DDŠ návštívila hokejové utkání

Boletice

V sobotu podvečer proběhla se skupinou DDŠ návštěva domácího utkání II. hokejové ligy mezi celky HC Děčín a Piráti Chomutov. Piráti Chomutov jako nováček II. ligy a současně horký adept na postup do I. ligy přijel v pozici favorita a hráči domácího celku mu chtěli utkání minimálně zkomplikovat.

V prvních dvou třetinách byl k vidění pohledný hokej z obou stran a na výsledkové tabuli bylo těsné skóre 3:4, avšak v posledním dějství bylo více umu a štěstí na holích soupeře z Chomutova a Děčín tak prohrál vysoko 4:9. Nic ale nepřekazilo dojem ze hry a hlavně možnost dopřát chlapcům vidět na vlastní oči jeden z nejoblíbenějších sportů u nás, kdy i návštěva na stadionu byla vzhledem k soupeři nadmíru dobrá, a tak mohli zažít i to, když se pořádně fandí.

Ondřej Michálek

   

Turistická akce do obce Velenic

Kamenický Šenov

Dne 1.10 2022 jsme s chlapci podnikli výlet do obce Velenice u Zákup, kde jsme prošli některé jeskyně, které byly vytesány k získání písku pro výrobu tamních zrcadel a místního skla. Chlapci se tak dozvěděli o dějinách a vzniku sklářství. Dále jsme tuto akci spojili s opékáním uzenin. Chlapcům se akce velmi líbila a z návštěvy místních úkazů byli nadšeni.

Chlapce velice chválím za chování a za kladný přístup, kdy byla vidět aktivita při zjištění použití písku k výrobě skla. Již se chlapci těší na další podobný výlet např. Medvědí kemp …atd.

Vychovatel:Procházka T.

Turistika do Dolského mlýna

Kamenický Šenov

Dne 28.9.2022 jsme podnikli s chlapci poznávací výlet do Dolského mlýna v Jetřichovicích. Počasí nám moc nepřálo, čekali jsme na správný okamžik, kdy přestalo pršet, a vyrazili jsme z VU služebním vozidlem do Jetřichovic.

Po příjezdu jsme zaparkovali a pokračovali jsme pěšky po turistické cestě směrem k Dolskému mlýnu. Trochu jsme využili příležitosti podívat se po houbách a zalezli jsme s chlapci do lesa, kde našli krásné hříbky. Při hledání hub nám začalo velmi intenzivně pršet, tak jsme se asi v půli cesty rozhodli vrátit zpět k autu a odjeli jsme směrem VU.

Chlapcům se výlet líbil, i když bylo špatné počasí a měli radost z nasbíraných hub.

Bc. Fichtner Daniel - vychovatel

Přespání na Kalichu

Boletice

Dne 24.5.2022 vyrazili vybraní chlapci z DDŠ na víkendovou akci, která probíhala na hradě Kalich. Cílem tohoto výletu bylo rozšíření znalostí a povědomí o hradě a jeho historii a pomoci s pracemi, které hradu pomohou dostat původní vzhled. Večer chlapce čekal táborák a přenocování na hradě, což se nepoštěstí každému. V neděli ráno, když se chlapci probudili, uvedli místo do původního stavu, zabalili věci a vyrazili zpět do ústavu.

DDŠ

 

Školní vzdělávací akce: Rozmanitost krajiny Lužických hor

Na začátku nového školního roku jsme vyrazili s chlapci ze základní školy v rámci výuky poznávat krajinu blízkého okolí. Pro svou rozmanitost a druhovou pestrost jsme si vybrali krajinu Lužických hor.

Cílem školní vzdělávací akce bylo žákům osvětlit erozi krajiny, kůrovcovou kalamitu a obnovu lesních porostů, což jsou v současné době velmi aktuální a ožehavá témata. Na poznávání přírody jsme se vydali z České Kamenice, která má velmi turisticky zajímavé okolí včetně několika skalních pískovcových a čedičových útvarů a vyhlídek, které nám celou akci zpestřili.

Hoši měli možnost na vlastní oči vidět skokana hnědého, osahat si rašeliník a seznámit se s několika druhy jedlých i nejedlých hub. Dále měli možnost vidět několik druhů lesní krajiny od lesů smíšených, přes listnaté až po lesy lužní, kterých v naší zemi zásahem člověka velmi rychle ubývá.

I přes nepřízeň počasí se akce chlapcům líbila, měli zvídavé otázky a dozvěděli se spoustu nových a zajímavých informací.

Podzimní sběr zahájen

Boletice

Od včerejšího dne byl na oddělení DDŠ v rámci pracovní činnosti zahájen sběr žaludů v parku našeho areálu pro dobrovolníky starající se o lesní zvěř. Jedná se o jednu z mnoha aktivit, které se chlapci v rámci svého rozvoje a pozitivních návyků v organizovaných činnostech věnují.

Výlet DDŠ do Bíliny

Boletice

V pátek odpoledne se 6 chlapců ze skupiny DDŠ vydala na výlet do Bíliny. Cílem výletu byla 2 místa. Prvním z nich byla unikátní výstava celkem 1036 kusů pohlednic z celkem 201 států, které obsáhly celý svět. Pohlednice byly různých velikostí a tvarů a byly organizovány v jednotlivých vitrínách po kontinentech. Součástí jednotlivých panelů byl i detailní popis, co je na které pohlednici zachyceno a odkud pohlednice je. Chlapci tak měli možnost se o vybraných pohlednicích dozvědět něco více. Druhou zastávkou byly Lázně Bílina, kde bylo přístupné jedno vřídlo, kde mohli chlapci ochutnat pravou neupravenou kyselku přímo z vrtu hlubokého 198 m. Na informačních panelech se mohli chlapci dočíst další informace k tomu, jak celý proces funguje. Základní pravidlo bylo nečuchat, nýbrž ochutnat. Během celého výletu nás doprovázelo asi nejlepší možné počasí z celého týdne, a tak i nálada byla vcelku pohodová. Výlet tak splnil veškerá očekávání této akce.

   

Podzimní turnaj v minikopané

Boletice

Ve dnech 22. - 23.9. 2022 jsme se s chlapci z DDŠ zúčastnili turnaje v minikopané, který pořádal DDŠ v Hamru na Jezeře. První den turnaje se našim chlapcům vedlo a vyhráli s převahou všech šest zápasů ve skupině.

Druhý den nás však štěstěna opustila a po dramatických zápasech plných zvratů jsem se umístili na čtvrtém, bramborovém místě. Chlapci se poučili, že i přes počáteční úspěch, se situace může vyvinout jinak.

Děkujeme pořadatelům v Hamru za super akci a již nyní se těšíme na její pokračování.

DDŠ

   

Výlet do archeologického muzea

Kamenický Šenov

Dne 11.9 2022 jsme s chlapci podnikli výlet do archeologického muzea v České Lípě.Chlapci se dozvěděli o dějinách a vzniku archeologie, prohlídli si expozici nalezených kusů a také se dozvěděli něco o budově, kde se muzeum nachází. Průvodce také chlapcům sdělil, že na Českolipsku probíhají i další výzkumy a vysvětlil jim, co se má dělat, když nález najdou oni.Velká zajímavost také byla, že v České Lípě jsou stále pozůstatky hradeb, které jsou samozřejmě obklopeny budovami.Chlapcům se výlet a expozice líbila a dostali jsme typ na návštěvu zdejšího kláštera.

Vypracoval: Bc. Fichtner Daniel

Přírodovědná akce dne 9.9.2022

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme měli naplánovanou přírodovědnou procházku do Nového Oldřichova podívat se na Dančí oboru.

Ve 14,00hod jsme se vydali z výchovného ústavu směrem k Panské skále. Odtud jsme pokračovali po cyklostezce do Nového Oldřichova. Zde jsme se zastavili u dančí obory. Chlapci poprvé v životě viděli taková zvířata z blízka. Nechtělo se jim ani odcházet. S sebou jsme měli mrkev a jablka, které jsme jim dali. Pokračovali jsme kolem Hasičského muzea, které v tuto dobu bylo bohužel zavřené dál po cestě až do lesa.

Cestou jsme si povídali o lesní zvěři. Obešli jsme kopec Smrčník. V lese byla sice špatná cesta, ale to nás neodradilo. Vyšli jsme u bývalé dolní základní školy. Dále cesta vedla podél hlavní silnice až k výchovnému ústavu.

Chlapcům se cesta velmi líbila a byli spokojení. Našlapali jsme cca 11km.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

   

Výšlap na hrad Kostomlaty

Boletice

Dne 10.9. 2022 jsme se s chlapci vypravili zdolat hrad Kostomlaty, někdy nesprávně jmenovaný Sukoslav. Po krátkém výšlapu jsme se ocitli na hradním nádvoří, kde nás ohromil pohled na hradní věž, která přímo lákala k prozkoumání.

Po výstupu na věž jsme se za odměnu mohli pokochat krásnými pohledy do krajiny z výšky . Zde se chlapci dozvěděli, že zdejší hrad sloužil v pohádce Nejkrásnější hádanka jako sídlo loupežníků.

DDŠ

   

Cyklistický výlet do Svádova

Boletice

V neděli odpoledne se část chlapců z DDŠ vydala na výlet na kolech po cyklostezce ve směru na Ústí nad Labem. Dojeli jsme poklidným tempem až do Svádova, kde měli chlapci možnost občerstvit se a poté jsme vyrazili na cestu zpět. Během celého výletu nám svítilo sluníčko a kolem Labe příjemně foukalo.

Chlapci si během výletu „oprášili“ základní pravidla pohybu po cyklostezce, kde to občas vypadalo jako na frekventované silnici a zvyšovali své pohybové dovednosti a schopnosti na tomto dopravním prostředku. Výlet se ze všech stran podařil a nebyl zaznamenán žádný negativní ohlas.

Emil Schneider a Ondřej Michálek Vychovatelé DDŠ

Tour de Zeleňák

Boletice

V sobotu 3.9.2022 se skupina 5 chlapců z DDŠ účastnila v rámci občanské výpomoci cyklistického závodu Tour de Zeleňák v podobě občerstvovací stanice na trase závodu. Chlapci měli za úkol přichystat s předstihem stanoviště, kolem kterého se během 3 hodin prohnalo na 1000 cyklistických závodníků.

Připravovali se lahve s vodou, iontovými nápoji, kelímky s dalšími nápoji a drobné občerstvení v podobě banánů, hroznového vína, musli atd. Pro většinu chlapců to byla úplně nová zkušenost a měli možnost poznat činnost skupiny, která je nedílnou součástí každého závodu a pro spoustu závodníků velmi cenným místem, na kterém v jízdě doplňují vše potřebné pro jeho zdárné dokončení. Součástí všeho byl i průběžný úklid odhozených prázdných lahví a kelímů a všeho odpadu, který zde závodníci zanechali.

Naši chlapci se dočkali i vřelých díků od některých závodníků, kteří se u nás zastavili a prohodili i pár slov. Celkově byla akce včetně počasí velmi povedená.

Ondřej Michálek

   

   

Návštěva festivalu BZUKOT

Boletice

3.9.2022 jsme s chlapci navštívili hudební akci BZUKOT, která se konala v Děčíně. Chlapci měli možnost se seznámit s jiným druhem muziky , než znají , a to s muzikou rockovou. Chlapcům se přes počáteční nelibost hudba začala líbit, hlavně svoji rytmikou. A proto se této hudební akce rádi zúčastníme i příští rok.

DDŠ

Letní resocializační tábor Zlatá Olešnice – pension Ve Stodole

Kamenický Šenov

V době letních prázdnin za Kamenický Šenov proběhl ve dnech 18.7. - 22.7.2022 letní resocializační tábor ve Zlaté Olešnici.

Náplň tábora byla v dopoledních hodinách zaměřena na návštěvy kulturních a turistických míst v okolí, kdy jsme s chlapci navštívili rozhlednu Štěpánka, hornické muzeum v Harrachově, Mumlavský vodopád, Bozkovské dolomitové jeskyně, zámek Hrubý Rohozec a muzeum obrněné techniky ve Smržovce.

Chlapci též změřili síly při turnaji ve hře kroket. Během tábora jsme využili krásných slunných dnů a navštěvovali jsme krásné koupaliště ve Zlaté Olešnici. Tábor se velmi vydařil, všem chlapcům se tam moc líbilo.

Vychovatelé: Soukup Tomáš, Fichtner Daniel, Jansová Yveta

   

Ještě? Ještěd…

Boletice

Po sobotním deštivém dni se v neděli skupina chlapců DDŠ vydala na turistický výlet na liberecký Ještěd. Počasí během pěší cesty nahoru i zpět bylo velmi příjemné – nepršelo, ani nebylo příliš slunečno, a tak se šlo téměř samo. Místy měli někteří chlapci drobnou krizi, kterou však zvládli a dostali se až na vrchol, odkud mohli vzhledem k dobré viditelnosti dohlédnout daleko na všechny světové strany.

Ondřej Michálek

   

   

Turistický tábor DDŠ

Boletice

V měsíci srpnu se skupina DDŠ zúčastnila turistického tábora, který probíhal v Krkonoších a Českém ráji. Při cestě na místo jsme stihli navštívit lesní vodopády s vodní nádrží a chlapci měli dobrou procházku, následovalo ubytování.

Druhý den nás čekal celodenní výlet, který nás zavedl na Dvoračky a odtud jsme pokračovali na Mohylu Hanče a Vrbaty, kde chlapcům bylo řečeno, kdo to byl. Další dny jsme měli možnost navštívit Hrad Trosky a Muzeum Českého ráje, ve kterém probíhala výstava o horolezectví a možnost zkoušky práce s cepíny, s kterými se leze po ledovcích s účastí naší horolezkyně Lucie Hrozové.

Volné chvíle chlapci trávili koupáním v řece a nebo měli možnost vyzkoušet si lezení po skalách. Celý tábor se vydařil a proběhl bez větších problémů a nepříjemností.

Vychovatelé DDŠ

 

   

Výlet DDŠ

Boletice

Úterní odpoledne jsme na DDŠce vyrazili na výlet po okolí. V první fázi jsme navštívili rozhlednu Strážný vrch, která byla rekonstruována v roce 2006. Cestou zpět k vozu jsme navštívili Zvonkový kámen, kde lze dle pověsti vidět Permoníky, protože se jedná o jejich sídlo.

Následně jsme se přesunuli k vysílači Buková hora, kde mohli chlapci z blízka vidět to, na co velmi často koukají při jakémkoliv pohledu směrem na Ústí nad Labem. Jedná se o jeden z nejvyšších vysílačů v ČR. Jeho celková výška je 223 metrů. O kousek dále je Humboldtova vyhlídka, která je pojmenovaná po německém přírodovědci a cestovateli.Dohlédnout lze při dobré viditelnosti na Komáří vížku.

Počasí během celého výletu bylo vynikající, a tak byl zážitek z výletu o tento prvek ještě umocněn.

Ondřej Michálek

   

   

Cyklovýlet do Ústí a zpět

Boletice

Sobotní odpolední program bylo možné po několika parných dnech směřovat do činnosti mimo vodní plochy, a tak jsme vyrazili na „individuální“ cyklovýlet. Tentokrát jsme dojeli až do Ústí nad Labem a měli jsme tak za odpoledne v nohách přes 35 kilometrů. Tempo bylo čistě výletní, avšak důležité bylo, že se předem stanovená trasa bez změny zvládla. Cestou tam nám šel vítr do zad. Cestou zpět už nás trochu zadky bolely, vítr šel proti nám, ale i s tím jsme se vypořádali a vrátili se příjemně unavení zpět na základnu.

Ondřej Michálek

Pochoďák s koupáním

Boletice

Nedělní odpoledne měli chlapci z DDŠ ve znamení „dvojboje“. Jednou částí byla chodecká dovednost, kdy se šlo z Boletic na Staré Město po cyklostezce a následně zpět. Na Starém Městě jsme navštívili aquapark, ve kterém chlapci plavali, potápěli se a také se odreagovali na atrakcích, které vnitřní areál nabízí. Na cestu tam i zpět vyšlo nádherné počasí, a tak se šlo jedna radost. Zpáteční cesta už nebyla v takovém tempu, jako cesta do bazénu, ale i tak podali chlapci velmi dobrý výkon.

Ondřej Michálek

DDŠ na Miladě

Boletice

V pátek se skupina DDŠ přesunula odpoledne v rámci organizované činnosti a rozvoje pohybu ve vodě na Miladu. Počasí, které by se dalo označit jako ani zima, ani teplo jsme byli jedinými návštěvníky, a tak si mohli chlapci v rámci bezpečnosti zadovádět.

Koupání vydrželi necelou hodinu a po ní byli spokojení, ačkoliv to na fotografii není úplně zřejmé. Někteří zkusili i své limity v plavání a zjistili, jak obtížné je plavat na otevřené vodní hladině, do které se opírá vítr. Tato zkušenost jim zcela jistě přijde v jejich budoucnosti k duhu.

Ondřej Michálek

Vodácký tábor DDŠ

Boletice

Na začátku letních prázdnin vyrazila skupina DDŠ na vodácký tábor. Tento rok byla vybrána řeka Berounka. První den byl spojen s přípravou a balením věcí potřebných na tábor a přemístěním se do místa, odkud jsme startovali. Po cestě jsme absolvovali prohlídku požární stanice ve městě Kladně, která slouží jako hlavní hasičská stanice pro Středočeský kraj. Chlapci se dověděli zajímavé informace a mohli si prohlídnout moderní vybavení, které hasičům pomáhá při práci.

Druhý den na nás již čekalo sjíždění řeky, před započetím bylo chlapcům vysvětleno několik pravidel chování se na vodě a byly uděleny rady. Trasa vedla ze Zvíkovce do Branova, což je necelých 15km. Chlapci nás překvapili výkonem a rychlostí, s jakou trasu zvládli. Druhý den jsme pokračovali z Branova do Zbečna, kde chlapci opět předvedli dobrý výkon a trasa jim nedělala větší potíže.

Po příjezdu následovalo postavení stanů a ve zbytku dne se chytaly ryby a grilovalo se. Čtvrtek, i díky počasí, patřil výletům po okolí. Jako první jsme se podívali do lesního centra, chlapci poznávali dřeviny, zvuky zvířat a poslechli si výklad průvodkyně. Dále jsme pokračovali na hrad Křivoklát, který mohli dříve vidět v pohádkách a nyní na vlastní oči. Na závěr jsme se vydali na Hamousův statek, kde byla ukázka toho, jak žili lidé dříve, jaké používali nástroje a stroje v zemědělství.

Páteční ráno bylo spojeno s balením a úklidem kempu a příprava na cestu zpět, která proběhla v poklidu a bez problémů. Tábor se vydařil, chlapci se chovali slušně a mnohé tato zkušenost zase posunula vpřed a přinesla nové zážitky a dovednosti.

Vychovatelé DDŠ

   

Zábavné soutěžní odpoledne sk. E2

Boletice

Dne 26.06. 2022 jsme se v rámci ukončení školního roku rozhodli uspořádat pro chlapce z našeho oddělení rozlučkové odpoledne formou různých zábavných soutěží. Akce probíhala vzhledem k nepříznivému počasí v tělocvičně. Zúčastnili se jí chlapci ze skupiny E2.

Zábavné soutěžní odpoledne spočívalo ve splnění několika disciplín jako štafetové běhy, šplh, hod na koš, driblování s fotbalovým míčem a zdolání překážkové dráhy. Chlapci si odpoledne užili ve veselé náladě a nakonec byli všichni odměněni sladkostmi.

Akce sloužila jako rozloučení se školním rokem a současně s chlapci, kteří se na naše oddělení již od září nevrátí.

Zapsal Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

Vítězství v celostátní lize výchovných ústavů v kopané

Boletice

Dne 10. června se v Hostinném konal finálový turnaj ligy výchovných ústavů v malé kopané. Na tento turnaj se bylo třeba probojovat a možnost zahrát si zde měly jen nejúspěšnější dva týmy z jednotlivých divizí. Po dobrém vstupu do turnaje, kdy jsme první dva zápasy s přehledem vyhráli, nás výborným výkonem prověřil tým z Místa u Chomutova. Hochy z Místa jsme nakonec udolali a těsně zvítězili 2:1.

Toto vítězství nás, dle hracího systému turnaje, kvalifikovalo do finálového utkání proti celku z Prahy. To se sehrálo ve výborném tempu a naši svěřenci po krátké době vedli 1:0. Přes velké množství šancí jsme ale hubené vedení neudrželi a zápas skončil remízou v základní hrací době. Následoval dramatický penaltový rozstřel, ve kterém jsme potvrdili herní převahu ze zápasu a zaslouženě jsme si tedy odvezli krásný putovní pohár pro vítěze letošního ročníku. Do budoucna je náš cíl obhajoba vítězství, ale hlavně i nadále reprezentovat naše zařízení slušným chováním a hrou fair-play.

   

Turisticko-zážitkové odpoledne DDŠ

Boletice

Skupina chlapců z DDŠ Boletice se v neděli vydala na turisticko-zážitkový výlet. Jako první jsme nabrali směr Kamýk a odtud pokračovali lesem pěšky na vyhlídku Tři kříže. Po cestě měli možnost chlapci pozorovat nesčetné množství mravenišť, jelikož tato oblast je jejich výskytem vyhlášena a kolikrát byl pohled pod nohy jako scénkou z hororu – mravenci jsou naprosto všude. Poté těsně pod vrcholem proběhlo pozorování ještěrek zelených jejichž je zde hnízdiště a také seznámení s tím, co je a k čemu slouží plazník.

Poté jsme došli na vyhlídku, která se pyšní trojicí dřevěných křížů na skále viditelných i z dáli, ze které se chlapcům naskýtal nádherný výhled na České středohoří a nejbližší města Litoměřice a Lovosice. Poté jsme se vydali zpět k vozu a přejeli k jezeru v Žernosekách jinak též Píšťanskému jezeru. Vzhledem k tomu, že venku bylo 31°C se koupání na tomto místě přímo nabízelo. Po návratu zpět chlapci působili poměrně unaveně ale spokojeně, výlet si užili což dokládají přiložené fotografie.

Ondřej Michálek

Výuka vodáckých dovedností

Boletice

Před vodáckým táborem, který nás o prázdninách čeká, jsme vyrazili na Labe. Využili jsme slunečné počasí a klidnou vodu a po krátké instruktáži na suchu jsme nasedli do kánoí a vyrazili. Cvičný úsek všichni hoši úspěšně zvládli, pouze jedna dvojice zažila nedobrovolnou koupel. Přesto považujeme uznáváme všechny účastníky dostatečně schopnými absolvovat budoucí sjezd Berounky.

   

KOUPÁNÍ NA STARÉ OLEŠCE

Boletice

Vzhledem k počasí jsme si naplánovali 11. 6. 2022 koupání na Staré Olešce, se sportovním vyžitím. Chlapci si nejen užívali koupání ve studenější vodě, ale i hraní badmintonu a házení si frisbee, v klidné a pohodové náladě.

Schneider E., Kumprechtová A.

   

DDŠka na kolech

Boletice

Skupina chlapců z DDŠ Boletice se ve čtvrtek odpoledne vydala na výlet na kolech. Vzhledem k teplému počasí jsme zvolili pohodové tempo na cyklostezce ve směru na Ústí nad Labem a zaměřili se spíše na pravidla provozu na cyklostezce, jako kdy jet za sebou, kdy vedle sebe, kde zastavit, kdy čekat a jak reagovat na běžné situace jako spadlý řetěz apod.

Celkově jsme našlapali necelých 23 kilometrů a dle nálady skupiny si všichni zúčastnění chlapci danou akci pochvalovali. Někteří se hned po ukončení ptali, kdy se pojede na kola znovu. Celý výlet se odehrál bez problémů a všichni se vrátili v pořádku.

Alice Kumprechtová a Ondřej Michálek

ODBORNÁ EXKURZE UČEBNÍHO OBORU ZAHRADNICKÁ VÝROBA

V měsíci červnu, se studenti učebního oboru zahradnická výroba zúčastnili dvou odborných exkurzí do specializovaných prodejen zahradnického vybavení a pomůcek.

Žáci byli seznámeni specializovanými pracovníky s jednotlivými zahradnickými stroji a jejich konkrétním využití v jejich odborné praxi. Možnost nejen na vlastní oči vidět, ale i vyzkoušet si novou a modernizovanou techniku, je pro studenty velice přínosné.

Projektový den „Finanční gramotnost“

V měsíci červnu jsme pro chlapce ze Základní školy uspořádali již tradiční projektový den s tématikou finanční gramotnosti. Úvod projektového dne byl věnován zevrubné prezentaci a následné společné besedě. Po této formální části projektového dne, bylo připraveno několik soutěžních disciplín s rozmanitým zaměřením.

Chlapci mohli získat body za vědomostní kvíz z oblasti finanční matematiky, za střelbu, obratnost na překážkové dráze, pamětní test, střelbu na branku aj. Na každém stanovišti byla možnost získání určitého počtu bodů dle šikovnosti. Získané body byly posléze převedeny na „peníze“, které chlapci mohli utratit za dobroty v krámku „U MÍŠI“.

DDŠka na finále 1. ligy hokejbalu v Ústí nad Labem

Boletice

Skupina chlapců z DDŠ Boletice se v neděli odpoledne vydala do nedalekého Ústí nad Labem na 2. utkání finále 1. hokejbalové ligy ČR, ve kterém se střetli hráči domácích Vlčí Smečka a hosté Svítkov Stars (Pardubice). Cílem této organizované činnosti bylo seznámit chlapce s hrou, kterou někteří z nich neznali, poskytnout jim možnost vidět utkání vysoké kvality a dovedností a seznámit je se základními pravidly této hry. Nástupní ceremoniál utkání byl propojen i s hymnou ČR, kterou, jako je pravidlem všichni poslouchali ve stoje. Došlo tak k přímému propojení s učivem školním, protože se chlapci v tomto období právě hymně věnují.

Utkání se odehrávalo za velmi slunného počasí, což místy i divákům bylo nepříjemné, natož pak hráčům ve výstrojích. I tak ale bylo k vidění utkání vysoké kvality, které šlo až do prodloužení a následných nájezdů, ve kterých byl úspěšnější hostující celek. Každopádně úkol akce byl splněn v plném rozsahu.

Ondřej Michálek

Sobotní odpoledne s programem v Aquaparku Děčín

Boletice

Skupina chlapců z DDŠ Boletice se v sobotu odpoledne vydala na pěší cestu do Děčína k plaveckému areálu, poté i zpět. Celkem tak chlapci ušli krásných 10 kilometrů. V plaveckém areálu jsme měli program na hodinu a půl a chlapci se tak dostatečně vydováděli v plaveckém bazénu, divoké řece, tobogánech a vířivce. Pohodovou atmosféru celého odpoledne dokreslovalo počasí, které již svým rázem připomínalo krásné letní dny.

Ondřej Michálek

   

Expozice České národní banky s názvem Peníze

Boletice

V nedávné době se otevírala expozice České národní banky s názvem Peníze, zaměřená na finanční gramotnost široké veřejnosti. Měli jsme to štěstí být při tom. Chlapci se dozvěděli něco o základních pojmech finančního sektoru makroekonomie i mikroekonomie. Vzdělávací část pak střídala spíše zábavná, kde jsme si mohli potěžkat pravou zlatou cihlu, podívat se na bankovky v hodnotě 500 000 000 Kč a svést se obrněným autem. Expozice se nám líbila. Určitě jsme zde nebyli naposled.

DDŠ

   

   

Nácvik jemné motoriky a barvocitu na vile

Boletice

V pondělí odpoledne se chlapci z DDŠ vila věnovali esteticko-výchovné činnosti. Každý z chlapců měl připraveny 3 varianty obrázků, jejichž výsledný vzhled se tvořil postupným spojováním číselných řad. Vzhledem k „titěrnosti“ některých, se zde výborně procvičovala jemná motorika, koncentrace, pečlivost. Následně měli chlapci za úkol jeden jimi vybraný obrázek vybarvit. Proběhla diskuse, co na obrázku je, jakou má standardní barvu v reálném životě, avšak chlapcům se následně nechalo volné pole působnosti pro jejich osobní vyjádření barvocitu.

Ondřej Michálek

   

DDŠ přespávala na zřícenině hradu Blansko

Boletice

Noc ze soboty na neděli jsme s chlapci z DDŠ Boletice měli v plánu akci na podporu vztahů ve skupině a to, přespání ve spacáku pod širým nebem. V sobotu po večeři jsme se s chlapci zabalili a odjeli na zříceninu hradu Blansko. Po příjezdu bylo ještě nutné vše potřebné včetně dřeva vynosit od včelí farmy až na místo. Už tady se projevil charakter skupiny, kdy všichni měli svých věcí dosti a i přes to, se společně podělili o další, které byly připravené na večer a noc.

Po příchodu na místo jsme připravili tábořiště, místa ke spánku, rozdělali oheň a opékali buřty. Vzhledem k tomu, že v noci mělo dle předpovědi být 5°C, jediné, co jsme si nepřáli, byl déšť, který se po celý týden pro toto místo objevoval a mizel. Nakonec vše dobře dopadlo, s přicházející tmou a únavou z denního programu chlapci ulehávali a spali celou noc bez přerušení deštěm.

Ráno se chlapci probouzeli do slunečného, avšak chladného rána, ale díky udržovanému ohni se velmi rychle zahřáli. Po zabalení, úklidu tábořiště a celého areálu v rámci občanské výpomoci jsme se přesunuli zpět do VU Boletice na nedělní program. Všichni chlapci si akci pochvalovali a byli spokojení.

Ondřej Michálek

   

DDŠ na výletě v Jetřichovicích

Boletice

Sobotní odpoledne jsme se s chlapci z DDŠ Boletice vydali na turistický výlet do Jetřichovic na 2 vyhlídky po červené turistické značce. Ta první, krásně zrekonstruovaná, Mariina vyhlídka se nachází na stejnojmenné skále, kterou nyní zdobí opravený altán a cesta k ní je i pro zkušeného turistu výzvou. Chlapci toho při výstupu měli místy „plné kecky“, ale nakonec jej zvládli všichni.

Druhou vyhlídkou, ze které je krásně vidět na Mariinu vyhlídku byla Vilemínina stěna. Cesta vedla stále po červené kolem Balzerova ležení. Místy do kopce, místy z kopce, které však oproti tomu prvnímu stoupání bylo již slabým odvárkem. Obě tyto vyhlídky patří do Děčínské vrchoviny, a tak jsme s chlapci opět měli možnost poznat kus našeho kraje.

Ondřej Michálek

Sportovní a turistická akce – Erbenova vyhlídka a Hokejbal

Slovanská

Dne 29. 5. 2022 jsme se s chlapci vydali do Ústí nad Labem, zaparkovali jsme u Rondelu a pěšky jsme se vydali na Erbenovu vyhlídku. Cesta trvala asi hodinu a půl a ušli jsme asi 5 km, na konci nás čekal výhled na labský kaňon a také ústecké centrum.

Po cestě zpět jsme se stavili na hokejbalovém hřišti, kde jsme sledovali semifinále hokejbalového utkání 2. ligy sever. Domácí tým Dragons zvítězil v prodloužení a zaslouženě postoupil. Chlapcům se akce líbila a hodnotíme ji tak kladně.

Team Tesko

Kroužek vaření odd. EPCHO

Boletice

Dne 22.05. 2022 jsme se po svačině pustili do přípravy maďarského guláše. Pod dohledem vychovatelů chlapci nejprve oloupali a nakrájeli brambory, cibuli, papriku, česnek a to nejdůležitější - maso. Následně se vrhli na samotné vaření. Vyzkoušeli si i celý pokrm dochutit a na konci přiměřeně zahustit. Guláš se nám povedl. Důkazem byly v mžiku vyprázdněné talíře. Po ukončení hostiny se chlapci popasovali s úklidem kuchyňky a umytím nádobí. Na závěr jsme přemýšleli, co dobrého si uvaříme příště.

Zapsal Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

Turnaj ve stolním fotbálku

Kamenický Šenov

Dne 24.5 2022 jsme pro chlapce připravili turnaj ve stolním fotbálku. Chlapci si vybrali do týmu spoluhráče losováním a s ním po dobu turnaje hráli ve dvojici. Hrálo se o odměny v podobě sladkostí, které mohli chlapci získat umístěním v tabulce. Turnaje se zúčastnili i vychovatelé. Na prvním místě se umístili vychovatelé, na druhém místě Tomáš D. a Petr P., na třetím místě Filip K. a Honza K., na čtvrtém místě Jaroslav W. a David Ch. a na pátém David B. a Tadeáš K.. Chlapcům se turnaj velmi líbil a určitě ho zopakujeme.

Vypracoval: Fichtner Daniel

VÍKENDOVÉ PŘESPÁNÍ V HOLANECH

Kamenický Šenov

V souladu s ročním plánem činností jsme připravili a se všemi chlapci z pracoviště v Kamenickém Šenově uskutečnili dvoudenní výlet s přespáním. Akce proběhla 21.-22.5.2022 v Holanech na uzavřeném soukromém pozemku s vybavením na kempování a pláží přilehlého rybníka.

Na výlet se chlapci důkladně připravili a po naložení všeho potřebného jsme po obědě přejeli do Holan. Zde nás majitel seznámil s vybavením zahrady a možností využití sportovního a rekreačního zařízení. Mezi to patřilo také šlapadlo na vodu, loďka, rybářské pruty, dřevo na oheň i případná možnost přespání ve vybaveném mobilheimu. Dále jsme se s chlapci věnovali postavení stanů, přípravě jídla, práce na zahradě a i pomoci při obstarání domácího zvířectva především stáda kamerunských koz. Mezi uvedenými aktivitami se někteří z chlapců i vykoupali v rybníce. Večer pak proběhl v družné zábavě, kdy chlapci poslouchali písničky, besedovali a vyprávěli své zážitky.

Po přespání, snídani, zabalení tábornické výbavy a předání místa majiteli jsme se vrátili do Kamenického Šenova. Celkově chlapci zhodnotili akci jako velice zdařilou a rádi by se na uvedené místo ještě vrátili.

Vychovatel: Tomáš Procházka, Pavel Švec, Rudolf Hrouda

   

   

DDŠ - pomoc při organizaci VlekFestu

Boletice

7. Května jsme se účastnili s chlapci festivalu vlek fest a to, jako spoluorganizátoři akce. Kluci pomáhali kapelám s nástroji a ozvučením. Taktéž lidem lepili pásky na ruce při vstupu. Společně jsme si pak užili skvělé odpoledne.

   

FOTBALOVÝ TURNAJ – MIMOŇ

V pátek 20. 5. 2022 jsme se s chlapci naší základní školy zúčastnili fotbalového turnaje v Mimoňi. Pořadatelem turnaje byl DDŠ Hamr na Jezeře. Pozvány byly čtyři týmy a hrálo se systémem každý s každým, přičemž první dvě mužstva si zahrála finále.

Během celého turnaje jsme neokusili hořkost porážky a po výsledcích 8:0 s Chrastavou, 11:0 s Liběchovem, 5:1 a 5:0 ve finále s Hamrem na Jezeře, jsme zaslouženě obsadili první místo. Pořadateli je třeba poděkovat za pěkně zorganizovaný turnaj na parádní trávě a našim chlapcům za dobrou reprezentaci ústavu.

   

Zátěžová turistika ve Sloupu v Čechách a jeho okolí

Kamenický Šenov

Dne 14.5 2022 jsme s chlapci využili nádherného slunečného počasí a po obědě jsme vyrazili služebním vozidlem směr Sloup v Čechách. Na místo jsme dorazili ve 13:30h, zaparkovali jsme na parkoviště pod hradem a odtud jsme pokračovali po červené turistické značce až k Rozhledně Na Stráži. Chlapci se z vyhlídky pod rozhlednou mohli kochat krásným výhledem na okolní krajinu, poté jsme vyrazili dál na pochod stále po červené turistické trase až k rozcestí, kde jsme odbočili a šli po žluté, kde jsme procházeli kolem skal, které se jmenují Vyhlídková, Buková a Pinkasova věž. Dále trasa pokračovala kolem skalní jeskyně Staré časy. Poté jsme se vydali po Svojkovském okruhu až k Modlivému dolu, kde jsme chvilku poseděli a po odpočinku vyšli směr Sedlo pod Slavíčkem a po červené zpět až ke služebnímu vozidlu. K vozidlu jsme dorazili něco málo kolem 15:30h a vyrazili jsme zpět do VÚ. Celý okruh trval okolo dvou hodin a chlapci nachodili něco málo přes 8 km. Pěší výlet se všem líbil.

Vychovatel: Bc. Daniel Fichtner

   

Mezinárodní den muzeí a výstava Harry Potter

Boletice

Dnešní odpoledne jsme s chlapci DDŠ vila věnovali pěšímu výletu do děčínského muzea (tam i zpět jsme zvládli chůzí 12 kilometrů), kde byl v rámci mezinárodního dne muzeí volný vstup. Chlapci tak měli možnost shlédnout kromě stálých expozic, mezi které patří Gotické umění na Děčínsku, Ptactvo Děčínska, Město na louce, Vývoj lodní dopravy na Labi, také díky štědrosti paní pokladní, hlavní lákadlo – výstavu Harryho Pottera, kterého chlapci vzhledem k věku znají dobře. Měli tak možnost vidět několik zajímavých artefaktů z celé ságy v ucelených expozicích na jednom místě.

Chlapci si tak nejen „zasportovali“ v rámci chůze, ale také se dozvěděli pár novinek z oblasti města Děčín a současně nejznámějšího dětského čaroděje. Součástí expozice byla i drobná dílnička, kterou chlapci taktéž využili.

Ondřej Michálek

   

Odborná exkurze – kuchařský obor Práce ve stravování

Součástí výuky odborného výcviku, jsou i pravidelné návštěvy gastronomických akcí. Tentokrát jsme s našimi žáky navštívili již VI. Ročník Gastro Labe, soutěž studentů z oborů kuchař, číšník, cukrář, kterou pořádala ve čtvrtek 12. 5. 2022 Střední škola řemesel a služeb Děčín.

Tentokrát se jednalo o téma flambování, cukrářské umění a příprava Burgeru. Chlapci byli udiveni rozsahem znalostí a dovedností studentů středních škol a dozvěděli se mnoho zajímavého z našeho oboru. Bylo velmi zajímavé sledovat studenty od přípravy po prezentaci pokrmu.

Vila DDŠ na výletě u Letiště Václava Havla

Boletice

Během dnešního prosluněného odpoledne jsme se s chlapci z vily vydali na výlet k pražskému letišti, kde bylo cílem pozorovat z poměrně příjemné vzdálenosti z vyhlídky přílety a odlety osobních letadel různých firem a různých destinací.

Během 45 minut bylo možné vidět několik přistání a několik odletů. Chlapci si tak mohli udělat reálnou představu o tom, jakou rychlost musí letadlo nabrat a jakou rozjezdovou dráhu potřebuje k tomu, aby se „odlepilo“ od země. Současně z druhé strany měli možnost pozorovat, jakou má takové letadlo brzdnou dráhu po dosednutí a jak se šíří vzduchem zvuk letadla „se zpožděním“. Tentokráte se tak jednalo o spojení výletu s řízeným objevováním, které se chlapcům líbilo.

Ondřej Michálek

   

Návštěva Legiovlaku a utkání amerického fotbalu

Boletice

O víkendu se vybraní chlapci z DDŠ zúčastnili výletu do nedalekého Ústí nad Labem, kde byl k vidění Legiovlak, který nabídl chlapcům nejen zajímavou podívanou, ale i se chlapci mohli dovědět spoustu informací, které se k danému období vážou. Pro většinu šlo o poutavou a zajimavou podívanou.

Při cestě zpět jsme se zastavili ve Svádově, kde se hrálo utkání amerického fotbalu a ústečtí Blades měřili síly s celkem z Bratislavy. Všichni chlapci tento sport viděli prvně a nějaký čas jim trvalo, než se zorientovali v základních pravidlech. Mnozí z nich byli nadšení, tvrdé střety ocenili potleskem a byli vtaženi do děje. Po skončení nás čekal už jen návrat zpět.

DDŠ

   

PATRONÁTNÍ AKCE ZŠ - ZOO DĚČÍN

Po uvolnění všech hygienických a epidemiologických opatření mohlo opětovně dojít k navázání úspěšné spolupráce s naší děčínskou zoologickou zahradou. Tak i jak tomu bylo v minulých letech, budou naši žáci docházet každý pátek do areálu zoologické zahrady, kde jim je vždy přidělen prostor určený k úklidu.

Odměnou pro naše žáky je nejen dobrý pocit z odvedené práce, ale i možnost pravidelných prohlídek a relaxačních procházek v tak nádherném prostředí.

Memoriál Mgr. Endršta v malé kopané v Buškovicích

Boletice

Dne 11. 5. 2022 se konal v Buškovicích tradiční turnaj v malé kopané. Do místa se sjelo 9 ústavů a hrálo se systémem „každý s každým“.

Ve slunečném a velmi teplém počasí byl turnaj pro chlapce poměrně náročný, ale všechny celky se se situací vypořádaly důstojně. Na dvou travnatých hřištích se sehrála celá řada hezkých utkání a naši svěřenci si po konečném součtu bodů odvezli pohár za druhé místo. Více než medailová pozice nás těší dobré chování všech zúčastněných a hra v duchu fair play.

Pořadatelům děkujeme za milé přijetí a výborně zorganizovanou akci.

   

   

Úklid

Boletice

Dne 05. 05. 2022 šlo o spontánní akci, kdy se po procházce v okolí zařízení, chlapci rozhodli, že uklidí cestu podél cyklostezky a přilehlý viadukt. Úklid netrval dlouho, ale chlapci měli dobrý pocit a dokonce jsme šli naší práci zkontrolovat po několika dnech.

DDŠ

PÁLENÍ ČARODEJNIC NA DDŠ

Boletice

Dne 30. 4. 2022 jako každý rok jsme si v tento den rozdělali oheň v zahradě areálu a opekli si buřty. V dopoledních hodinách jsme společnými silami vytvořili čarodějnici a tu jsme v podvečer spálili. Nálada byla pohodová. Všichni chlapci ze všech skupin si večer užili, společně s vychovateli.

DDŠ

  

VÝLET DO KEMPU JETŘICHOVICE SPOJENÝ S KOUPÁNÍM

Kamenický Šenov

Dnešního dne, ve středu 11.5.2022 jsme využili pěkného letního počasí s teplotou na koupání a změnili jsme plán. Nasedli jsme po svačině do služebního vozidla a přesunuli jsme se na přírodní koupaliště, do kempu Jetřichovice.

Zde jsme vozidlo zaparkovali na parkovišti a šli jsme do areálu koupaliště. Vzhledem k prvnímu teplému dni, který přímo zval ke koupání a velmi studené vodě z říčky Kamenice, která plní přírodní koupaliště bylo na místě velmi málo lidí. Kiosek byl přesto otevřený a tak jsme si vybrali místo a usadili se. Chlapcům se po vyzkoušení teploty vody do nádrže zprvu nechtělo, ale nakonec se všichni odvážili a několikrát se vykoupali.

Nejvíce se ve vodě líbilo Filipovi K. a Davidovi CH., kteří toho naplavali nejvíce. Chlapci střídali pobyt na sluníčku a ve vodě a kdo měl pár peněz z kapesného, mohl si v kiosku koupit i něco dobrého.

Celá akce se velmi vydařila a chlapcům se líbila. Všechny chválíme za nasazení a chování během návštěvy Jetřichovického kempu.

Vychovatelé: Švec, Procházka, Cina

   

   

Vymalováno

Boletice

Tak a máme zas na chvilku vystaráno. Zdi pokojů našeho oddělení září čistotou. Chlapci už vědí, jak těžkou práci má malíř pokojů a všichni teď doufáme, že než někdo něco nesmyslného napíše nebo vyryje do zdi, tak si to uvědomí.

Vychovatelé : Jirovec, Zábrodský, Bílková

   

BRIGÁDA SÁZENÍ STROMKŮ V LESE OBCE HEŘMANOV

Kamenický Šenov

Na víkend 7. a 8. května 2022 jsme pro chlapce připravili brigádu sázení stromků v katastru obce Heřmanov. V sobotu 7.8.2022 jsme se po obědě s chlapci vypravili služebním vozidlem do lesa v katastru obce Heřmanov nad obcí Lesná. Zde jsme vozidlo zaparkovali, převzali jsme 600 ks sazenic listnatých stromků a po poučení ze strany pracovníka obce, jak stromky sázet jsme se pustili do práce.

V sobotu jsme zasadili celkem 300 stromků a v neděli stejný počet. Za víkend jsme tedy s chlapci zasadili celkem 600 mladých listnatých stromů. Práce v přírodě za pěkného se nám velmi líbila a šla chlapcům od ruky. Všechny chválíme za nasazení během celé brigády a chování v lese. V těchto užitečných akcích budeme s chlapci určitě pokračovat.

Vychovatelé: Švec, Procházka, Cina

   

   

Turistická akce Radvanec pochod na Havraní skály

Kamenický Šenov

Dne 5.5 2022 jsme s chlapci využili krásného slunečného počasí a vyrazili jsme služebním vozidlem směrem do vesničky jménem Radvanec u Nového boru. Zde jsme na volném place zaparkovali služební vozidlo a vydali se po modré turistické značce směrem na Havraní skály.

Cestou jsme se s chlapci pozastavili u skalních výtvorů a také menších skalek s různými nápisy. Chlapci poznávali různé skalní útvary. Po příchodu na vyhlídku si odpočinuli a využili možnosti výhledu do okolí. Prohlídkou okolí chlapci zjistili, kde jsou další pěkné vyhlídky díky popisným tabulkám. Cestou zpět jsme se napojili na zelenou stezku, která vedla podél jehličnatého lesa až k rozcestí na modrou stezku.

Celá trasa měla dohromady 6 km. Po návratu ke služebnímu vozu jsme vyrazili zpět do výchovného ústavu. Chlapcům se turistika velmi líbila a rádi by se podívali i na ostatní okolní vyhlídky.

Vychovatel. Bc. Fichtner Daniel

Naučná stezka Českou silnicí - DDŠ

Boletice

Počasí se prudce zlepšilo a tak jsme začali s objevováním nových krajů našeho regionu. Zatím co loni jsme se často pohybovali na pravém břehu Labského kaňonu, letos chceme více navštěvovat levý. A již jsme začali. Mimo to jsme chtěli v prostoru Národního parku navštívit zříceninu hradu Schaustein a malou Pravčickou bránu. To se bohužel kvůli těžbě dřeva v okolí nepovedlo, tak jsme se vydali na naučnou stezku Českou silnicí, kde se chlapci dozvěděli něco o historii Českého Švýcarska. Konkrétně o jeho osídlování a života v něm. Těšíme se na další objevování někdy příště.

DDŠ

Páteční vaření na vile

Boletice

Dnes se vaření na vile pojalo vskutku letně. Počasí i podmínky nám přáli, a tak jsme si mohli společně s chlapci z DDŠ poprvé v tomto roce před vilou ugrilovat. Na pořadu dne byla naložená kuřecí stehna.

Vzhledem k tomu, že někteří jedinci prý ještě maso jako takové v životě negrilovali (pouze párky, nebo klobásky), byl celý proces od přípravy grilování, vytvoření žhavých uhlíků, umístění uhlí a následně samotné grilování kuřecích stehen komentován a chlapci tak byli průběžně poučováni v oblasti bezpečnosti práce, vhodném zacházení s grilem, metodice grilování větších kusů masa, vysvětlena byla i metoda ověření, jestli jde již maso „od kosti“, až po závěrečné vychladnutí a úklid. Celé odpoledne nám počasí přálo a jednalo se tak o skvěle strávený den s výborným jídlem.

Ondřej Michálek

   

Malování na výtvarnou soutěž 1. května. 2022 „Stopy mého života“

Boletice

Jako každý rok tak i letos nám přišla pozvánka na výtvarnou soutěž „Stopy mého života“ na téma „Krásy přírody“ Než se pustili do malování, tak chlapci přemýšleli nad tématem. Zapojili se všichni a dokázali vytvořit zajímavé kresby. Teď se těší, jestli budou jejich výtvory na prvních místech. Celkově je práce bavila a měli radost, že se jim vše povedlo podle jejich představ.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

   

Technická činnost skupiny E1 Dokončení malování pokoje

Boletice

O víkendu 30. 4. 2022 jsme pokračovali s malováním chodby na našem oddělení. Chlapci se do práce zapojili s nasazením a věnovali této činnosti celé odpoledne. Chlapci odvedli kvalitní práci a snažili se. Ještě nám zbývá jeden pokoj, který v brzké době také vymalujeme.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

POCHOD NA ZŘÍCENINU SKALNÍHO HRADU STOHÁNEK RALSKO

Kamenický Šenov

V úterý dne 3.5.2022 jsme využili krásného počasí a po svačině jsme se vydali služebním vozidlem na území bývalého vojenského pásma Ralsko na východ od Mimoně v okrese Česká Lípa. Zde jsme služební vozidlo zaparkovali u lesní cesty cca 2 km od skalního masivu, kde hrad Stohánek stával na vrcholu skály Stoh 396 m.n.m v lesích.

Cesta na zříceninu vedla lesní pěšinou mezi stromy ke skalnímu masivu a dále po kamenných schodech až na vrchol skály Stoh. Po zdolání skály si mohli chlapci prohlédnout zbytky prostor hradu vytesaných ve skalním masivu a rozhlédnout se po okolí.

Během prohlídky zříceniny a turistiky po okolí jsme s chlapci našlapali cca 7 km. Počasí bylo velmi pěkné, chlapce chválíme za přístup, chování a nasazení během celé akce.

Cílem akce bylo poznávání přírodních a historických krás našeho blízkého okolí, zásady chování v přírodě a zvyšování fyzické kondice. Všem se výlet líbil a již dnes se těšíme na další podobné.

Vychovatelé: Procházka, Švec a Cina

   

Turisticko - zátěžová akce ze dne 1.5.2022 – turistický výlet na Skalku a na Husí okruh

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme měli naplánovanou turistickou akci, která byla, vzhledem ke svému výškovému profilu, zátěžová. Náš dnešní pochod měl celkem 8 km a vedl z obce Skalka po Husím okruhu. Hlavním cílem této akce bylo zlepšení fyzické kondice chlapců a seznámení se s novými místy. V této části naší republiky je velice krásná krajina a chlapci měli možnost obdivovat mnoho krásných skalních útvarů. Cíl této akce byl na 100% splněn.

Chlapcům se výlet velice líbil a už teď se těšíme na další obdobné akce. Navíc jsme cestou narazili na krásné místo, které by mohlo být vhodné k nočnímu přespání.

Vychovatel: Soukup, Jansová, Bc. Fichtner

   

   

DDŠka na zátěžové akci na Vrabinci

Boletice

V sobotu odpoledne se DDŠ Boletice vydala na zátěžový turistický výlet na Zříceninu hradu Vrabinec. Předpověď počasí přímo vybízela k podobné akci, a tak jsme chlapcům trochu protáhli kosti a svaly.

Čekalo nás pěšky 11 kilometrů, které jsme nakonec zvládli za 2 hodiny a 50 minut. Většina cesty byla po rovině, avšak závěrečný výstup stál za to. Na 800 metrech jsme museli zvládnout převýšení 200 výškových metrů. Každý z chlapců se s tímto soustem vypořádal po svém, důležité bylo, že jej všichni účastníci zvládli a nikdo nevzdal před vrcholem.

Předpověď počasí vyšla, a tak nás celou dobu provázelo sluníčko a příjemných 20 °C. Celá skupina se vrátila zpět v pořádku, avšak někteří jedinci hlásili, že mají opět na nějaký čas s danou aktivitou vybráno.

Ondřej Michálek

   

Poznávací výlet DDŠ

Boletice

V neděli se vydali chlapci z DDŠ Boletice na poznávací výlet po kraji. Jako první byla naplánována zastávka v Panenském Týnci v nedokončeném gotickém kostele Panny Marie, jež je poutním místem ezotericky senzitivních lidí, protože se povídá, že zde v určitých místech proudí pozitivní energie. Chlapci tak měli možnost si vyzkoušet, jestli někteří mají k tomuto sklony. Zprvu to brali jako srandu, ale po chvilce někteří z nich říkali, že cítili jemné vibrace.

Každopádně prostředí samo o sobě je nádherné a architektura jasně čitelná. Druhou zastávkou byl největší menhir v ČR – Zkamenělý pastýř, který měří 3,5 metru a vztyčený byl zřejmě dávnými Kelty – zasahuje 0,5 metrů pod zem a údajně jsou pod ním ukryté zlaté mince. Chlapci měli možnost poznat pískovec v jiné podobě, než ve které jej klasicky znají, protože tento menhir je ze železitého pískovce, který má tmavou barvu.

Poslední zastávkou byla cestou domů vyhlídka na Ústí nad Labem z Větruše, kde jsme s chlapci navštívili nejenom vyhlídku, ale i přírodní bludiště.

Ondřej Michálek

Opékání buřtů na Šenovském vrchu

Kamenický Šenov

Dne 22. 4. 2022 jsme v odpoledních hodinách s chlapci podnikly pěší túru na Šenovský vrch, která měla vzdálenost něco okolo 4 km, chlapci cestou pozorovali přírodní úkazy, různé horniny, traviny a podobně. Po výšlapu si chlapci připravili buřty, naštípali dřevo a zapálily oheň. Za odměnu si opekly buřty a salám. Chlapci si opékání buřtů a akci užili.

Liga v malé kopané - Buškovice

"

Dne 28. 4. 2022 se chlapci našeho zařízení zúčastnili 17. ročníku ligy v malé kopané, který se konal v Buškovicích.

Do turnaje se přihlásily 4 týmy a dva z nich postupovaly do republikového finále. Hrálo se systémem každý s každým.

Ani v jednom utkání jsme neokusili hořkost porážky a po vítězstvích 3:2 nad domácími Buškovicemi, 2:1 s Prahou - Lublaňská a 6:0 nad Pšovem, jsme obsadili první místo a zaslouženě tak postoupili na republiku, která se bude konat v červnu v Hostinném.

Naše chlapce je třeba pochválit za velmi bojovné a zodpovědné výkony a hlavně za chování, kterým se po celou dobu konání akce prezentovali.

   

TURISTIKA PO OKRUHU ZŘÍCENINA HRADU VÍTKOVEC A DÁLE NA OBEC STVOLÍNKY

Kamenický Šenov

Ve středu dne 27. dubna 2022 jsme se rozhodli využít pěkného počasí a vyrazili jsme služebním vozidlem ´přes Českou Lípu a obec Zahrádky do Holan, ke zřícenině hradu Vítkovec.

Po zaparkování služebního vozidla v chatové oblasti u rybníka nedaleko zříceniny, jsme se vydali k samotné zřícenině hradu a dále po červené turistické stezce směrem na obec Stvolínky vzdálenou 7 km.

Po cestě jsme s chlapci viděli rybníky, různé vodní propustě ve skalách a přepouštěcí kanály. Cesta na obec Stvolínky nám pěkně utíkala a počasí nám přálo. Celá trasa vedla v přírodě, buď podél rybníků, nebo chatovými osadami a tak bylo stále se na co dívat. Po příchodu k obci Stvolínky jsme se otočily a po zvolení jiné trasy jsme šli zpět ke služebnímu vozidlu.

Celý okruh měl přes 12 kilometrů, ušli jsme jej za cca 3 hodiny a všechny chlapce chválíme za chování a nasazení při celé akci, která byla zaměřena na poznávání přírody a zvyšování fyzické kondice.

Vychovatelé: Procházka, Cina

   

   

Turisticko - přírodovědná akce

Kamenický Šenov

Dnes 26.4.2022 jsme se s chlapci rozhodli pro turistickou akci – výšlap na Zámecký vrch nad Českou Kamenicí.

Počasí nám přálo. Po předání chlapců ze školy jsme odešli z výchovného ústavu směrem do České Kamenice. Na vlečce v dolním KŠ jsme odbočili z hlavní silnice a vydali se po zelené značce. Cesta vedla lesem a přes louky. Celková délka trasy byla cca 12,6km, což vedlo ke zlepšení fyzické zdatnosti chlapců. Také chlapci pozorovali přírodu. Rozpoznávali také jarní kytičky jako např. Fialky, Sasanky, Podléšky.

Na vrcholu zalesněného kopce jsou ruiny Kamenického hradu z 15. století a byla zde roku 1998 obnovena rozhledna. Rozhledna a její okolí umožňují výhledy na okolní kopce, blízká města a vesnice.

Po celou dobu akce se chlapci chovali vzorně, nejvíce je zajímala rozhledna a kam až je možné vidět. Viděli jsme Bukovou horu, Sněžník, Studenec, Milešovku a spoustu dalších.

Vychovatelka: Yveta Jansová

   

   

Turisticko - zátěžová akce ze dne 26.4.2022 – turistický výlet s posilovnou Dolní Prysk

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme měli naplánovanou turistickou akci, která byla zátěžová, protože navazovala na včerejší florbal. Náš dnešní pochod měl celkem 9,5 km a vedl do okolí obce Dolní a Horní Prysk.

Cestou bylo několik zastávek na stanovištích venkovní posilovny, kde si chlapci zacvičili. Hlavním cílem této akce bylo zlepšení fyzické kondice chlapců a seznámení se s novými místy. Cíl byl na 100% splněn.

I když nás na cestě zpět překvapil drobný déšť, tak se chlapcům výlet velice líbil a už teď se těšíme na další obdobné akce.

Vychovatel: Tomáš Soukup

   

   

26. 4. 2022 – projektový den „DEN ZEMĚ“

K připomenutí dne Země jsme na konci dubna vyrazili s chlapci ze Základní školy na Ekofarmu v obci Bynovec.

Chlapci měli možnost seznámit se v rámci prohlídky s chovem masného plemene krav a býků Limousine. Byli osobně přítomni krmení dobytka, viděli při práci tzv. paznehtáře, který se stará o pravidelnou úpravu kopyt skotu. V rámci prohlídky proběhla odborná přednáška veterináře, na téma výživa, vitaminové doplňky a zdravotní péče o dobytek.

Po prohlídce farmy si chlapci společně ogrilovali uzeninu a sýr. Zpět do školy jsme se vraceli pěší procházkou skrz národní park České Švýcarsko. Cela skupina si zaslouží pochvalu za pohodový den a vzorné chování.

Zahájení pstruhové sezóny

Boletice

Tak už i my jsme zahájili pstruhovou sezónu. I když ryby již byly celkem ohrazené a na nástrahy příliš nereagovali, podařilo se nám ulovit tři pstruhy. Dva jsme si nechali a jednoho pustili. Pstruhy jsme následně vykuchali, okořenili a upeklo. Doufáme, že příště budeme minimálně tak úspěšní, jako při zahájení.

DDŠ

   

   

Street football – Celoústavní akce Tesko

Slovanská

Dne 23. 4. 2022 se uskutečnila celoústavní sportovní akce. Hřiště ,,Na vile´´ hostilo všechny skupiny z našeho ústavu, které se utkali v upraveném fotbalovém turnaji dle pravidel novodobého fenoménu Street football.

Tříčlenná družstva se proti sobě utkala v ligovém formátu, tedy každý s každým po dvou poločasech na 4 minuty. Pokud zápas skončil remízou, kopaly se penalty přes celé hřiště do prázdné brány. Penalta byla odpískána i v případě, když došlo k faulu, čímž byla eliminována hrubá či agresivní hra.

Celá akce probíhala ve velmi dobrém tempu a nasazení a nakonec rozhodovaly malé chyby, velmi těsné skóre a v některých případech i penaltový rozstřel.

Velmi kvalitní výkon předvedlo jedno z družstev DDŠ, které patřilo mezi nejlepší týmy a zaslouženě bralo třetí místo s pouhými dvěma prohrami.

Na druhém místě se umístil domácí tým z Teska, který v boji o první místo ve vyrovnané bitvě selhal v podobě faulu v posledních vteřinách a na následnou penaltu prohrál.

První místo bral tým z oddělení EPCHO, které díky velmi dobrým individualitám vyčnívalo nad všemi ostatními. Pouze se třetím a druhým týmem, si chlapci s EPCHA museli pořádně máknout, ale nakonec zaslouženě brali první místo. Gratulujeme vítězům z oddělení EPCHO a ostatním skupinám za účast a za velmi kvalitní turnaj. Těšíme se na další ročník.

Tým Tesko

   

   

Tvorba 3D modelů z papíru

Boletice

V rámci estetické a zájmové činnosti se v pondělí pustili chlapci z DDŠ vila do převodu z 2D (plochy) do 3D (prostoru). V první fázi se jednalo o vybarvování modelu auta, který byl v ploše na papíře – což byla dle pracovního postupu ta nejjednodušší fáze, tzv. na zahřátí.

Poté museli chlapci poměrně drobně model vystřihnout a dále si jej naohýbat v místech k tomu určených. Ve finále bylo třeba tyto části slepit s jednotlivými částmi auta tak, aby vznikl 3D model.

Hlavní roli v této činnosti hrála jemná motorika a trpělivost, což jsou obecně dovednosti a vlastnosti, které chlapci v našem zařízení moc nemají a je nutné je těmito aktivitami stále povzbuzovat a rozvíjet. Našli se však i velmi dobré případy, které v těchto oblastech dominují, což bylo evidentní na finálním produktu.

Ondřej Michálek

Páteční odpoledne na vile v melodii chuťových buněk

Boletice

Jako jest jistotou střídání noci a dne, je sudý pátek jistotou vaření na vile DDŠ. Tentokrát jsme se s chlapci vydali za poznáním toho, že zelenina nemusí být jen fádní a nudná, ale může být také skvělým společníkem k masu a dokáže zasytit, jen je třeba ji správně dochutit. Tentokráte jsme připravili zeleninový salát se zálivkou z bílého jogurtu laděného do řeckých tónů, kuřecím masem ala gyros a celé se po zabalení do tortily dalo „ohřát“ do trouby. Rychlé, chutné a hlavně zdravé, to jest souslovím definujícím dnešní výtvory. Moc nám všem chutnalo a již pomalu střádáme plány na to, co bude dobrého za 14 dní.

Ondřej Michálek

Turnaj oddělení EPCHO ve stolním tenisu

Boletice

Na den 10.4. 2022 jsme se rozhodli uspořádat turnaj ve stolním tenisu pro chlapce v rámci oddělení EPCHO. Turnaj byl uspořádán jako vyvrcholení několikaměsíční přípravy. Od listopadu 2021 se v rámci sportovních činností věnujeme pravidelně nácviku stolního tenisu a ve hře chlapců je vidět značný výkonnostní vzestup. Turnaj se hrál systémem každý s každým na dva vítězné sety a nad regulérností jednotlivých zápasů dohlíželi přítomní vychovatelé. Bez jediné prohry se na prvním místě umístil hoch ze skupiny E2. Většina zápasů byla velice zajímavá a vyrovnaná, což bylo vidět i na reakci publika.

Hráči hráli s elánem a patřičným nasazením. Za odvedené výkony čekala nejen na vítěze sladká odměna. Chlapcům se turnaj opět líbil a proto bychom chtěli ještě před prázdninami alespoň jeden uskutečnit.

Zapsal : Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

   

Turistický výlet ze dne 24.4.2022 – poznávací a vzdělávací výlet na zámek Lemberk

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme vyrazili na turistický výlet do obce Lvová, na zámek Lemberk. Využili jsme špatného počasí, a také možnosti absolvovat cestu na vrchol ze spodního parkoviště. Samotná cesta byla pro mnoho chlapců novou zkušeností, kdy bylo vidět spoustu nových věcí. Na vrcholu nás přivítal krásný zámek původně gotický hrad. Chlapcům se výlet velice líbil a už teď se těšíme na další obdobné akce, kdy se mohou vzdělávat v historii.

Vychovatel: Tomáš Procházka, Pavel Švec

Jetřichovice

Kamenický Šenov

Na pondělní odpoledne 18.4.2022 jsem pro chlapce připravil turistickou procházku. Hlavním cílem bylo seznámení chlapců s okolím a poznávání krás přírody. Po obědě jsem s chlapci vyrazili služební vozem do Jetřichovic.

V jarním období byla krajina velice krásná a to díky slunečnému počasí. Někteří chlapci zde byli poprvé. Podobné akce budu rád plánovat do budoucna, kdy je vidět i zpětná vazba chlapců.

Celkově akce chlapce zaujala a již při zpáteční cestě jsme plánovali zopakování akce.

Pavel Švec

   

Neděle ve znamení příprav na velikonoce

Boletice

V neděli před Velikonočním pondělím se chlapci z prázdninové skupiny DDŠ věnovali přípravám na další den. Čekala je průpravná část formou teorie a následně samotná praktická část v pletení pomlázky z 8 vrbových proutků. Během této činnosti se dále diskuse s nimi odvíjela ve směru významu tohoto prvku z hlediska historie a pověr. Samotné pletení chlapcům po několika ukázkách šlo poměrně dobře, což je možné soudit i z přiložených fotografií, kde jsou zachycení jak v procesu, tak s finálním produktem. Zítra se mohou paní kuchařky těšit, uvidíme, jestli bude nějaká nadílka.

Ondřej Michálek

   

   

Prázdninová skupina DDŠ Boletice na výletě

Boletice

V sobotu 16.4.2022 se vydala prázdninová skupina DDŠ na výlet. Hlavním cílem byl výstup na horu Říp, která je z hlediska historie českého národa brána jako nejdůležitější. Chlapcům během výstupu byl popisován terén – co vlastně z jednotlivých vyhlídek mohou všechno vidět a vzhledem ke skvělé viditelnosti byl vidět v dáli i liberecký Ještěd.

Počasí, jak je evidentní z fotografií bylo po celou dobu výletu na jedničku. Na vrcholu byla s chlapci diskutována postava Praotce Čecha a jeho slavného výroku a dále také historie národa. Po sestupu jsme s chlapci vyrazili ještě do Mělníka podívat se na soutok 2 nejznámějších českých řek – Labe a Vltavy. Připomenuta byla i píseň Mělnická polka, která právě o tomto tématu zpívá. Na závěr výletu ještě byli chlapci seznámeni s přírodní bylinou – medvědím česnekem, který právě v těchto dnech dosahuje svého vrcholu růstu a v reálu si ji mohli utrhnout a ochutnat – světe div se, skutečně chutnala po česneku.

Celý den nás provázelo slunečné počasí a dobrá nálada a již nyní se skupina těší na další vyletění.

Ondřej Michálek

Tisá

Slovanská

Opět jsme využili neděli a jeli jsme na výlet. Tentokrát jsme zamířili do obce Tisá, kde se nacházejí pískovcové skály. Po zaparkování v obci jsme se kolem kostela vydali do skal. V tiských stěnách se nacházejí dva turistické okruhy, které jsme se rozhodli projít. Oba okruhy na sebe navazují a jsou lehce přístupné. Chlapci se mohli těšit na pěkný výhled a příjemnou zimní procházku.

Vychovatelé: Maděra, Husák

Sněžník

Slovanská

Jeden z našich tradičních výletů se konal na rozhlednu Sněžník. Po příjezdu na parkoviště, jsme s chlapci vyrazili na rozhlednu. Cestu jsme si krátili povídáním, kdy se chlapci i svěřili s některými podrobnosti z jejich životů. Po příchody na vrchol, jsme si prohlédli okolí a přálo nám i štěstí. Rozhledna byla otevřená, tak jsme si užili pěkný výhled na celé okolí. Cestou zpět chlapci využili poslední zbytky sněhu a postavil si každý svého mini sněhuláka.

Vychovatelé: Maděra, Husák

Poslední letošní běžkování

Boletice

O víkendu jsme se s chlapci z DDŠ vypravili do Bedřichova v Jizerských horách na poslední letošní běžkování. Počasí bylo opravdu aprílové, od sluníčka, po kroupy. To nás ale neodradilo a vydali jsme se, na asi deseti kilometrový okruh krásnou jizerskohorskou krajinou. Bylo znát, že sluníčko má již sílu a na některých místech bylo sněhu pomálu. Již nyní se těšíme na příští sezónu.

DDŠ

   

   

VÝLET NA HRAD HOUSKA

Kamenický Šenov

Na sobotu dne 9.4.2022 jsme naplánovali výlet na hrad Houska v okrese Česká Lípa. Po obědě jsme se služebním vozidlem přesunuli přes Českou Lípu a Doksy na parkoviště asi kilometr pod hrad Houska. Zde jsme služební vozidlo zaparkovali a pěšky jsme pokračovali na samotný hrad.

I když bylo tento den proměnlivé počasí, kdy se střídalo slunečno s dešťovými a sněhovými přeháňkami, během cesty na hrad nám svítilo sluníčko. Po příchodu k hradu jsme měli štěstí. Prohlídky hradu s průvodcem začínají každou hodinu a tak jsme měli na zakoupení vstupenek cca 5 minut.

Prohlídka hradu s poutavým vyprávěním zajímavého průvodce v dobovém oblečení se všem velmi líbila a chlapci si návštěvu hradu i s peklem velmi užili. Všechny chlapce chválíme za chování a přístup k celé akci.

Vychovatelé: Švec, Procházka, Cina

   

   

České Velikonoční tradice - pletení pomlázky

Kamenický Šenov

Dne 8. 4. 2022 jsme na pracovišti v Kamenickém Šenově ve spolupráci všech výchovných skupin zahájili tradiční Velikonoční přípravu na koledu. Chlapci byli seznámeni s významem Velikonoc a s nimi spojených tradic a zvyků. Hlavní zaměření odpoledního zaměstnání bylo zvládnutí pletení a zdobení pomlázky. Do pletení se za pomoci a dohledu vychovatelů aktivně zapojili všichni přítomní chlapci. Ve finále byl každý z účastníků hrdý na svou vlastnoručně vyrobenou pomlázku a těší se na její použití na Velikonoční pondělí.

Provedl a zapsal: R. Hrouda - vychovatel

Opékání grilování

Kamenický Šenov

Na dnešní odpoledne 10.4.2022 jsme s chlapci naplánovali odpolední grilování. Chlapci na dvoře výchovného ústavu v Kamenickým Šenově v grilu připravili oheň. Dále připravili maso na grilování a špekáčky na opékání. Odpoledne se všem chlapcům líbilo.

Vychovatel: Švec, Procházka, Hrouda

   

Malování chodby skupiny E1

Boletice

V neděli 4. 4. 2022 chlapci vymalovali chodbu skupiny E1. Snažili se o kvalitní výsledek. V příštích dnech budeme s prací pokračovat.

Vychovatele: Peterková H., Schneider R., Dudák A.

   

Velikonoční obraz do jídelny

Boletice

O víkendu 3.4. 2022 jsme začali malovat obraz do jídelny. Chlapci se do práce pustili s elánem. Obraz se povedl a z konečného výsledku měli radost.

Vychovatele: Peterková H., Schneider R., Dudák A.

   

Páteční odpoledne na vile s listovým těstem

Boletice

V pátek jako již tradičně se na oddělení DDŠ Vila vařilo. Tentokráte jsme zabrousili do chuťovek a chlapci připravovali jednohubky z listového těsta. Vyráběly se 3 druhy – šneci, párečky v kabátku a zeleninové kapsy. Chlapci si tak mohli vyzkoušet jemnou práci s tímto těstem a nakonec si i pochutnat na výrobcích z trouby – všechno se totiž peklo, nesmažilo.

Ondřej Michálek DDŠ

   

Kuchařská soutěž „Svíčková omáčka na smetaně“

Dne 7. dubna se za účasti zástupců MŠMT, uskutečnila v prostorách naší cvičné kuchyně kuchařská soutěž s názvem "Svíčková omáčka na smetaně“. Vzhledem k nedávným dlouhotrvajícím epidemiologickým opatřením, mohla být soutěž po jejich ukončení opět organizována za účasti zástupců i z jiných školských zařízení.

Gastronomické soutěže se zúčastnila celkem 4 dvoučlenná soutěžní družstva, jež měli tu čest reprezentovat své kmenové školy. Vždy je velice zajímavé sledovat soutěžící již v průběhu příprav jejich soutěžních pokrmů. I tentokrát byla na jednotlivých přípravných pracovištích znát malá nervozita, jež postupem času zcela opadla a atmosféra tak byla velice příjemná.

Naše mistry odborného výcviku, kteří soutěž vnímají i jak nedílnou součást odborné přípravy na letošní praktické závěrečné zkoušky, určitě velmi potěšilo, že jejich úsilí při přípravě zástupců naší školy nepřišlo na zmar. Ve vyrovnané konkurenci získalo naše družstvo ve složení DH. a OM. krásné 1. místo. Z přiložených fotografií je zcela zřejmé, že všichni učni si zaslouží za své kuchařské dovednosti velkou pochvalu.

Turistický výlet DDŠ

Boletice

V neděli 3.4.2022 se skupina chlapců z DDŠ Boletice vydala na výlet v rámci kraje. První zastávkou byly Pekelné doly u Lindavy. S chlapci jsme si prošli přilehlé jeskynní systémy a objevovali kouzlo absolutní tmy, kterou lze v těchto chodbách nalézt. Současně jsme chlapcům ukázali, kde se točili známé české pohádky ale také celovečerní mezinárodní filmy. Výhodou bylo, že chodby nebyly zatopené a bylo možné je projít suchou nohou.

Poté jsme po cestě navštívili akademickou sochařku paní Vlastu Štolúnovou, která našim chlapců vysvětlila a ukázala, jak se rodí a jakým procesem prochází keramický výrobek, než usedne na prodejní pult. Poslední zastávkou dnešního výletu bylo lesní divadlo ve Sloupu v Čechách, kde mohli chlapci spatřit, jak vypadá takové zrekonstruované přírodní divadlo. Největším úspěchem celého dne byl jeskynní systém a možnost se „trochu bát“.

  

  

Tiské skály

Boletice

O víkendu jsme se s chlapci z DDŠ vydali do Tiských skal, aby si zde chlapci vyzkoušeli základy pískovcového lezení a slaňování. Na začátek byla vybrána asi 12 metrová skála nízké obtížnosti. Chlapci překonali počáteční strach z výšek a všichni nakonec skálu úspěšně zdolali. Následovalo slanění z dobytého vrcholu, což byl pro všechny chlapce také adrenalinový počin. Po sbaleni a údržbě použitého lezeckého materiálu jsme se vydali zpět do ústavu plni nezapomenutelných zážitků.

DDŠ

   

   

Bobří vodopády

Slovanská

26.3.2022 jsme využili krásného jarního počasí a vyrazili směr Verneřice, kde se nachází Bobří vodopád. K vodopádu jsme se dostali podél Bobří soutěsky. Velkým překvapením pro nás byl stav lesního porostu, jenž nás provázel cestou údolím, kde bylo mnoho popadaných stromů po řádění vichřice. Překonáváním těchto překážek, bylo pro nás dobrým tréninkem fyzické zdatnosti. Chlapcům se výlet líbil a určitě doporučujeme zdejší vodopády navštívit.

Tým Tesko

   

Turistická akce ze dne 26.3.2022 – procházka po okolí obce Brniště

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsem měl naplánovanou procházku nazvanou Sochy ve skalách v Brništi na Českolipsku. Sochy jsou vyřezány do dřeva, přizpůsobují se tvaru kmene, které vás vtáhnou do magického světa fantazie. Dále jsme šli přes hastrmanskou stezku, kde jsou dřevěné sochy, které vedou až k nádraží. Celá trase vede přes nádhernou krajinu, kde na člověk může dýchat čistý vzduch a energii. Dále jsme pokračovali k tábořišti, kde si chlapci rozdělali oheň a opekli špekáčky. Turistická akce se chlapcům líbila a budeme v turistice pokračovat.

Vychovatel: Procházka Tomáš

   

   

TURISTIKA NA BOBŘÍ VODOPÁD A VÍTKOVU ROZHLEDNU

Kamenický Šenov

Ve čtvrtek dne 17. března 2022 jsme využili krásného prázdninového počasí a vydali jsme se po obědě, cca ve 13:00 hodin služebním vozidlem na parkoviště za obec Verneřice okr. Děčín.

Po zaparkování služebního vozidla jsme se vydali po zelené turistické značce k Bobřímu potoku a pokračovali jsme proti proudu až k lesní pergole nedaleko Bobřího vodopádu. Cestou jsme byli překvapeni zdevastovanou krajinou a větrem vyvrácenými stromy, které již likvidovala firma na těžbu dřeva. Po příchodu na místo chlapci obdivovali Bobří vodopád a pak v místním ohništi rozdělali oheň a opekli si špekáčky.

Po občerstvení jsme po sobě uhasili oheň a uklidili. Vydali jsme se cestou zpět. Po nastoupení do služebního vozidla jsme přejeli za obec Verneřice ve směru na Zubrnice a zastavili jsme u odbočky na rozhlednu. Pěšky jsme došli k Vítkově rozhledně a zde jsme zjistili, že je tato dočasně uzavřena.

Po návratu ke služebnímu vozidlu jsme odjeli zpět do ústavu, kam jsme dorazili kolem 17:00 hodiny. S chlapci jsme ušli cca 5 kilometrů, všem se akce líbila a celou skupinu chválím za nasazení a chování během celé turistiky. ¨

Vychovatelé: Procházka, Cina

   

   

Výlet na zříceninu Košťálov

Boletice

Na sobotu, dne 5. 3. 2022, jsme naplánovali na turistický výlet na zříceninu Košťálov. Zaparkovali jsme v nedalekých Třebenicích a šli po červené turistické značce. I když nám na úpatí kopce začalo mírně sněžit, výhled z hradeb na České středohoří (Milešovku, Lovoš i Říp) jsme si náležitě užili.

Výlet na Boreč

Boletice

V sobotu, dne 14. 3. 2022, jsme opětovně vyrazili na turistický, poznávací výlet do Českého středohoří, na kopec Boreč. Vrch Boreč patří do skupiny kopců vulkanického původu, které vytvářejí typický krajinný kolorit Českého středohoří. Klasickou sopkou však, stejně jako většina jemu podobných, nikdy nebyl. Masiv kopce se v létě chová jako akumulátor, absorbuje teplo a prohřívá se. V zimě vnikne do puklin na úpatí chladný, mrazivý vzduch. Uvnitř se zahřeje, podle fyzikálních zákonitostí stoupá vzhůru a na vrcholu kopce vyletí teplý ven jako z komína.

DDŠ

   

DDŠ vařila amolety s nutelou

Boletice

V pátek se jako již tradičně vrhla hrstka chlapců z DDŠ, kteří neodjeli na prázdniny na vaření. Jedná se o aktivitu, na kterou se chlapci těší a mají ji rádi. Tentokráte jsme zabrousili do sladkého odvětví a připravili jsme amolety s nutelou.

Příprava byla jednoduchá, avšak samotné smažení zabralo poměrně dost času. V tomto ohledu se trénovala vytrvalost chlapců, kteří již v průběhu chtěli ochutnávat ale drželi jsme se hesla „po práci legraci“ a schovali si produkt jako sladkou tečku po večeři. Amolety se povedli bez připálení a skupinu je nutné pochválit nejen za přípravu, ale současně i za následující úklid. Již nyní chlapci vyhlížejí a plánují, jakým směrem se vydat příště.

Ondřej Michálek DDŠ

   

   

 

Kulturní akce, Děčín, Masarykovo Náměstí

Slovanská

Dne 6. 3. 2022 jsme se vydali na kulturní akci, která se konala na Masarykově Náměstí v Děčíně. Tato akce byla zaměřena na podporu a momentální situaci na Ukrajině.

Team tesko

   

FK Teplice vs 1. FC Slovácko

Slovanská

Dne 6. 3. 2022, jsme s chlapci vyrazili na sportovní utkání Fortuna ligy do Teplic, kde jsme sledovali zápas mezi týmy FK Teplice a 1. FC Slovácko.

Začátek zápasu, stejně tak jako první poločas, nepřinesl žádný gól, avšak sledovali jsme pohledný fotbal. O přestávce jsme si s chlapci dali u stánků malé občerstvení. Ve druhém poločase, v 70. minutě se prosadil hostující tým Slovácka – stav byl 0:1.

Tento stav se i přes snahu Teplického týmu už nezměnil a utkání skončilo výhrou Hostů. Poté jsme se s chlapci vydali zpět na naší skupinu. Akce se jim líbila a určitě pojedeme znovu, když bude další možnost.

Team Tesko

TURISTIKA DOKSY MÁCHOVO JEZERO A OPÉKÁNÍ ŠPEKÁČKŮ

Kamenický Šenov

Dnešního dne, ve středu 2.3.2022 jsme využili krásného slunného počasí a rozhodli jsme se uskutečnit výlet na Máchovo jezero, kam jsme vyrazili po svačině v 15:15 hodin.

Služebním vozidlem jsme se přesunuli do Doks, zde jsme zaparkovali služební vozidlo a vydali jsme se pěšky k jezeru. Podél břehu jezera a po okolních stezkách jsme našlapali cca 6 km. Po návratu ke služebnímu vozidlo jsme přejeli do kempu Boreček Ralsko, kde jsme zaparkovali služební vozidlo a v místním vodáckém kempu jsme si vybrali jedno z připravených ohnišť s lavičkami. Chlapci se rozeběhli po okolí a přinášeli k ohništi suché klestí na oheň. Po rozdělání ohně si chlapci upekli špekáčky a najedli se. Dále jsme uhasili oheň, uklidili užitý prostor a v 17:40 hodin jsme vyrazili zpět do ústavu.

Všem se akce velmi líbila a prostory kempu Boreček jsme si vytipovali jako další vhodný prostor pro naše plánovaná přespání v přírodě. Chlapce chválíme za aktivitu a chování po dobu celé akce.

Vychovatelé: Švec, Procházka, Cina

   

   

Výlet do Hřenska

Boletice

S našimi chlapci z DDŠ, jsme vyrazili o víkendu na turistickou procházku po okolí obce Hřensko. Chlapci si prohlédli romantický objekt bývalé plynárny ve Hřensku. Následně jsme vystoupali na vyhlídku, která byla zbudována při výstavbě zdejší silniční komunikace. Odtud byl krásný výhled na celé Hřensko. Pokračovali jsme dál, okolo linie bunkrů zvaných ,,řopíci,,.

Zde se chlapci seznámili s účelem a historií těchto staveb. Náš další cíl byla rozhledna na vrchu Janov. Odtud se chlapci mohli kochat krásnými výhledy do okolí. Počasí nám celkem přálo a chlapci se těší na další turistické výšlapy.

DDŠ

 

   

Kuchtíci na vile

Boletice

Dnes si modifikovaná skupina DDŠ na vile zpříjemnila páteční odpoledne vařením a to návratem do minulosti. Na pořadu byla tvorba vánočních chlebíčků. Všichni přítomní chlapci se zapojili buď do příprav, či následného úklidu. Jednalo se tak o další aktivitu, která v chlapcích prohlubovala empatii a starost o druhé, rovněž tak týmového ducha. Chlapci byli vnitřně motivováni o tvorbu skvělého produktu, který poté společně snědli. Moc nám chutnalo a těšíme se na další pokračování za 14 dní.

Mgr. Ondřej Michálek

Vítězství 70, Děčín XXXII; tel. + 420 412 594 901; e-mail: a.krupickova@vuboletice.cz

Správa webu: hois.pavel@gmail.com
 © 2014. All Rights Reserved.