli a cesta hlubokým sněhem. Cestu z dlouhého kopce si chlapci krátili jízdou jako za jejich dětských let. Samozřejmě došlo i na koulovačku.

Výlet jsme si užili a pobyt v zimní přírodě se nám líbil.

Parta S2

   

Malba airbrushem

Boletice

Špatné počasí posledních dnů jsme trávili různě. Jednou z nejzajímavějších aktivit byla malba airbrushem. K dokonalosti ještě kus chyběl, příště to však bude bezpochyby opět o něco lepší. Team DDŠ

   

Snowboarding DDŠ

Boletice

Poslední možný den před zákazem jsme si zapůjčili v Horním Podluží snowboardové vybavení a odešli na svah poznávat tento, pro chlapce nový sport. Tvrdé pády pomalu střídalo schopné sesouvání. Akci zopakujeme jakmile to bude možné a budeme se těšit na další zlepšení.

Team DDŠ

   

Kroužek vaření - příprava bramboráků

Boletice

Dne 22.1. 2021 jsme od 14.30 hod. do 17.30 hod. v rámci pracovně-technické činnosti na odd. EPCHO připravovali s chlapci bramboráky. V rámci přípravy za dohledu vychovatelů chlapci nejprve oloupali a nastrouhali brambory a česnek, poté podle chuti přidávali koření a další ingredience.

Po úspěšném zpracování těsta si každý zkusil usmažit svou porci bramboráků. Někteří chlapci se při přípravě vyjádřili, že by je bavilo být v dospělosti kuchařem. Každopádně si všichni chlapci pochutnali a chtěli by v kroužku vaření pokračovat i nadále.

Zapsali Bc. Michal Ledvina, Yveta Bílková

   

   

Poznávací výlet – Doubravská hora Teplice

Slovanská

V sobotu 30. 1. 2021 jsme společně s chlapci vyrazili na poznávací výlet do nedalekých Teplic, kde jsme navštívili zdejší dominantu, kterou byla stejnojmenná zřícenina hradu.

Po celkem lehkém výšlapu na znělcový vrch, se mohli chlapci krom zříceniny kochat nádherným výhledem na lázeňské město Teplice.

Chlapci měli štěstí, že se ve stejnou dobu nacházel i zdejší historik, který chlapce obohatil o několik zajímavostí, například to, že tento gotický hrad, byl přestavěn na pevnost, která byla dobita a následně zdemolována tak, aby jí nemohli nepřátelská vojska používat.

Celkově si hoši i díky výkladu historika výlet pochvalovali a vraceli se zpět nabití novými znalostmi.

Team Tesco

 

   

Escape – Úniková hra Tesko

Slovanská

Začátkem každého Nového roku vždy oddělení Tesko, pořádá únikovou hru přímo v zařízení. Letos se opět do hry zapojili všechny tři skupiny na oddělení s celkovým počtem čtrnácti chlapců.

Cílem hry je pomocí různých indicií najít tři klíče, které mohou být schovány kdekoliv na budově. Chlapci museli v průběhu hry řešit různé situace, jako bylo například odemykání různých zámků, plnění různých úkolů a to vše pouze s baterkou ve velmi tmavém prostředí. Každá skupina měla na splnění všech úkolů 30 minut. Skupina, která zvládla najít všechny tři klíče v nejkratším čase, vyhrála.

Vítězem se stala skupina T3, která dokázala najít všechny tři klíče v nejkratším čase (24 minut a 46 vteřin). Nutno dodat, že ostatní skupiny všechny úkoly splnili a celkově byla tato soutěž velmi zdařilá a chlapci si ji pochvalovali.

Závěrem proběhl nástup všech skupin a následné vyhlášení vítěze a zasloužené odměny vítězům.

Team Tesco

   

   

Vlčí jezero

Slovanská

V neděli jsme s chlapci z ochranné výchovy a skupiny S1 vyrazily do přírody. Vydali jsme se k Vlčímu jezeru, kam jsme byli odvezeni služebním vozidlem.

Už cestou autem na nás dýchlo kouzlo zimy. Po příjezdu na místo jsme vyrazili po okolí jezera, které bylo celé zamrzlé a okolí kompletně zasněžené. Po prohlídce jsme se vydali zasněženou cestou, kterou lemovali sněhem pokryté stromy zpět do ústavu.

Chlapcům se zasněžená krajina líbila, zvlášť proto, že v okolí ústavu moc sněhu není.

Team hl. budova

Turistika a běžkování – Děčínský Sněžník

Slovanská

Dne 24. 1. 2021 jsme s chlapci vyrazili na turistiku na Děčínský Sněžník, kde nasbírali pár turistických kilometrů, jak pěšky tak na běžkách. Byla to krásná procházka, kde měli chlapci za úkol co nejrychleji se dostat zpět do Výchovného ústavu. Nikdo se nezranil a všichni chlapci dorazili do cíle.

Team Tesko

   

Turistická akce ze dne 22.1.2021 – poznávací výlet Ještěd

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme vyrazili na turistický výlet do Liberce, na Ještěd. Využili jsme krásného počasí, a také možnosti absolvovat cestu na vrchol lanovkou.

Samotná cesta byla pro mnoho chlapců novou zkušeností a zábavou. Na vrcholu nás přivítalo krásné, avšak větrné počasí.Chlapcům se výlet velice líbil a už teď se těšíme na další obdobné akce.

Vychovatel: Tomáš Soukup, Pavel Švec

Využití vánočního dárku

Boletice

Již poněkolikáté jsme vyrazili s chlapci z DDŠ do terénu s detektorem kovů , který si chlapci přáli k vánocům .

Pátrání probíhalo často v nepřehledném terénu. Někdy jsme úspěšní byli, někdy ne. Každopádně i tak jsme dohledali i pár vzácnějších kousků v podobě mincí a rakouskouherské medaile za chrabrost.

DDŠ

   

Mimořádná pracovní terapie

Boletice

Tak nám konečně letos nasněžilo i v Boleticích nad Labem. Ten den jsme měli v plánu být na čerstvém vzduchu. Tak jsme si vzali lopaty, koštata, hrabla a začali odklízet sníh z chodníků a cest kolem naší budovy. Chlapcům práce šla rychle od ruky, že nám zbyla ještě chvilka času i na pořádnou koulovačku.

Vychovatelé odd. EPCHO, skupina E1

   

U krmelce

Boletice

I když mrzlo až praštilo, vypravili jsme se v neděli do lesa pod obcí Lesná ke krmelci. Sebou jsme vzali pytel sena a tašku kaštanů.

Po příchodu ke krmelci, jsme vše uložili na své místo. Výpravu jsme zdokumentovali a vydali se hlouběji do lesa, jestli nespatříme někoho z jeho obyvatel. Nespatřili. Do ústavu jsme se vraceli s dobrým pocitem, že jsme udělali další dobrý skutek.

Vychovatelé odd. EPCHO, skupina E1

   

TURISTICKÁ PROCHÁZKA DĚČÍN

Kamenický Šenov

Dne 20.1.2021 jsme uspořádali pro chlapce 1. a 2. VS turistickou procházku, tentokrát pro změnu v Děčíně.

Služebním vozidlem jsme dojeli do Děčína na nábřeží, parkoviště pod městskou knihovnou. Odtud jsme po cyklostezce vyrazili pěšky k děčínskému zámku, a jelikož byl uzavřen vstup do zámecké zahrady, prošli jsme se okolo louky na bývalém koupališti. Dále jsme prošli viaduktem zpět na cyklostezku a pokračovali jsme směrem podél pravého břehu řeky Labe do Boletic nad Labem.

Chlapci po cestě sledovali různé druhy ptactva a břeh řeky Labe. V Křešicích jsme se otočily a šli jsme zpět ke služebnímu vozidlu. Cesta byla náročná, i když bylo z počátku polojasno, když zapadlo sluníčko a přidal se vítr, bylo u vody celkem zima. Navíc cesta byla po celou dobu pokrytá zledovatělým sněhem.

Chlapce chválím za chování, procházka se jim líbila, neboť pro ně byla změnou od procházek po okolí Kamenického Šenova a všichni se těší na další turistiku.

Vychovatelé: Švec, Cina

   

   

Sportovně – turistická akce dne 9. 1. 2021

Kamenický Šenov

Vzhledem k příznivému počasí jsme se s chlapci vydali na zátěžovou akci do Nového Oldřichova. Ve 13,00hod jsme se vydali z výchovného ústavu směrem k Panské skále. Odtud jsme pokračovali po cyklostezce do Nového Oldřichova. Zde jsme se zastavili u dančí obory. Nechtělo se jim ani odcházet a litovali, že jim něco nepřinesli k snědku.

Pokračovali jsme kolem Hasičského muzea, které v tuto dobu bylo bohužel zavřené dál po cestě až do lesa. Obešli jsme kopec Smrčník. V lese jsme viděli myslivce jak nakládají ulovenou zvěř na auta. Po cestě chlapci hledali stopy od zvěře a snažili se je určovat.

Cesta nás vedla dál, až jsme vyšli u bývalé dolní základní školy. Dále cesta vedla podél hlavní silnice až k výchovnému ústavu. Chlapcům se cesta velmi líbila a byli spokojený. Našlapali jsme cca 11km.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

   

Zimní turistika

Kamenický Šenov

Na nedělní odpoledne jsem pro chlapce připravil turistickou akci(procházku po Kamenickém Šenově cca 12km). Hlavním cílem bylo seznámení chlapců s okolím a poznávání krás přírody. Po obědě jsem s chlapci vyšel z K.Šenova směrem k D. Prysku, kde se nachází Žabí pramen. Po seznámení jsme pokračovali lesem přes kopec směrem k Práchni, kdy jsem cestou chlapce seznamoval s přírodou např. rozeznávání stop různé zvěře, chování k přírodě …atd.

V zimním období byla krajina velice krásná a to díky i zvýšené vlhkosti vzduchu, kdy se na stromech a keřích tvořila námraza a jinovatka. Někteří chlapci zde byli poprvé. Podobné akce budu rád plánovat do budoucna, kdy je vidět i zpětná vazba chlapců.

Celkově akce chlapce zaujala a již při zpáteční cestě jsme plánovali zopakování akce.

Tomáš Procházka

   

   

Turistika k „ Ledopádům „ v Prysku

Kamenický Šenov

Na sobotní odpoledne jsem naplánoval pro chlapce turistickou akci, kterou vždy uskutečníme, když nastane zimní počasí a ve skalách u Prysku se vytvoří tzv. „ Ledopády „.

Po obědě a relaxační pauze jsme vyrazili směr Prácheň a poté po místní komunikaci do Prysku, kde se v lese nachází skalní masiv, z kterého stéká tající sníh a vytváří dlouhé a mohutné rampouchy, tzv. „ Ledopády „.

Počasí nám přálo, takže asi po hodině cesty jsme dorazili na místo. Zde následovala po prohlídce rampouchů krátká pauza a pak jsme se vydali na zpáteční cestu. Většina chlapců zde byla poprvé a moc se jim to líbilo.

Petr Husák

   

   

Zimní radovánky

Boletice

V pátek 8.1. jsme vyrazili s chlapci z DDŠ za sněhem. Cesta byla krátká, protože se jelo na Sněžník, kde k našemu překvapení bylo opravdu dost sněhu. Chlapci měli ježdíky, na kterých předváděli doslova psí kusy. Později sjížděli kopec i na igelitu, kde nemuseli jezdit po jednom. Po 2h, kdy byli chlapci vymrzlí, jsme usoudili, že je správný čas vyrazit zpět. Doufejme, že to nebyly první a poslední radovánky na sněhu.

Vychovatelé DDŠ

   

Pečení a zdobení vánočních perníčků

Boletice

Ve dnech 17. a 18. 12. 2020, jsme si naplánovali pečení a zdobení perníčků. V jeden den jsme perníky upekli, chlapci se prostřídali u všech činností a druhý den jsme zdobili. Polevu jsme si vyšlehali sami a samotné zdobení bavilo všechny chlapce. Výsledek úžasný.

Ty nejpovedenější jsme zabalili, a chlapci si některé odvezou domů jako dárečky a některé darují svým oblíbeným učitelům, vychovatelům a dalším zaměstnancům.

Vychovatel: Kumprechtová A., Schneider E.

   

   

SOUTĚŽ V KUCHAŘSKÝCH DOVEDNOSTECH – STUDENÁ KUCHYNĚ

V měsíci prosinci připravili naši mistři pro své svěřence uzavřenou kulinářskou soutěž s tématem – Studená kuchyně.Soutěž se konala v prostorách cvičné kuchyně na Pivovarské ulici. Nezávislá porota hodnotila především estetiku, chuť a prezentaci připravených pochutin.

Žáci se úkolů zhostili výborně, pouze s minimální dopomocí. Jejich soutěživost se spojila s nadšením zvítězit a do práce se pustili s elánem a velkou chutí. Výsledek jejich snažení tomu odpovídal.

Porota tak neměla jednoduché hodnocení. Zvolila ideální metodu „Kde není vítězů, není poražených“. Veškeré připravené produkty studené kuchyně lze hodnotit jen pozitivně a i práce všech učňů zaslouží bez rozdílu obrovskou pochvalu.

Pečeme vánoční cukroví

Všichni bychom rádi měli Vánoce nejen v klidu a pohodě, ale také vybavené vším tím, co k nim patří. Těžko si tak dokážeme představit Vánoce bez vánočního cukroví.

Tak jako každý rok, se i naši učni zapojili do pečení různých druhů cukroví, které ozdobí vánoční tabuli a navodí tu příjemnou atmosféru. Jak jim šla práce od ruky, můžete posoudit z následujících fotografií.

Vánoční výzdoba klubovny

Boletice

V měsíci listopadu jsme se opět pustili do vánoční výzdoby oddělení. Začali jsme s klubovnou. Chlapci si podle šablon připravili a vystříhali hvězdy, soby, zvonky, které jsme dali na okna. Práce se jim líbila a měli ze svých prací radost. Čeká nás ještě další vánoční výzdoba, na kterou se chlapci těší.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

   

Pečení vizovických ozdob a výzdoba patra

Boletice

Celý víkend 28. – 29. 11. 2020 jsme věnovali pečení a vánoční výzdobě. Chlapci si vypracovali těsto a vykrajovali různé tvary vánočních motivů. Jako zdobení jsme zvolili koření, hřebíček, kmín, koriandr. Pustili se do této činnosti s nadšením a výsledek tomu odpovídal. Všechny se moc povedly. Během pauzy při pečení, jsme malovali pastou na okna. Z upečených ozdob jsme ozdobili různé smrkové větve a vyzdobili si klubovny. 

Vychovatelé: Kumprechtová A., Schneider E.

Pečení cukroví

Boletice

Celý víkend 4. 12. 2020 jsme věnovali pečení a vánočního cukroví. Rozhodli jsme se pro dva druhy. Práci si chlapci rozdělili po dvojicích. Jedna dvojice vykrajovala, další promazávala cukroví a další obalovala v cukru, nebo namáčela v čokoládě. Výsledek na pohled i chuť na výbornou.

Vychovatelé: Kumprechtová A., Schneider E.

   

 

Zátěžová turistika - Buková hora

Na listopadové nedělní odpoledne jsme si naplánovali další turistiku. Šli jsme směrem k Bukové hoře. Během cesty chlapci pozorovali okolní přírodu, určovali stromy a všímali si i změn. Počasí nám přálo a chlapci si cestu užili a zvládli.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H., Kudrmann J.

 

Zimní turistika

Kamenický Šenov

Na sobotní odpoledne jsem pro chlapce připravil turistickou akci. Po obědě jsme se přepravili služebním vozidlem do obce Sněžník a po zaparkování na odstavném parkovišti, jsme vyrazili na rozhlednu Děčínský Sněžník.

Přesto, že zatím nenapadl sníh, budila krajina zimní dojem a to díky zvýšené vlhkosti vzduchu, kdy se na stromech a keřích tvořila námraza a jinovatka. Někteří chlapci zde byli poprvé. Byla škoda, že když jsme vyšli až vyhlídce co je u rozhledny, byla zde taková mlha, že nemohli obdivovat krásný výhled, který zde bývá za jasného počasí.

Celkově akce chlapce zaujala a již při zpáteční cestě jsme plánovali zopakování akce v některém z jarních měsíců.

Petr Husák

   

   

Organizovaná činnost - Slaňování

Boletice

V pátek 11.12. proběhla akce na Sněžníku, kde chlapci z DDŠ slaňovali skálu a měli tak možnost se naučit nové dovednosti, u které je třeba velké opatrnosti a soustředěnosti. Vše dopadlo úspěšně. Při cestě zpět jsme se zastavili ve skalním městě Tisá, kde jsme společně s chlapci vystoupali na krásné vyhlídky.

Vychovatelé DDŠ

   

   

Zábavné mikulášské odpoledne odd. EPCHO

Boletice

Dne 5.12. 2020 připravili vychovatelé odd. EPCHO pro chlapce zábavné soutěžní odpoledne, které se protáhlo až do večeře a konalo se v tělocvičně našeho zařízení. Akci jsme pojali jako soutěžení mezi skupinou E1 a E2 v celkem 15-ti disciplínách. Jednalo se například o šplh na čas, kliky na výdrž, házení na basketbalový koš a štafetové běhy. Nejnapínavější byl štafetový běh v pytli a běh s pingpongovým míčkem na lžíci. O jeden bod vyhrála skupina E2, nicméně sladkou odměnu dostali všichni chlapci.

Po večeři naše oddělení navštívili čerti s Mikulášem. Přestože chlapci tuto návštěvu očekávali, byli ztvárněním čertů poměrně zaskočení. I přesto ale na žádost Mikuláše odříkali požadovanou básničku, za kterou obdrželi koledu.

Zapsal Bc. Michal Ledvina - vychovatel EPCHO

   

   

Výroba vánočních řetězů

Kamenický Šenov

Dnešní odpoledne dne 4. 12. 2020 jsme se rozhodli vyrobit vánoční řetězy. Chlapcům šla práce pěkně od ruky. Nejdříve si nastříhali proužky a poté slepovali papírová kolečka.

Tyto vyrobené řetězy použijeme na výzdobu a ozdobení vánočního stromečku. Zavzpomínali si jak jako malí toto vyráběli na základní škole. Všem se výroba moc povedla.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

   

Výlet do okolí Dymníku

Kamenický Šenov

Tentokrát jsme si jako cíl výletu vybrali Rumburk a konkrétně rozhlednu Dymník, která se nachází v blízkosti města. Nejdříve jsme se vydali na rozhlednu. Vzhledem k větrnému, ale pěknému mu počasí bylo vidět celé okolí. Po cestě se chlapci kromě prohlídky okolí Rumburku zabývali též sběrem bukvic. Bylo pro ně velkým překvapením, jak chutnají.

Následoval přesun ke Kamennému Stromu života. Zde si každý našel cestu života dle svého zvěrokruhu. A vše jsme ukončili prohlídkou hřiště na fotbalgolf. Na závěr jsme si dali dobrou kávu, která každého velice zahřála. Chlapci se již těší na další návštěvu, neboť jsme dostali nabídku vyzkoušet si zde fotbalgolf.

Zpracoval : Jiří Brzobohatý

   

Návštěva útulku spojená s turistikou

Kamenický Šenov

Na sobotu 5. 12. 2020, jsem uspořádal pro chlapce turistickou akci a návštěvu Děčínského útulku. Cílem výletu bylo poznání krajin a především pomoc darem do městského útulku. Před samotným odjezdem byli chlapci poučeni o bezpečnosti a pokynu vychovatele.

S chlapci jsme vyrazili ústavním vozem z Kamenického Šenova do Děčína. Cestou jsme zakoupili pamlsky pro pejsky. Po příjezdu jsme naše dary předali zaměstnancům útulku. Návštěva a prohlídka zvířat proběhla během pár minut.

Dále jsme zvolili procházku po cyklostezce směrem do Benešova. Vyrazili jsme od zimního stadionu a došli jsme do Soutěsky, kde jsme se otočili a stejnou cestou jsme se vraceli k služebnímu vozu. Procházku jsme měli v zimním počasí o teplotě 7°C. Celá akce byla pro chlapce cílená hlavně pro orientaci okolí. Tyto turistické akce budeme rádi do budoucna plánovat. Chlapcům se návštěva a procházka velmi líbila a byla pro ně naučná.

Zpracoval: Pavel Švec

   

   

Projektové činnosti – Vánoční tvoření a Advent

S příchodem Adventu jsme se s chlapci pustili do každoročního vyrábění adventních věnců, které jsou následně milou ozdobou našeho zařízení.

Letošní tvorba se nesla v přírodním duchu, kdy jsme využívali ozdoby, které nám poskytla podzimní příroda. Chlapci zaslouží velikou pochvalu jak za samostatnou práci, tak za skvělé nápady, kreativitu, ochotu pomáhat i za navození pěkné předvánoční atmosféry.

Vánoční tvoření – výroba svícnů z papíru

Kamenický Šenov

V pondělí 23.11.2020 jsme začali na velké klubovně s výrobou vánočních svícnů. Práce šla chlapcům velice dobře od ruky. Nastříhali si proložky od vajíček na kytičky a z kartonu kolečka. Poté vše lepili tavnou pistolí. Po zaschnutí jsme vše nastříkali zlatým a bronzovým sprejem.

Následujícího dne jsme pokračovali v práci ve zdobení. Chlapcům se tato činnost velmi líbila a chtějí pokračovat ve výrobě vánočních kousků.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

   

České Švýcarsko 28.11.2020

Slovanská

Dne 28.11. chlapci vyrazili na turistiku, nasbírali pár turistických kilometrů. Byla to krásná procházka Českým Švýcarskem.

Chlapci měli za úkol projít Mezní Loukou okolo Malé Pravčické brány, hradu Šaunštejn, až do obce Vysoká Lípa. Nikdo se neztratil a všichni dorazili do cíle.

Team Tesko

   

   

Výšlap na Kvádrberk

Kamenický Šenov

Na sobotní odpoledne dne 28. 11. 2020 jsem pro chlapce naplánoval a připravil pěší turistiku po Kvádrberku – Stoliční hora v Děčíně. Počasí se vydařilo, takže jsme se v odpoledních hodinách přesunuli z Kamenického Šenova, služebním vozidlem do Děčína na parkoviště u nemocnice a odtud jsme vyrazili směr Loubí.

Celkem jsme absolvovali trasu v celkové délce asi 10 km po cestách lesoparku. Zpět do ústavu jsme se vraceli příjemně unaveni. Akce se vydařila a chlapce zaujala neobvyklými vyhlídkami na Labe a Děčín.

   

   

Výstup na Luž

Slovanská

Ani sychravé podzimní počasí nás neodradilo s chlapci z ochranné výchovy podniknout výstup na jeden z nejvyšších vrcholů Lužických hor a to na Luž.

Od parkoviště jsme se vydali po turistické cestě a začali pomalu stoupat k vrcholu. Jak jsme stoupali výš a výš změnilo se i počasí. Cesta byla pokryta námrazou a místy to i klouzalo. Výrazně se ochladilo a vše bylo zahaleno v oparu a pokryté námrazou. Ale i tak se nám z rozhledny místy naskytl výhled na krásy Lužických hor.

Cestou zpět jsme se s chlapci zastavili ještě na vodopádech v Kytlicích a návrat byl již za tmy. Chlapcům se setkání s vyloženě zimním chladným počasím líbilo a doufají, že se již objeví i v nižších polohách.

Parta S2

Vánoční tvoření

Boletice

V rámci předvánočního období vyráběli chlapci ozdobné adventní věnce a další tématickou výzdobu. Chlapci si vyzkoušeli jemnou motoriku a kreativitu. Výrobky se použijí na výzdobu obytných prostor ústavu.

DDŠ

 

Zahájení ligy ve stolním fotbalu na odd. EPCHO

Boletice

Vzhledem k tomu, že na oddělení EPCHO nedávno dosloužil náš starý dobrý stolní fotbálek, byl ústavem na oddělení zakoupen nový stůl. Chlapci byli po delší herní absenci celí nedočkaví a proto jsme se rozhodli, že v sobotu 21.11. 2020 po obědě se pustíme do sestavení nového fotbálku. Nejprve bylo zapotřebí původní stůl demontovat a na jeho místo jsme sestavili stůl nový. Ač se ze začátku zdálo, že to bude jednoduché, ukázalo se, že sestavení bude náročnější. Celá akce nám trvala až do večeře. Odměnou pro chlapce bylo, že si mohli hned po večeři zahrát.

Z důvodu epidemie jsme nuceni rušit akce mimo zařízení /návštěva plaveckého a zimního stadionu, knihovny apod./ a proto jsme se rozhodli, že uspořádáme ligu ve stolním fotbalu ve formě jednotýdenních turnajů, které budou trvat do konce školního roku. Začátek ligy je datován na 27.11. 2020. Nejlepší hráči budou po skončení ligy odměněni.

Bc. Michal Ledvina - vychovatel

   

   

Výpomoc na sjezdovce v Horním Podluží

Boletice

Společnĕ s chlapci jsme se vypravili na již tradiční brigádu do obce Horní Podluží. Tady jsme se podíleli na přípravě zdejší sjezdovky na zimní provoz. Odměnou chlapcům je pak možnost využívat zdejší vlek nĕkolikrát za sezónu zdarma k výuce jízdy na lyžích a snowboardu.

       

Kompas a mapa

Boletice

Kompas a mapa jsou dvě slova, která dnešní mládež už pomalu nezná. Každý má dnes u sebe neustále mobilní telefon, v němž má navigaci. A tím pádem zná svou polohu, ví kudy půjde a kdy dorazí na dané místo.

My jsme, ale chtěli našim chlapcům ukázat, jak jsme se za našich mladých let orientovali v terénu my. Kluci se naučili určovat světové strany podle kompasu a s přiloženou mapou najít místo, kde jsme se nacházeli a kudy půjdem dál. Chlapci se naučili používat kompas a klasickou papírovou mapu.

Vychovatelé odd. EPCHO: Zábrodský, Jírovec, Bílková

IMG_20201011_141631892_BURST000_COVER

Jízda na elektrickém skateboardu

Boletice

Společně s chlapci jsme objevili nový druh skateboardu a to s elektrickým pohonem o výkonu 750 W. Chlapci měli možnost board vyzkoušet . Jizda na nĕm si jim moc líbila i přesto, že vyžaduje značný balanc a ne každému chlapci se na nĕm podařilo udržet a jet.

DDŠ

   

Venkovní cvičení

Boletice

V rámci zvyšování imunity jsme se s chlapci i přes relativně nehezké počasí vydali na turisticko sportovní výšlap okolo Žernoseckého jezera. Zde jsme při okružní trase narazili na nové vybudované venkovní hřiště. Chlapci se se zájmem pustili do cvičení a soutěžili mezi sebou v počtu opakování na jednotlivých stanovištích. Výlet se všem líbil a nesl se v duchu rčení : Ve zdravém těle, zdravý duch.

DDŠ

   

 

Vítězství 70, Děčín XXXII; tel. + 420 412 594 901; e-mail: a.krupickova@vuboletice.cz

Správa webu: hois.pavel@gmail.com
 © 2014. All Rights Reserved.