Úprava venkovního sportoviště

Boletice

V sobotu jsme se vydali do parku na naše venkovní sportoviště. Našim vybavením , ale nebylo sportovní náčiní a sportovní oděv, nýbrž montérky, košťata, hrábě, lopaty a motyky. Sice nám počasí přálo, ale bodláčí, plevel a jiné nežádoucí porosty motykám zdatně odolávaly.

Po dvou hodinovém boji, to náletová flóra vzdala a naši chlapci zvítězili. Také hned v pátek půjdeme tento kout našeho parku navštívit, již ve sportovním a se sportovními potřebami.

Vychovatelé EPCHO : Jirovec, Zábrodský, Bílková

   

Labská cyklostezka

Slovanská

V neděli jsme s chlapci ze skupiny S1 využili pěkného počasí a vyrazili jsme se projet na kolech. Vyrazili jsme z ústavu a propletli jsme se přes centrum Děčína až na Labskou cyklostezku.

Po najetí na cyklostezku jsme vyrazili směrem na Německo. Po dojezdu k hranici jsme si chvilku odpočinuli a jeli zpět do ústavu. Jízda šla chlapcům dobře a i nejproblémovější úsek, který byl mezi auty, zvládli dobře. A celých 25 km si užili.

Maděra

Návštěva porodnice

Slovanská

Dne 30. 5. 2023 jsme se skupinou chlapců z ochranné výchovy vyrazili do města Most. Důvodem byla radostná událost v životě jednoho z nich.

Poznávání rostlin a stromů

Boletice

Po čtvrtečním obědě jsme se s chlapci vydali do ústavního parku. Tento náš park je velmi rozlehlý a roste v něm nespočet stromů, jak jehličnatých tak listnatých a řada jiných rostlin. S sebou jsme měli menší atlas stromů a kvíz „poznej strom podle listů“.

Nejlépe se chlapcům dařilo rozpoznat dub, buk a javor. Prvé dva podle kůry a třetí podle listu. Také hned poznali třešeň. Doplnit a určit sesbírané listy ke stromům nebylo v kvízu zrovna jednoduché, některé různé listy se na první pohled zdáli stejné, ale nakonec nám vše vyšlo,tak jak mělo.

Vychovatelé odd. EPCHO : Zábrodský Petr, Jirovec Martin, Bílková Yveta

Turnaj v kopané - Buškovice

Boletice

Dne 4. května 2023 se v Buškovicích uskutečnil turnaj výchovných ústavů v kopané. Naše zařízení se již tradičně zúčastnilo, ale z 12 družstev jsme letos dokázali vybojovat pouze smolné 4. místo.

Turnaj byl skvělou příležitostí pro výchovné ústavy, aby se setkaly a soutěžily v pozitivní atmosféře. Děkujeme za přátelské přijetí a skvělou organizaci turnaje a těšíme se na další podobné akce.

Kulináři na DDŠ

Boletice

V pátek odpoledne se na DDŠ vařilo. V plánu byl jednoduchý těstovinový salát se zeleninou, strouhaným salámem a smaženými vejci. Příprava byla velmi jednoduchá, chlapci se účastnili jak přípravné fáze, tak té dokončovací - sklízecí a vše dobře dopadlo. Současně potěšili svoje chuťové buňky. Všem moc chutnalo a těší se na další kulinářské odpoledne.

   

   

Orientace v terénu

Boletice

V pátek po obědě jsme se s chlapci vypravili do ústavního parku. Tento náš park je velmi rozlehlý a s nemalým výškovým převýšením. Vybavili jsme se dvěma různými mapami, klasickým kompasem a satelitní navigací pro pěší turisty. To proto, abychom se tyto pomůcky pro orientaci v terénu naučili používat.

Nejdříve jsme podle kompasu určovali světové strany a ve spojení s klasickou papírovou mapou určovali polohu určitých zajímavých míst. Satelitní navigace nám sloužila jen ke kontrole a k některým doplňkovým informacím, jako je například nadmořská výška nebo za jaký čas dojdeme z jednoho místa na druhé. Naučili jsme se používat jak klasickou mapu, tak i mapu v satelitní navigaci a samozřejmě také kompas.

Vychovatelé odd. EPCHO : Zábrodský Petr, Jirovec Martin, Bílková Yveta

Celoústavní florbalový turnaj

Boletice

Sobotní odpoledne se v tělocvičně na Starém Městě konal celoústavní florbalový turnaj. Účastnili se ho všechna oddělení - DDŠ, EPCHO, TESKO, LETNÁ a KAMENICKÝ ŠENOV. Družstva hrála systémem každý s každým dva poločasy po 5 minutách a ještě na závěr utkání svedly souboj v dovedností soutěži - nájezdech.

Poločasy byly hodnoceny jako samostatná utkání, a tak byly týmy nuceny makat na sto procent za každé situace. K vidění byly úporné bitvy, ve kterých se střídal florbalový um a kombinace s touhou podat co nejlepší výkon v mezích nastavených pravidel.

Celkový dojem z turnaje byl u všech zúčastněných vynikající a užili si jej bez zranění, což je při těchto sportovních zápoleních vždy důležité. Poděkování patří nejenom chlapcům za předvedené výkony ale také všem vychovatelům, kteří chlapce na turnaji doprovázeli a dohlíželi na jeho hladký průběh.

   

   

Rybaření na Staré Olešce

Slovanská

Ve sváteční den, 8. 5. 2023, jsme se s chlapci vydali k rybníku na Staré Olešce, kde jsme se odpoledne věnovali rybolovu. Ještě než se odjelo, tak jsme si připravili potřebné vybavení. Navázali jsme pruty, připravili návnady a vyrazili jsme na cestu.

Po příjezdu jsme se usadili na pěkné místo u vody, kde byl náš hlavní tábor. Nahodily se pruty a čekalo se. Po nějaké době došlo na pár záběrů, avšak ryba zatím žádná.

Chvíli předtím, než jsme chtěli odjet, se však zadařilo a vytáhli jsme 30 cm kapra, vzhledem k jeho míře jsme ho ale pustili. Chlapcům se rybolov líbil a určitě opět vyrazíme na lov.

Team Tesko

   

Pátek = plavání

Boletice

V pátek odpoledne strávila hrst chlapců z oddělení DDŠ, kteří neodjeli na dovolenky k rodinám 1,5 hodiny v plaveckém areálu v Děčíně. Jednalo se tak o příjemné zpestření zaběhlého programu. Věnovali jsme se rozvoji dovednosti plavání a následně chlapci užívali osobního volna na toboganech a relaxace v bublinkovém bazénu. Chlapci si společně páteční odpoledne užili.

   

Jetřichovice

Kamenický Šenov

Na sobotu odpoledne 06.05.2023 jsem pro chlapce připravili turistickou procházku. Hlavním cílem bylo seznámení chlapců s okolím a poznávání krás přírody. Po obědě jsem s chlapci vyrazili služebním vozem do Jetřichovic.

V jarním období byla krajina velice krásná a to díky slunečnému počasí. Někteří chlapci zde byli poprvé. Podobné akce budeme rádi plánovat do budoucna, kdy je vidět i zpětná vazba chlapců.

Celkově akce chlapce zaujala a již při zpáteční cestě jsme plánovali zopakování akce.

Vychovatelé. Pavel Švec, Renata Hrnčárek

Turistický výlet ze dne 8.5.2023 – poznávací a vzdělávací výlet do skal

Kamenický Šenov

Na dnešní den jsme vyrazili na turistický výlet do obce Svitava ,Velenice, kde jsou místní jeskyně a různé zbytky staveb a za II. Světové války se zde vyrábělo voj. zařízení…atd. Samotná cesta byla pro mnoho chlapců novou zkušeností, kdy měli možnost se dozvědět spoustu nových věcí o druhé sv. válce.

Chlapcům se výlet velice líbil a už teď se těšíme na další obdobné akce, kdy se mohou vzdělávat v historii.

Tomáš Procházka

   

Odborný výcvik – Den americké kuchyně

Jako zpestření odborného výcviku oboru Práce ve stravování, dostali naši učni možnost zvolit samostatně přípravu menu z jakékoli světové kuchyně. Nebylo velkým překvapením, že se jednoznačně rozhodli pro přípravu pokrmu z americké kuchyně.

Vzhledem k příkladnému nasazení pod bdělým dohledem našich učitelů odborného výcviku a v neposlední řadě jejích cenných rad a připomínek, si chlapci za odměnu vychutnali oběd ve stylu USA – na jídelním lístku byl tradiční hamburger s hranolkem včetně zeleninové oblohy a nápoj Coca-Cola.

BK ARMEX DĚČÍN VS NH OSTRAVA

Slovanská

Dne 29. 4. 2023 jsme s chlapci opět navštívili ARMEX Sportcentrum a zhlédli zápas děčínských Válečníků proti hráčum NH Ostrava. Zápas byl zajímavý a odehrál se v režii domácích. Děčínští Válečníci zvítězili 86:74 a postoupili tím do dalšího kola play off. Akce chlapce bavila a jejich chování bylo po celou dobu na dobré úrovni.

Kolektiv vychovatelů Slovanská

   

Pálení čarodějnic

Slovanská

Dne 30. 4. 2023 jsme s chlapci z oddělení Slovanská oslavili opékáním buřtů, sportem a zábavou na vile na Slovanské. Chlapci se sami postarali o oheň a o přípravu buřtů k večeři. Akce se vydařila, hoši si zahráli na kytaru, zaspívali si a spojili podvečerní čas i se sportem - nohejbal, kopaná. Všichni se chovali slušně, aktivita u všech byla také na dobré úrovni. Hlavně ale všichni chlapci ukončili akci nasycení, zabavení a ve zdraví.

Kolektiv vychovatelů Slovanská

   

Turnaj ve stolním tenisu 2023

Boletice

Dne 1.5. 2023 jsme uspořádali celoústavní akci - turnaj ve stolním tenisu. Jednalo se o soutěž dvoučlenných družstev, vybraných ze všech oddělení našeho zařízení /EPCHO, DDŠ, Kamenický Šenov a Letná/. Soutěž probíhala v tělocvičně v Boleticích nad Labem. Celkem se do soutěže přihlásilo 8 mužstev. Družstva byla rozlosována do dvou skupin, ve kterých hrál každý s každým. Druzí ve skupině pak odehráli utkání o 3. místo a vítězové skupin se utkali ve finále o zlato.

Na třetím místě se umístil tým z Kamenického Šenova, druhé místo obsadili chlapci z Letné a zlato získali nejmladší účastníci turnaje z oddělení EPCHO.

Závěrem bychom chtěli pochválit všechny zúčastněné za sportovní nasazení a vzorný přístup a současně všechny pozvat na další ročník.

Zapsali : Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

Nedělní odpolední tvorba a pálení čarodějnic na DDŠ

Boletice

Nedělní odpoledne se na DDŠ neslo v duchu příprav na večerní pálení čarodějnic. Chlapci zprvu zasedli ke stolům a pustili se do tvorby obrázků na téma čarodějnice dle předlohy. Pár obrázků bylo velmi povedených a tvořivá schopnost některých chlapců mohla propuknout v plné síle. Poté jsme šli připravit venkovní prostor v okolí ohniště pro bezpečnou přípravu ohně. K večeru v čase večeře se obě skupiny přesunuly ke stanovišti, proběhlo zapálení pomyslné čarodějnice a poté opékání buřtů. Všichni si tuto akci užili i proto, že nám v posledních dnech nepříliš pěkné počasí dnes vyšlo na výbornou.

 

Beseda s odbornou sociální poradkyní Domu na půl cesty DOM

Slovanská

Dnes k nám opět zavítala odborná sociální poradkyně Domu na půl cesty DOM, Praha 8, Mgr. Radka Reischlová, aby s našimi chlapci uspořádala debatu na téma, co je čeká po odchodu z výchovného ústavu, jaké nejčastější chyby dělají jejich klienti při svých prvních pokusech o osamostatnění se, do jakých problémů se dostávají a proč, a jak jim předejít.

V závěru chlapcům představila samotný Dům na půl cesty, vysvětlila jim, co od této sociální služby očekávat, co musí splnit, aby byli do ní přijati, jaká pravidla zde dodržovat, a co jim naopak tato služba může nabídnout, jak jim může pomoci v prvních měsících po odchodu od nás, nebo poté, co to při vlastních pokusech zcela nezvládnou.

Naši chlapci po celou dobu velmi pozorně naslouchali, zapojovali se do debaty, měli věcné dotazy k věci, což paní Reischlová i v závěru velmi ocenila a přislíbila pokračování v naší letité spolupráci.

Rekultivace bioodpadu v ústavním parku

Boletice

Již delší dobu, jsme měli v plánu z části zrekultivovat rozsáhlou hromadu bioodpadu v ústavním parku. Když se konečně umoudřilo počasí, tak jsme se tuto sobotu do toho s chlapci pustili. Na úpravu bioodpadu jsme použili hrábě, lopaty, košťata a vidle. Za dvě hodiny chlapské práce jsme mohli být spokojeni, z původní velikosti hromady zbyla sotva poloviční.

Za EPCHO : Jirovec, Zábrodský, Bílková

   

Zoo Děčín

Slovanská

V sobotu 22.4 jsme využili jarního počasí a společně vyrazili do místní Zoo v Děčíně. Chlapci si zde mohli prohlédnout spoustu zajímavé zvěře, avšak nejvíce pozornosti sklidila místní Kapybara. Tato činnost se setkala s velkým úspěchem a vřele jí doporučujme.

Team Tesko

   

   

Školní vzdělávací akce – Pražský hrad a jeho významné památky

V úterý 18. 4. 2023 se chlapci z naší základní školy, vydali na vzdělávací akci, během které navštívili Pražský hrad a jeho nejvýznamnější památky.

První zastávkou byla Katedrála svatého Víta, která patří k největším a nejvýznamnějším chrámům v České republice. Žáci měli možnost obdivovat nejen její impozantní architekturu a výzdobu, ale také se dozvěděli něco o historii této katedrály a jejím významu pro naši zemi.

Další navštívenou památkou byl Starý královský palác, dříve sloužící jako sídlo českých knížat a králů, Bazilika sv. Jiří, která patří k nejstarším a nejvýznamnějším kostelům v Praze. Děti si mohly prohlédnout nejen interiér kostela, ale také se dozvěděly o historii Baziliky a významu tohoto místa.

Na závěr chlapci navštívili také Zlatou uličku, malebnou uličku plnou barevných domků a řemeslných dílen. Zlatá ulička je jedním z nejznámějších turistických cílů na Pražském hradě a děti zde mohly poznat atmosféru staré Prahy a také obrazárnu Pražského hradu.

Celá školní akce byla pro děti velkým zážitkem, který jim nejen poskytl nové poznatky z historie Českého království, ale také zlepšil vzájemné vztahy a umožnil jim strávit společně příjemný den. Doufejme, že tato aktivita inspirovala žáky k dalšímu zájmu o historii a kulturu naší země.

Turistická akce - Brniště

Kamenický Šenov

Dne 15. 4. 2023 jsme s chlapci využili docela dobrého počasí a vyrazili jsme služebním vozidlem směrem do obce Brniště. Zde jsme zaparkovali na místním parkovišti služební vozidlo a vydali se po turistické značce směrem na skály a sochy. Cestou jsme se s chlapci pozastavili u skalních nebo dřevěných výtvorů a také menších skalek s různými nápisy.

Chlapci poznávali různé skalní útvary. Stezka Sochy ve skalách v Brništi začíná u Ekocentra, kde jsou k vidění nejrůznější řezbářská díla, bylinková zahrada či amfiteátr. Stezka zlehka stoupá do lesa, který ukrývá skalní reliéfy a další umělecká díla všemožných podob a vyhotovení. Aktivně se můžete zapojit do tzv. stone balancing, což je schopnost poskládat na sebe kameny, aniž by popadaly. Cestou zpět jsme se napojily na stezku, která vedla podél jehličnatého lesa až k rozcestí a zpět k vozidlu.

Celá trasa měla dohromady cca 4 km. Po návratu ke služebnímu vozu jsme vyrazili zpět do výchovného ústavu. Chlapcům se turistika velmi líbila a rádi by se podívali i na ostatní okolní vyhlídky.

Tomáš Procházka

   

   

Základy první pomoci

Slovanská

Dne 15.4.2023 jsme s chlapci navštívili centrum Děčína, kde se konaly akce k otevření turistické sezóny 2023. Na akci byly představovány možnosti vyžití v Děčíně a jeho okolí. My jsme s chlapci zavítali do stánku Červeného kříže, kde si měli možnost, pod vedením odborníků, vyzkoušet základy první pomoci.

Team Tesko

   

Projektový den ZŠ - Bezpečný internet

V měsíci dubnu se v našem školském zařízení uskutečnila, v rámci minimální prevence, interaktivní přednáška, kterou pořádalo sdružení CZ. NIC. Toto sdružení se zabývá kybernetickou bezpečností na internetu. Program měl za cíl zvýšit povědomí o rizicích a nebezpečích, která na internetu hrozí.

V první části se děti dozvěděly, jak správně chránit své osobní údaje, jak se vyhnout nebezpečným situacím v online prostoru. Byly jim vysvětleny pojmy týkající se rizik internetu a ukázány příklady zneužití jejich soukromých účtů a sociálních sítí. Přednášející se také zabývala chováním na sociálních sítích a děti dostaly rady, jak si vybrat silná, jednoduchá a bezpečná hesla.

Druhá část programu se věnovala kyberšikaně, vysvětlení pojmu a praktickým příkladům. Zde mohli žáci uvádět i svoje zkušenosti. V rámci prezentace jim bylo sděleno, kam se mohou v případě kyberšikany obrátit.

Preventivní program se setkal s velkým zájmem ze strany dětí, které se dozvěděly o důležitosti bezpečnosti na internetu. Získané znalosti pak žáci uplatnili v závěrečné křížovce na téma kyberšikany. Věříme, že tato akce pomůže snížit rizika a zvýšit bezpečnost na internetu pro všechny děti a mladistvé.

Školní vzdělávací akce – Návštěva soutěže Gastro Labe 2023

Již VII.ROCNIK SOUTĚŽE GASTRO LABE studentů z oborů kuchař číšník a cukrář pořádala Střední škola řemesel a služeb, Děčín. Soutěž proběhla dne 30. března v Centru Pivovar. S našimi žáky jsme v rámci odborného výcviku tuto soutěž navštívili.

Tématem letošního ročníku v kategorii kuchař byla příprava nejlepšího poctivého hamburgeru z lososa, dále smyslové hodnocení surovin se zavřenýma očima.

V kategorii cukrář se soutěžilo ve výrobě dortu na téma " Čtvero roční období". V kategorii číšník byla příprava hlavního chodu před hostem, servis a nabídka vína.

Chlapcům se soutěž moc líbila, viděli a dozvěděli se mnoho nového z našeho oboru a současně tak měli možnost srovnání co vše již i oni z gastronomie ovládají či v jaké oblasti by své dovednosti mohli obohatit a vylepšit.

Kuchařská soutěž – ZÁMECKÝ RENDLÍK 2023

V měsíci březnu se naši učni zúčastnili kuchařské soutěže organizované VÚ Hostouň. Naší střední školu reprezentovali studenti závěrečného ročníku Patrik T. a D. Kácl.

Hlavním zadáním soutěže byla příprava vepřového závitku s náplní dle fantazie a příloha z brambor. Příprava soutěžního menu byla omezená na časový úsek 3 hodin. Odborná komise hodnotila připravený pokrm z různých pohledů. Krom nápaditosti, prezentace a celkového dochucení jednotlivých částí pokrmu, se též zaměřila na dodržování hygienických a technologických postupů v průběhu přípravy.

Oba naši soutěžící v silné konkurenci obstáli ve všech směrech a získali krásné 1. místo, za což zaslouží velkou pochvalu.

OBOŘIŠTĚ CUP 2023

Dne 25.3. 2023 se chlapci z oddělení EPCHO a Slovanská zúčastnili 23. ročníku turnaje ve stolním tenisu pod názvem OBOŘIŠTĚ CUP 2023.

Jednalo se o turnaj dvojic. Celkově se turnaje zúčastnilo osm družstev z celé ČR. Družstva byla rozdělena do dvou skupin, z nichž postupoval vítěz do finále.

Chlapci z oddělení EPCHO po vítězství ve skupině bohužel ve finále podlehli a obsadili krásné druhé místo. Chlapci ze skupiny Slovanská se umístili na čtvrtém místě. Chlapci z obou oddělení podali v turnaji kvalitní výkony a byli oceněni hodnotnými cenami a pohárem za druhé místo.

Děkujeme pořadatelům za profesionálně připravený turnaj a budeme se těšit na setkání při dalším ročníku.

Hamr na Jezeře

Kamenický Šenov

V neděli dne 26.3.2023 jsme vyrazili na výlet do Hamrů na Jezeře na hrad Děvín a následně Chrástenský vodopád. Zřícenina hradu Děvín je 936 metrů plošně jedna z největších zřícenin v Evropě, pocházejících z roku 1250. Chrástenský vodopád ze 16 století, vzniklý odkloněním řeky Ploučnice do Hamerského rybníka je vysoký více jak dva metry. S chlapci jsme se vydali na krásnou procházku podél potoka, s překvapením na konci v podobě vodopádu. Akce se nesla v pohodovém přátelském duchu, nasmáli jsme se, a podle hodinek jsme ušli celkem 13 km.

Akce se chlapcům velmi líbila, budeme v turistice pokračovat.

Vychovatelé: Švec, Hrnčárek

   

   

Pletení pomlázky dne 23. 3. 2023

Kamenický Šenov

Na dnešní odpoledne jsme naplánovali pletení pomlázky. S chlapci jsme se přesunuli na velkou klubovnu. Pletení pomlázky byl pro některé chlapce ze začátku velký problém. Zvládli to ale nakonec všichni. V pletení budeme pokračovat ještě příští týden.

Vychovatel: Procházka Tomáš Jansová Yveta

   

Válečníci - Sluneta

Slovanská

Dne 22. 3. 2023 jsme s chlapci navštívili basketbalový zápas NBL mezi Válečníky Děčín a Slunetou Ústí nad Labem.

Utkání proběhlo v bouřlivé atmosféře zaplněného hlediště AMEX Sportcentra v Děčíně. Chlapci byli překvapeni jak návštěvou, tak úrovní hry předváděné oběma mužstvy. Nakonec jsme byli všichni spokojeni s vítězstvím domácího mužstva při skóre 105:87.

S chováním chlapců jsme byli spokojeni. Hoši se připojili k velmi pěkné atmosféře zápasu a vydatně povzbuzovali domácí tým.

Na závěr chceme také poděkovat týmu Válečníků, kteří poskytnutím vstupenek umožnili našim chlapcům pěkný zážitek.

Kolektiv vychovatelů oddělení Slovanská

   

Turistická akce dne 18.3.2023

Kamenický Šenov

Na dnešní den byla naplánována turistická akce na zříceninu Helfenburk Hrádek u Úštěka. Po obědě jsme s chlapci nasedli do služebního vozidla a odjeli směr Rašovice. Cesta vedla lesem, kde chlapci nasbírali přírodniny na tvoření.

Helfenburk patří do skupiny „skalních hradů“. Z hradní věže, na kterou vedou malé strmé schůdky je krásný výhled na okolní bohatě zalesněnou krajinu. V současné době je hrad ve vlastnictví města Úštěk, v nájmu jej má Občanské sdružení Hrádek. Chlapcům se výlet moc líbil.

Vychovatelé: Jansová Yveta Procházka Tomáš

Soutěž odborných dovedností – Stavební práce

Začátkem měsíce března se konala soutěž mezi naší SŠ Děčín 32 a Střední školou lodní dopravy a technických řemesel.

Soutěžili učni 1. ročníku zednického oboru. Soutěžilo se ve výstavbě jednoprůduchového komínu 160 cm vysokého. Začátek soutěže byl v 8 hodin a konec ve 14 hodin. Po té proběhlo hodnocení odbornou porotou a následné vyhlášení výsledků.

Naši učni obsadil hned dvě medailové pozice a to 1. a 3 místo. Všem z účastněných se podařilo splnit úkol ve stanovený čas. Chlapci z naší SŠ předvedli skvělý výkon a svojí pracovitostí a chováním předčili ostatní chlapce.

Příprava pokrmu a společného stolování na DDŠ

Boletice

V pátek odpoledne chlapci, kteří neodjeli na dovolenku, měli na programu vaření pokrmu a přípravu společných prostor ke stolování. Připravovali jsme karbanátky z červené řepy, americké brambory s česnekovým dipem a zelný salát.

Chlapci se seznamovali se sílou červené řepy - obarví vše, ovesnými vločkami a dalšími ingrediencemi, které nepatří mezi jejich standardní pokrmy, o kterých si myslí, že jim chutnají. Přípravu jednotlivých částí pokrmu naši budoucí kuchaři zvládli na výbornou.

Hlavní část za drobné asistence taktéž a společné prostory ke stolování si vzali pod křídlo další chlapci ze skupiny. Jednalo se tak o týmovou práci, kdy se každý nějakou částí zapojil a přičinil o výsledný produkt.

Počáteční pohled na ingredience se změnil po ochutnání, kdy chlapci konstatovali, že nic takového ve většině případů ještě nejedli a že je to dobré. Kolikrát i zaznělo, že si ještě přidají „maso", avšak maso se tentokrát vůbec nekonalo.

   

Boletické atletické závody

Boletice

Dne 25.02. 2023 jsme upořádali atletické závody pro chlapce z oddělení EPCHO a DDŠ. Celkem bylo 5 disciplín a to skok do výšky, šplh, hod medicinbalem, člunkový běh a skok do dálky. Na regulérnost závodu dohlíželi vychovatelé z obou oddělení.

Ke všem disciplínám chlapci přistoupili s velkým nasazením a motivací zvítězit, nicméně jako nejatraktivnější a zároveň nejnáročnější, se jevil skok do výšky. Po skončení závodu byly jednotlivé závodní disciplíny vyhodnoceny a jako nejlepší se umístil Ondřej z DDŠ. Druhé a třetí místo obsadili chlapci Pavel a Marek z odd. EPCHO.

Akce byla velmi zdařilá, zejména oceňujeme sportovní přístup a vzorné chování všech chlapců.

Zapsal Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

   

Malování

Kamenický Šenov

Malování jsme s chlapci provedli horní klubovny, kdy si mohli sami vyzkoušet práci s malířským nářadím. Po seznámení s bezpečností a základem malování jsme se s chlapci dali do práce. Část chlapců oblepovali rámy dveří a dřevěných rohů, zbytek se chopilo válečků a štětců na dokončovací práce. Práce chlapce bavila, rádi budeme v malování pokračovat.

Zpracoval: Vychovatel. Švec, Procházka

Procházka na Žabí pramen

Kamenický Šenov

Dne 7.3 2023 chlapci podnikli naučnou vycházku na Pramen Žába, který je volně přístupný pramen v lesoparku na okraji města Kamenického Šenova na severu Česka v Libereckém kraji, v okrese Česká Lípa.

Tento pramen byl vybudován a slavnostně otevřen spolkem vegetariánů 15. 10. 1931 jako „Rudolf Liebischguelle“. Zničen byl koncem 60. let při výstavbě zahrádkářské kolonie poblíž pramene. Nově zrekonstruován byl v roce 1997. Slavnostně otevřen téhož roku a to 13. 9. 1997. Zároveň s tímto, byl nově vytvořen ještě jeden vývěr, který se nazývá „Strážce pramene“.

Autorem hlavy žáby i strážce pramene je pan Petr Jelínek rodák z Prysku. Vzhledem nekvalitního pískovce a rukou vandalů, se hlava žáby musela v roce 2008 zrekonstruovat. Autorem přesné kopie původní hlavy žáby je mgr A. Václav Frömel.

Bc. Fichtner Daniel

   

Turnaj v malé kopané

Slovanská

Dne 4. 2. 2023 jsme uspořádali turnaj v malé kopané pro chlapce umístěné v našem zařízení. Účastnili se hoši ze všech oddělení našeho ústavu (Hlavní budova Slovanská, Tesko Slovanská, DDŠ Boletice, EPCHO Boletice, Kamenický Šenov).

Turnaj proběhl v tělocvičně v Boleticích. Zvítězilo družstvo z Teska, jako druhé se umístilo mužstvo DDŠ, a třetí skončilo mužstvo z oddělení EPCHO. Chtěl bych ocenit snahu všech zúčastněných hráčů. Jejich chování v duchu fair play nejen ve hře, ale i po celé odpoledne.

Rádi bychom tímto všem poděkovali za účast a těšíme se na další ústavní akci.

Kolektiv vychovatelů Hlavní budovy Slovanská

Školní vzdělávací akce – Krajina a památky Lužických hor

Letošní lyžařský výcvik nedopadl podle plánu. Mohutná obleva sebou vzala všechnu bílou radost. Proto bylo zapotřebí narychlo vymyslet náhradu, třeba ve formě poznávací turistiky.

Celá akce začala v Jiřetíně pod jedlovou, kde jsme nechali auta a vydali se na zříceninu hradu Tolštejn. Cestou jsme objevovali krásy místních architektonických specifik a zkoušeli přijít na to, proč právě zde vypadají domy tak, jak vypadají. Později přišla řeč i na utváření krajinného rázu a sžití lidí s přírodou.

Na Tolštejně jsme snědli svačinu a odešli dále na rozhledu Jedlovou. Díky všudypřítomné mlze, dešti a tekoucí vodě, jsme si povídali o její nutnosti pro vše živé. Na Jedlové jsme opět něco snědli a za zvuku pokračujících rozhovorů se vydali zpět do aut a Děčína.

DDŠ v IQ Landii

Boletice

V sobotu odpoledne vyrazili vybraní chlapci ze skupiny DDŠ na výlet za poznáním. Cílem byla IQ Landia v Liberci. Svět, kde se teorie mění v praxi. Chlapci tak měli možnost si prakticky vyzkoušet spousty teoretických problémů a oblastí, se kterými se setkávají ve školním prostředí v průřezu všech předmětů.

Přes počáteční obavy, co vlastně čekat, si každý z chlapců našel to, co ho oslovilo. Mezi nejzajímavější oblasti patřil vzduch, biologie člověka a technika. Nakonec sami chlapci zjistili, že je zde na jednom místě v několika patrech tolik věcí a mechanismů, že by zde mohli být celý den a stále by bylo co objevovat.

Nakonec všichni zúčastnění zkusili přes páku zvednout starý vůz škoda, což skončilo neúspěchcem. I tak ale chlapci o celém výletu mluvili s ostatními i po příjezdu z čehož lze usuzovat, že se jednalo o podařenou akci, která zanechala nesmazatelnou stopu.

Noční výšlap s přespáním

Boletice

Pro chlapce byla připravena výzva v podobě nočního výšlapu na nejvyšší horu Českého středohoří - Milešovku, s následným přespáním.

Tato výzva byla o to těžší, protože krajina byla pokryta sněhovou nadílkou a panovaly veliké mrazy. Chlapcům dělal největší problém samotný výšlap na vrchol, při kterém si někteří sáhli na dno svých sil. Dále na chlapce čekala večeře, trávení času u ohně a následné přespání. Brzy ráno nás probudila zima a po zabalení jsme se mohli vydat na cestu zpět. Akce byla pro chlapce náročná, ale přesvědčili se, že pokud chtějí, mohou dosáhnout i těžkých cílů.

Vše jsme ve zdraví přežili a věříme, že na podobné dobrodružství budou rádi vzpomínat.

DDŠ

   

Návštěva v dětském domově Dlažkovice

Boletice

Dne 7. 2. 2023 jsme navštívili dětský domov Dlažkovice. V rámci podpory sourozeneckých vztahů bylo cílem návštěvy setkání dvou bratrů, přičemž jeden je umístěný v našem zařízení a druhý ve výše uvedeném dětském domově. Setkání proběhlo v naprosto pohodové atmosféře a vzhledem k velmi vstřícnému přístupu vedení DD Dlažkovice bychom v budoucnu podobnou akci rádi zopakovali.

Drhání náramků

Boletice

Páteční odpoledne 27.ledna 2023 jsme s chlapci věnovali drhání a navlékání korálků, ze kterých vytvořili náramky. Zapojili se všichni chlapci, a každý poměrně náročnou činnost na soustředění, zručnost a trpělivost zvládl. S výsledkem byli velmi spokojeni.

DDŠ

   

Zátěžovka na DDŠ

Boletice

V sobotu odpoledne se část chlapců z oddělení DDŠ, kteří neodjeli na víkendovou dovolenku vrhli na zátěžovou akci. Cílem byl vrchol Kvádrberku.

Cesta pěšky tam a zpět byla 15 kilometrů a po celou dobu bylo pod nulou a padal v různých formách sníh. Místy se jednalo o pravou zimní vánici, která tak ještě umocňovala prožitek z akce, jelikož chlapci mohli po roce opět okusit, co to je postavit si sněhuláka, popřípadě pozorovat chování některých zvířat, které jsme po cestě viděli.

Oba chlapci si celou akci užili a nastavené tempo zvládli - tlak byl na čas 1 km max. 12 minut bez rozdílu terénu. Na konci však oba konstatovali, že jim nějak „zdřevěněly“ nohy, což byl důkaz, že akce se povedla i po kondičním směru.

   

Sportovní akce „Silák junior“

Boletice

V neděli proběhla v tělocvičně v Boleticích nad Labem celoústavní sportovní akce pro chlapce do patnácti let „Silák junior“. Chlapci zápolili ve čtyřech disciplínách. V hodu medicimbalem, v klicích, dřepech a sklapovačkách na čas. Akce se zúčastnilo 9 chlapců. Ostatní chlapci, kteří se pro svůj vyšší věk do soutěžení nezapojili mladým silákům fandili.

Tímto bychom všem soutěžícím, ale i divákům chtěli poděkovat za vzorné chování a za správnou sportovní atmosféru.

Za oddělení EPCHO : Petr Zábrodský, Martin Jírovec, Yveta Bílková

   

Hokejové utkání v Děčíně

Kamenický Šenov

Dne 18.1 2023 jsme se skupinou VS2 a VS3, využili možnosti navštívit zimní stadion v Děčíně, kde se konalo mistrovské utkání mezi týmy HC Děčín a HC Wikov Hronov. Služebním vozidlem jsme s chlapci vyrazili v 17:30 od budovy VÚ. Příjezd byl v 18:00 přesně na start utkání. Utkání bylo do poloviny druhé třetiny velmi vyrovnané, kdy skóre bylo 4:4. Od poloviny 2. třetiny se HC Děčín rozjel a výsledný stav byl 9:4 pro HC Děčín. Chlapcům se utkání dospělých velmi líbilo, fandili a povzbuzovali. Pokud bude příležitost, znovu zimní stadion navštívíme.

Vypracoval: Bc. Fichtner Daniel

Silový trojboj „ Ústavní silák „

Boletice

Tak se opět po delší pauze, sešli v naší tělocvičně v Boleticích nad Labem všichni „ústavní siláci„ ,aby si to mezi sebou rozdali, tak jako vždy ve třech disciplínách. Této akce se mohou zúčastnit jen chlapci starší patnácti let.

Soutěžilo se v bench pressu, dřepu s činkou a hodu medicimbalem. Soutěžící podávali velmi dobré sportovní výkony a diváci veškeré výkony odměňovali potleskem.

Tímto bychom chtěli všem sportujícím chlapcům poděkovat za skvělé sportovní výkony a ostatním za vzorné chování.

Za oddělení EPCHO : Martin Jírovec, Petr Zábrodský, Yveta Bílková

   

Epcho na hokeji

Boletice

Ve středu byli 3 vybraní chlapci ze skupiny Epcho odměněni za slušné chování výletem na hokejové utkání II. ligy mezi celky Děčína a Jablonce nad Nisou. Jednalo se o utkání mezi celky ze spodních pater tabulky, a tak se očekával otevřený hokej z obou stran. První z obou stran opatrná třetina skončila 1:0 ve prospěch Děčína.

Ve druhé třetině se obrany lehce otevřely a to přineslo více branek, naštěstí však ze strany Děčína. Ve třetí třetině na tento nastavený kurz domácí celek navázal a přidal další branky. V závěru došlo k drobnému otevření vrátek i ze strany Děčína a drobné korekci výsledku.

Konečný výsledek 7:3 pro Děčín byl tak pro oko diváka po prohře minulého kola drobným zadostiučiněním. Chlapci byli spokojeni a měli tak uprostřed týdne nestandardní zážitek oproti zaběhlému režimu.

Futsalový turnaj Krásné Březno

Boletice

V neděli se vydal výběr chlapců oddělení DDŠ a EPCHO reprezentovat naše zařízení na futsalový turnaj do Krásného Března, kde měli chlapci možnost změřit síly s chlapci z Ústí nad Labem a Chomutova, kteří hrají fotbal závodně.

V prvním utkání prvního poločasu jsme se na ploše spíše hledali a působili poněkud chaoticky. Hřiště bylo na naše poměry celkem velké a osvojení si hry 1 na 1 a ne "všichni hurá za míčem" chvilku trvalo. Chlapci z Chomutova k tomu přidali velmi dobrý týmový výkon opřený o vytříbené dovednosti, a tak se výsledkově první polovina příliš nepovedla.

O poločase však byli chlapcům předané pokyny, na co je potřeba si dát pozor a co je nutné dodržovat a ve druhém poločase došlo k výraznému zlepšení obrazu naší hry. Soupeř se již nedostával tak snadno k zakončení a na naší polovině jsme měli hráče výborně pokryté, kdy soupeř musel místy sáhnout i k vyběhnutí vlastního brankáře a vytvoření tak převahy jednoho hráče v poli. Finální skóre 1:12 působí poněkud jednostranně, avšak ve druhém poločase jsme podali výkon, na kterém bylo možno dále stavět.

Ve druhém utkání jsme se postavili domácímu celku z Ústí nad Labem. Vstup do utkání nám vyšel skvěle a velmi záhy jsme vedli 2:0. Taktická týmová hra byla velmi dobrá z pohledu našeho družstva, avšak individuální chyby nás stály slibný náskok a do poločasu jsme prohrávali 2:3. Ve druhém poločase soupeř ještě dvakrát udeřil po našich chybách v útočné fázi o výsledku bylo rozhodnuto. Prostor zviditelnit se tak dostali i další chlapci, kteří se v předchozím průběhu do akce toliko nedostali. Finální výsledek 3:7 byl tak nejen lepší než v předchozím případě ale dojem z předvedené hry, chování a bojovnost našich hráčů byli oblastí, kterou jsme si odváželi jako příslib do budoucích turnajů podobného typu.

   

   

Vánoční turnaj ve florbalu

Ve středu 14. 12. 2022 se v tělocvičně DDŠ Boletice nad Labem, uskutečnil Vánoční turnaj ve florbalu. Akce se zúčastnili chlapci základní školy. Ti byli rozděleni do pěti mužstev a hrálo se systémem každý s každým.

K vidění bylo mnoho pěkných a vyrovnaných utkání okořeněných hezkými brankami. Z vítězství se po zásluze radovali chlapci z Ruda týmu, kteří neokusili ani jednou hořkost porážky. Důležitějším faktorem pro nás však bylo bezproblémové chování kluků po celou dobu konání turnaje.

PATRONÁTNÍ AKCE ZŠ - ZOO DĚČÍN

Se začátkem zahájení letošního školního roku, začali opět naši žáci docházet každý pátek do areálu zoologické zahrady, kde jim je vždy přidělen prostor určený k úklidu.

V zimním období je tato prospěšná činnost pozastavena, ale už v měsíci březnu se naši žáci s vervou pustí do nápomoci s přípravami na zahájení další návštěvní sezony.

Odměnou pro žáky ze základní školy je nejen dobrý pocit z odvedené práce, ale i možnost pravidelných prohlídek a relaxačních procházek v tak nádherném prostředí.

Čert a mikuláš v Boleticích

Boletice

V pondělí večer přišel i do našeho zařízení čert a mikuláš, aby chlapcům sečetli jejich „hříchy“ a naopak je pochválili a podpořili jejich úspěchy. K vidění a slyšení byly nejen písně, ale také básničky k dané tematice, které se chlapci k této příležitosti naučili. Nakonec všichni obdrželi mikulášský balíček, který potěšil všechny zúčastněné za slib, že se do příštího roku ve zmiňovaných oblastech ještě zlepší.

Sněhulák

Boletice

Chlapci 2. 12. 2022 celé odpoledne vyráběli sněhuláka a stromy z kartónů. Použili jsme malířské barvy. Hotové výrobky jsme umístili na chodbu. Práce všechny bavila.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H., Dudák A.

Zábavné mikulášské odpoledne

Boletice

Ve dnech 3.12. a 4.12. 2022 jsme naplánovali pro chlapce z našeho oddělení EPCHO zábavné mikulášské odpoledne. Začali jsme v sobotu po obědě za přispění všech vychovatelů výrobou mikulášských a vánočních ozdob a dekorací. Po svačině jsme zařadili do programu zábavný kvíz s vánoční tematikou, který se týkal tradic a biblických příběhů z období Vánoc. Nejen chlapci se u kvízu velmi dobře pobavili.

Jako nejlepší byl vyhlášen Denis ze skupiny E2. V podvečerních hodinách jsme se vrhli na výrobu adventních věnců. Chlapce to chytlo a proto jsme ve výzdobě oddělení pokračovali i následující den, kdy jsme na závěr ozdobili vánoční stromeček.

Zapsali : Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

   

Výroba vánočních svícnů

Kamenický Šenov

Dnešní odpoledne dne 6. 12. 2022 jsme se rozhodli dohotovit vánoční svícny, které jsme vyrobili ze sádry již v listopadu.

Na výrobu jsme měli pouze jednu formičku a tak samotná výroba svícnů byla zdlouhavá. Konečně nastal čas na samotné dohotovení. Chlapcům šla práce pěkně od ruky. Někteří nechali své svícny bílé a pouze vánočně ozdobili, ale někteří si je nabarvili.

Tato vánoční nálada nás přiměla i k výzdobě velké klubovny. Všem se výroba moc povedla.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

Projektový den „ADVENT“

Ani letošní adventní čas se na základní škole neobešel bez tradiční tvorby adventních věnců. Chlapci měli možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jak probíhá samotná výroba a následné zdobení věnečků.

Pracovali jak s tradičními vánočními ozdobami, tak měli letos i možnost vyzkoušet si moderní zdobící prvky. Práce se dětem velmi dařila, byly zapáleny pro věc a bylo velmi patrné, že mají radost z dobře odvedené práce. Konečné výrobky budou ozdobou našeho zařízení po celou dobu předvánočního času.

Krampus čerti v Děčíně

Kamenický Šenov

Dne 4. 12 2022 jsme se jeli s chlapci podívat na průvod Krampus čertů do Děčína. Vyrazili jsme 15:30, služebním vozem směr Děčín, kde jsme zaparkovali na parkoviště u Labe. Poté jsme pokračovali pěšky směrem k Děčínské knihovně, kde právě tato akce měla začít.

Při procházení mezi stánky a davem lidí se chlapci pozastavili u Vánočního stromečku a čekali jsme, až odbije 16:45, kdy byl start průvodu Krampus čertů. K tomu všemu nám hrála živá hudba ze zdejšího pódia.

Když nastal čas, přesunuli jsme se na lepší místo, abychom lépe viděli průvod. To se nám podařilo, vzhledem k velkému počtu lidí nebylo možné chlapce s čerty vyfotit, ale aspoň samotné čerty se povedlo zdokumentovat. Chlapcům se akce velmi líbila a byli rádi, že se na čerty z pekla mohli přijet podívat.

Vypracoval: Fichtner Daniel

   

   

Tvoření věnců

Boletice

Předvánoční čas si chlapci z DDŠ zpříjemnili soutěží, ve které měli za úkol ve skupinách vytvořit jeden adventní věnec a jeden okrasný. Jednalo se o týmovou práci a po rozdělení úkolů v týmu se šlo na věc.

Z počátečního nadšení se pro některé tato činnost stávala noční můrou kvůli neposednosti větviček a ozdob. Chlapci dále zjistili, že práce v týmu není snadná a ve spoustě situacích se museli ovládat, aby týmový výsledek byl co nejlepší. V závěru hotové věnce ohodnotila porota složena z vychovatelů oddělení EPCHO a vítězem se stala druhá skupina.

DDŠ

   

   

Ruční práce – šití srdce a andělů, potisky triček na zdravotní soutěž

Boletice

Sváteční den 17. 11. 2022 jsme se věnovali ručním pracím. Paní Behro nás požádala o potisky triček na zdravotní soutěž. Chlapci si obkreslili nápisy z obou stran a následně je vybarvili fixem na textil. Pokračovali s výrobou andělů a srdíček z látek. Z hotových prací měli radost.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

Výzdoba oken – vánoční dekorace

Boletice

O víkendu 27. 11. 2022 jsme pokračovali s výrobou dekorací na okna. Chlapci vybrané šablony obkreslili tužkou a vystříhali. Máme vyzdobenou klubovnu a okna na chodbě. S prací byli spokojeni. Máme ještě v plánu další malování a tvoření.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

   

Vánoční obraz do jídelny

Boletice

Chlapci se pustili do malování vánočního obrazu do jídelny. Každý tužkou načrtl svou část. Po dokončení návrhu se věnovali malování 14 dní, než byl hotový. Do jídelny jsme obraz pověsili 26. 11. 2022 . Práce se všem zdařila.

Vychovatelé: Schneider R., Peterková H.

 

Vánoční přípravy

Boletice

V soboru 26. 11. 2022 jsme se věnovali vánoční výzdobě a pečení perníčků. Zapojili se všichni chlapci. Vyráběli jsme jednoduché ozdoby na stromeček. Práce je bavila a šla samostatně.

Výlet do Prahy na extraligu

Boletice

V nedělní odpoledne se vydala část chlapců z DDŠ a část chlapců z Letné na výlet do hlavního města Prahy.

Cílem byla návštěva extraligového utkání mezi celky HC Sparta Praha a Rytíři Kladno, na které se našemu zařízení podařilo získat vstupenky. Po příjezdu na místo měli chlapci možnost nad rámec plánu vidět na živo některé zápasníky MMA organizace Oktagon, kdy v obchodním centru právě probíhala podpisová akce k blížícímu se turnaji.

Poté jsme se přesunuli do O2 Arény. Vybraní chlapci tak měli možnost seznámit se s novými situacemi jako je prohlídka při vstupu, pohyb v davu a další. Po samotném příchodu na místa jsme shlédli rozbruslení, poté úvodní show na kostce i ledě, kde se představil ve staredownu na živo K. T. Vémola a Patrik Kincl, kteří svedou souboj o titul právě v O2 Aréně 30.12. Toto byl pro naše chlapce další z neočekávaných zážitků a poté již proběhly nástupy obou družstev za doprovodu efektů s ohni.

Ještě před úvodním buly tak chlapci nevěděli, jestli sledovat ledovou plochu, kostku nad ledem, či zaplněné hlediště - podnětů bylo v hale spoustu. Utkání samotné a jeho průběh včetně neustálého slušného fandění kotlů bylo pro naše chlapce ukázkou sportovní kultury a výsledný stav 5:1 pro domácí tak značil i velmi zajímavý průběh. Celá akce byla ze strany chlapců hodnocena jako skvělá a věříme, že se bude moci někdy v budoucnu zopakovat.

Ondřej Michálek

První adventní neděle a zdobení stromku na DDŠ

Boletice

První adventní neděle a její dopoledne bylo na DDŠ ve znamení příprav na toto období - zdobil se vánoční strom, který nám tak připomíná, že se blíží svátky klidu a míru a taktéž čas, na který se děti z celého roku těší nejvíce. A jak už to bývá, byla fantazie a kreativita v tomto směru ponechána na samotných chlapcích, kteří byli pouze odborně vedeni, aby nedošlo při instalaci výzdoby ke zranění a lehce moderováni v barvocitu. Výsledek jejich práce je však skvělý a jeho rozsvícením tak byl oficiálně zahájen vánoční čas i v našem zařízení.

Ondřej Michálek

   

Kuchařská soutěž „Kuřecí roláda s dipem a zeleninový salát“

Dne 24. listopadu se uskutečnila v prostorách naší cvičné kuchyně kuchařská soutěž s názvem "Kuřecí roláda s dipem a zeleninový salát“.

Soutěže v kuchařských dovednostech se zúčastnila celkem 4 dvoučlenná soutěžní družstva, jež měli tu čest reprezentovat své kmenové školy. Z přiložených fotografií je výsledek soutěže jednoznačný. Skvělá práce všech učňů. Našeho mistra odborného výcviku, který soutěž vnímá i jak nedílnou součást odborné přípravy na letošní praktické závěrečné zkoušky, určitě velmi potěšilo, že jeho úsilí při přípravě soutěžního družstva naší školy nepřišlo na zmar.

V naprosto vyrovnané konkurenci získalo naše družstvo ve složení TD. A MK.rozdílem jednoho hodnotícího bodu krásné 1. místo.

Soutěž „Poskytnutí první pomoci“

V měsíci listopadu se uskutečnil další ročník soutěže „Poskytnutí první pomoci“, kterou pořádáme ve spolupráci s naším hlavním partnerem Střední zdravotnickou školou v Děčíně.

Soutěže se zúčastnilo 6 tříčlenných družstev, kdy chlapci a dívky plnili na několika stanovištích úkoly z oblasti poskytnutí první pomoci, jako je například resuscitace, ošetření popálenin, zlomenin či tržných ran. Na závěr soutěže museli všichni soutěžící prokázat své znalosti v souhrnném testu z oblasti zdravovědy a poskytnutí první pomocí.

Po ukončení hlavní části soutěže proběhla odborná přednáška a názorné ukázky v jednotlivých oblastech poskytování první pomocí. Této části soutěže se zúčastnili všichni žáci naší základní školy. O všech účastnících soutěže lze s čistým svědomím konstatovat, že byli ve všech oblastech poskytnutí první pomoci výborně připraveni. Jednoznačným vítězem soutěže bylo družstvo DD Tuchlov, jehož soutěžní družstvo bylo ukázkově připraveno.

Družstvo z naší základní školy se umístilo na krásném třetím místě, za což si jistě zaslouží velkou pochvalu. Poděkování patří též pedagogickému personálu Střední zdravotnické školy a její studentům za precizní organizaci soutěže.

PROJEKTOVÝ DEN - PODZIMNÍ LIDOVÉ ZVYKY A TRADICE

V listopadu proběhl ve škole projektový den- Podzimní lidové zvyky a tradice. Projekt probíhal pro všechny žáky ZŠ ve třídě E2. Nejprve byla prezentace a povídání o lidových zvycích.

Žáci si připomněli oslavy známých i méně známých svátků, od svatého Huberta po Svatou Kateřinu. Na závěr prezentace byla Kimova hra na podzimní téma. V další části se žáci seznámili s podzimní přírodou a životem lesních zvířat na podzim. Viděli obrázky i videa a dozvěděli se různé zajímavosti. Naučili se některé výrazy z myslivecké mluvy a označení mláďat sudokopytníků. Měli možnost, prohlédnou si donesené trofeje jelenů a srnců, náboje i vábničku. Tato část je asi bavila nejvíce.

Ve třetí části byl probrán život ve vodě. Chlapci si prohlédli obrázky našich nejznámějších ryb a učili se označit jejich části. Řekli jsme si také něco o ochraně našich vod a životě některých zajímavých ryb, jako je losos a úhoř. Závěrem celého projektu byl test na všechna probraná témata, žáci měli poznat 20 vybraných živočichů včetně ryb. Dále byly v testu otázky k podzimním tradicím.

Chlapci se o daná témata zajímali, někteří se aktivně zapojovali a měli i spoustu otázek. Ti nejaktivnější a nejpozornější pak také uspěli v závěrečném testu a umístili se na předních místech. Myslím, že to bylo příjemné a zábavné dopoledne pro všechny zúčastněné.

Zoo

Kamenický Šenov

Na sobotu 19.11.2022, jsem uspořádal pro chlapce akci výchovy – návštěva Děčínské Zoologické zahrady . Návštěva byla pro chlapce cílená hlavně pro připomenutí druhů zvířat.

Z ústavu z Kamenického Šenova jsme se přesunuli služebním autem do Děčína. Cestou chlapci relaxovali odpočinkem, a někteří se věnovali poznávaní okolí. Po příjezdu do Děčína jsme zaparkovali automobil na dolním parkovišti zahrady.

Po průchodu bránou jsme díky plánovanému vystoupení šli vyznačeným směrem zahrady. Chlapci měli velkou možnost vidět ve výběhu spoustu šelem. Dále jsme procházeli ptačí pavilón, kde většina zvířat k vzhledem počasí byla schovaná. Chlapci měli cestou spoustu otázek ke zvířatům, které si dokázali mezi s sebou vysvětlit. Ke konci naší procházky jsme se zastavili u vlků, kde jsme měli možnost vidět jejich krmení.

Prohlídka areálu chlapce velice zaujala a líbila se jim. Těšíme se na další návštěvu jiné zoologické zahrady.

Zpracoval: Pavel Švec

   

   

Výchovně vzdělávací akce – vojenského letiště v Ralsku – Hradčany

Kamenický Šenov

Na dnešní den 17.11.2022 jsem naplánoval pro vybrané chlapce z našeho ústavu v Kamenickém Šenově akci, která byla odměnou, za dobré chování při výchovných činnostech. Po obědě jsme služebním autem odjeli do obce Ralsko, kde se nachází bývalé vojenské letiště Hradčany.

Chlapci si prohlídli letiště a kryty pro vojenská stíhací letadla a další logistické zajištění. Dále měli možnost se seznámit, že na letišti v 80letech bylo umístěno 33 vrtulníku a cca 44 stíhaček MIG – 21. Bohužel nás potkalo nepříznivé počasí (déšť), které nás donutilo k dřívějšímu odchodu.

Prostor je veliký a je zde co k vidění a tak se chystáme na jaro, kdy budeme tento prostor projíždět na kolech. Chlapcům se prostor moc líbil a byli nadšení.

Tomáš Procházka

   

Sestavování nábytku

Boletice

V týdnu jsme se s chlapci v rámci pracovních činností pustili do montáže a sestavení nábytku. Chlapce tato činnost měla naučit, jak po zakoupení zboží postupovat, aby si v budoucnu ve svém bydlení mohli nábytek sestavit sami.

Po vysvětlení základních věcí, které obsahoval plánek, jako jsou například šrouby a jiné součástky, nebo v jakých jednotkách jsou rozměry, došlo k rozdělení částí a postupné montáži. Ze začátku chlapcům dělala problém samotná manipulace a používání šroubováku, to se ale postupně zlepšovalo a v závěru si již počínali více než dobře. Věříme, že v budoucnu budou chlapci schopni si nábytek sestavovat sami a zařídí si tak hezké bydlení.

DDŠ

   

Kulturně zátěžová akce – Den otevřených dveří Preciosa – Lustry

Kamenický Šenov

Dne 12.11.2022 jsme odešli z výchovného ústavu pěšky směrem do dolního Kamenického Šenova, kde Preciosa – Lustry měla akci den otevřených dveří.

Preciosa Lighting otevřela své dveře všem malým i velkým objevitelům. Prošli jsme stezku strážců světla od hutě až po montáž. Chlapci si na vlastní kůži mohli vyzkoušet jejich řemeslo.

Nejdříve nás prohlídková trasa zavedla do slévárny a sklářské hutě. Poté jsme pokračovali na rafinaci, pasírnu a svařovnu. Na laseru mohli vidět jak přes počítač laser vyřezává různé lustr díly. Ve vzorkovně, kde bylo několik navěšených lustrů se jim nejvíce líbil lustr, který byl vyroben do spirály. To bylo asi to nejzvláštnější. Bohužel zde byl zákaz focení. Další trasa vedla do sklářské hutě. Zde chlapci viděli foukání skla různých tvarů a velikostí, ale i výrobu lehaného skla. Poté jsme procházeli montáží, ateliérem, brusírnou.

Celá prohlídka se chlapcům moc líbila. Při cestě zpět chlapci vyprávěli co je nejvíce zaujalo. Chlapci našlapali cca 11km.

Vychovatelka: Jansová Yveta

   

   

Nedělní vaření na DDŠce

Boletice

V neděli 13.11.2022 se z oddělení DDŠ linula vůně čerstvých palačinek, které přítomní chlapci připravovali. V první fázi bylo potřeba připravit těsto, které se míchalo již dopoledne jehož obsahem byla hladká mouka, vejce, mléko a sůl, aby si mohlo „odpočinout“ v lednici do odpolední části. Po obědě přišla na řadu fáze samotného smažení na pánvi. Správné „rozlití“ v tenké vrstvě po pánvi bylo základem každé palačinky a to se po prvních pokusech dařilo na výbornou. Celkem se připravilo 16 palačinek, které se následně mazaly domácí meruňkovou marmeládou, popřípadě dvojbarevnou čokoládovou nátěrkou. Palačinky udělaly radost po celé budově jak chlapcům, tak dospělé části osazenstva VU Boletice.

Ondřej Michálek

   

   

DDŠka na fotbalovém utkání

Boletice

V sobotu 12.11.2022, kdy se za okny povalovalo pravé podzimní počasí vyjel zbytek chlapců, kteří neodjeli na dovolenku domů z oddělení DDŠ, za sportovní kulturou - fotbalové utkání ligových Teplic.

Tentokrát domácí celek hostil ještě severněji položeného konkurenta a to celek Liberce. Již po cestě bylo jasné, že počasí je jak na houpačce - chvíli mlha, chvíli slunce a po příjezdu na místo tento trend pokračoval. Od úvodu utkání do 35 minuty byla viditelnost a podmínky pro fotbal skvělé, avšak s přicházející tmou se začala dostavovat paní mlha a ta usedala níže a níže od střechy stadionu až na zelený pažit.

Chlapci tak měli možnost sledovat nejen profesionální fotbalové utkání, ale také jisté fyzikální jevy a i přes to, že závěr utkání byl již velmi špatně viditelný, tak přinesl chlapcům opět něco, co v životě jen tak vidět nemohou.

Ondřej Michálek

 

Triangl - Markvartice

Kamenický Šenov

Dne 5.11.2022 jsme se s chlapci vydali na další turistickou procházku na Triangl. Podzimní počasí nám přálo, bylo krásné ale přitom chladné a tak základní věcí bylo se teple obléct. Po obědě jsme se vydali služebním vozidlem na cestu směr Markvartice. Automobil jsme zaparkovali v Markvarticích. A dále jsme šli po vyznačené trase až na samotný Triangl.

Cestou jsme s chlapci udělali několik krásných fotografií, dále jsme měli možnost krásného výhledu na okolí, díky dobrému počasí. Chlapci se cestou zdokonalovali ve své fyzické zdatnosti a orientaci. Turistika chlapce velmi baví, proto budeme nadále podobné akce plánovat.

Vychovatel: Švec

   

Hokejové utkání v České Lípě

Kamenický Šenov

Dne 6. 11 2022 od 17:45 jsme využili v blízkosti výchovného ústavu hokejového utkaní juniorů a odjeli s chlapci služebním vozidlem do České Lípy na zápas Hc TS Vansdorf proti Hc Česká Lípa. Utkání skončilo prohrou na nájezdy Vansdorfu 5:4. Některým chlapcům to udělalo radost, protože fandili právě České Lípě.Celková akce se chlapcům velmi líbila a vše proběhlo v klidu a bez problémů.

Vypracoval: Bc. Fichtner Daniel

Po stopách filmu Páni kluci

Boletice

V sobotu 5.11. se skupina DDŠ vydala na výlet, při kterém navštívila filmová místa filmu Páni kluci. První zastávka byla v Zubrnicích, kde chlapci viděli dobové vagóny a lokomotivu, dále jsme pokračovali do Levína na starou zastávku, která bohužel byla přestavena na bydlení a filmovou podobu již nemá. Tento výlet jsme zakončili v Litoměřicích, kde chlapci poznali starou školu, park a ulici, ze které se lezlo po okapu do zahrady.

Vychovatelé DDŠ

   

Rybaření v Markvarticích

Slovanská

Dne 30. 10. 2022 jsme se s chlapci vydali k rybníku v obci Markvartice, kde jsme se odpoledne věnovali rybolovu. Ještě než se odjelo, tak jsme si připravili potřebné vybavení. Navázali jsme pruty, připravili návnady a vyrazili jsme na cestu.

Po příjezdu jsme se usadili na pěkné místo u vody, kde byl náš hlavní tábor. Nahodily se pruty a čekalo se. Po nějaké době došlo na pár záběrů, avšak ryba zatím žádná. Chvíli předtím, než jsme chtěli odjet, se však zadařilo a vytáhli jsme 30 cm kapra, vzhledem k jeho míře jsme ho ale pustili. Chlapcům se rybolov líbil a určitě opět vyrazíme na lov.

Team Tesko

   

Turnaj ve stolním tenise TESKO OPEN

Slovanská

Na pracovišti TESKO, proběhl dne 24. 10. 2022, turnaj ve stolním tenise pod názvem „TESKO OPEN“.Turnaj proběhl stylem, že se chlapci mezi sebou utkali každý s každým. Zúčastnilo se celé pracoviště TESKO, to znamenalo 10 stolních tenistů.

Po rozlosování pořadí zápasů jsme zahájili turnaj. Od prvních chvil turnaje šlo vidět, kdo se řadí k favoritům, byly k vidění pěkné, napínavé zápasy. Po odehrání všech zápasů došlo k vyhlašování výsledků. Celý turnaj vyhrál J. Z. bez ztráty jediného zápasu, za co jsi také vysloužil věcnou cenu. Akci hodnotíme kladně a také ji určitě zopakujeme.

Team Tesko

     

Výtvarná činnost – výroba vizitek

Slovanská

Dne 04. 11. 2022 proběhla, na pracovišti TESKO, výtvarná činnost. Chlapci měli za úkol vytvořit vizitku, formou obrázku nebo nápisu, která je vystihuje a vykresluje jejich charakter. Za pomoci pastelek, tužek, fix a temper se kluci pustili do díla.

Během činnosti panovala dobrá nálada a chlapci se předháněli, kdo vytvoří lepší obrázek. Poté, co každý předvedl svůj výstup, si chlapci své obrázky, nalepili na dveře svých pokojů. Akce se povedla a vládla celý podvečer dobrá nálada.

Team Tesko

   

Hudební kroužek

Boletice

Se začátkem školního roku, jsme opět začali s hudebním kroužkem. Kde nacvičujeme písně, souhru hudebních nástrojů, při dodržení správného rytmu, tempa a intonace.

Vychovatel: Kudrmann J.

   

Esteticko výchovná činnost na DDŠ

Boletice

Od začátku září jsme se věnovali výtvarné činnosti, kde se ukáže zručnost, nadání a trpělivost chlapců. Povedla se jak výzdoba na Halloween, tak i obrázky z vlny na dřevěných deskách.

   

   

DDŠ Boletice na hokeji

Boletice

Ve středu podvečer jsme v rámci osobního rozvoje chlapců navštívili hokejové utkání 2. ligy mezi celky Děčína a hostujícím Vrchlabím. Chlapci mohli vidět souboj dvou celků, které se vyznačují kombinační hrou s důrazem v osobních soubojích.

Právě ono kombinační pojetí hry bylo vhodným doplněním a příkladem pro jejich erudici ve sportovním směru a pochopení, že tým je více než jednotlivec, respektive, že přihrávka vyřeší více, než samostatný průnik. Tento fakt je často skloňován i při sportovní činnosti ve VU a tak mohli chlapci vidět, že nejde jen o planá slova.

Děčín držel se soupeřem 2 třetiny krok, místy byl i lepším celkem, avšak vstup do třetího dějství jasně určil to, že body si z děčínského ledu tentokrát odvážel soupeř.

Ondřej Michálek

   

Školní vzdělávací akce - návštěva Střední školy lodní dopravy a technických řemesel, Děčín – prezentace učebních oborů

V měsíci říjnu proběhla návštěva Střední školy lodní dopravy a technický řemesel, která pořádala prezentaci svých oborů. Studenti měli možnost seznámit se s nástroji potřebnými pro přesné nanášení malty pro tenkovrstvé zdění. Dále si vyzkoušeli vyměřování pomocí křížového laseru.

Všechny podobné aktivity mimo naše odborné pracoviště, jsou pro studenty velice důležité k rozšíření jejich dovedností a zkušeností. Je to též příležitost ukázat svůj získaný um studentům a učitelům odborného výcviku i z jiných středních škol.

Odborný výcvik – zadání samostatné odborné práce

Úkolem zadaným učiteli odborného výcviku bylo vyzdění jednoduché příčky 150mm a příčky s otvorem pro okno. Po vyzdění je na řadě příprava omítníků s následným nahozením omítky a začištěním.

Odborná exkurze – učební obor Stavební práce

V měsíci září, měli učni z učebního oboru stavební práce možnost, se zúčastnili exkurze v obci Kámen. Akce probíhala formou workshopu. Po teoretické části, kde se studenti dozvěděli, jak postupovat při zdění z pórobetonových tvárnic a jak pracovat s maltou pro tenkovrstvé zdění, byli chlapci přizvání k dopomoci na výstavbě samotné příčky. Dále se podíleli na osazování ocelových zárubní, přípravě šliců a vyzkoušeli si vybouraní ocelových zárubní bez poškození.

Železný chovanec Hostouň

Slovanská

Ve dnech 13.10 až 14.10 jsme se již tradičně účastnili soutěže Železný chovanec, kterou pořádá výchovný ústav Hostouň. Letošní ročník se opět odehrával v tradičních disciplínách a to. Plavání, cyklokros a běh..

Naši chlapci soutěžili ve dvou kategoriích, mladší a starší dorostenci. Závod se skládal z plavání na 300 a 350m, cyklokrosu na 20 a 24km na který navazoval běh na 6 a 7km. Soutěžilo se jednotlivě, ale i v družstvech. Největší úspěch jsme zaznamenaly v kategorii starších dorostenců, kde jsme získaly třetí místo v jednotlivcích a i družstvech což byla odměna za podané výkony a bojovnost, kterou naši chlapci projevili.

Speciální ocenění získal jeden z našich chlapců, který dokončil závod bez bot. Jelikož se mu v průběhu rozbily. Za což byl náležitě pořadately oceněn.

Také bychom všem pořadatelům chtěli poděkovat za velmi pečlivě připravenou akci a přátelské přijetí.

Slovanská

Projektový den ZŠ – Třídíme odpady

V úterý 18. 9. proběhl projektový den zaměřený na ekologii a třídění odpadů. V rámci akce Tonda obal na cestách nás navštívil lektor ze společnosti Eko-Kom.

Žáci se dozvěděli jak, kam a proč se třídí odpad. Toto proběhlo interaktivní formou, kdy žáci mohli sami vhazovat obrázky s odpadem do barevných popelnic. Následně s lektorem probírali správnost zařazení odpadu ke správné barvě popelnic. Dále jim lektor ukázal, jak a kde se recykluje odpad, shlédli na toto téma i krátké video.

Žáci si prohlédli vzorky materiálů, které byly vyrobeny recyklací a měli uhodnout z čeho je to zrecyklováno a k čemu se materiál využívá. Závěrem přednášky byla diskuze na téma a otázky žáků. Tím projektový den neskončil. Žáci si společně prověřili získané znalosti a přidali jsme k nim ještě informace o tom, co se recyklovat nemůže. Poté následoval krátký test zaměřený na třídění a recyklaci obalů.

Test psali všichni žáci, někteří byli poměrně úspěšní, nejlepší měli pouze 2 chyby. Po vyhodnocení testu jsme si řekli správné odpovědi a závěrem žáci namalovali svoje plakátky týkající se třídění odpadů do barevných kontejnerů.

EKO běh 2022

Boletice

Dne 23.10 2022 proběhla na cyklostezce v okolí Boletic nad Labem již tradiční celoústavní akce s názvem EKO běh. Akce spočívala v tom , že na vybraném úseku cyklostezky , měla družstva složená s chlapců ze všech oddělení výchovného ústavu nasbírat co nejvíce odpadků.

Na akci byla vyčleněna hodina čistého času. Akce se zúčastnilo celkem 7 družstev z celého ústavu. Celkově se chlapcům podařilo nasbírat 172 kg odpadu, který zde zanechali neukáznění občané. Na prvním a třetím místě skončilo družstvo DDŠ. Na druhém družstvo Slovanská. 

Děkujeme vychovatelům ze Slovanské a Kamenického Šenova za pomoc při organizaci a již nyní se těšíme na další ročník.

DDŠ

   

Turistická akce dne 16.10.2022

Kamenický Šenov

Na dnešní den byla naplánována turistická akce na zříceninu Helfenburk Hrádek u Úštěka. Po obědě jsme s chlapci nasedli do služebního vozidla a odjeli směr Rašovice. Cesta vedla nádherně zbarveným lesem, kde chlapci nasbírali přírodniny na tvoření.

Helfenburk patří do skupiny „skalních hradů“. Z hradní věže, na kterou vedou malé strmé schůdky je krásný výhled na okolní bohatě zalesněnou krajinu.

V současné době je hrad ve vlastnictví města Úštěk, v nájmu jej má Občanské sdružení Hrádek. Chlapcům se výlet moc líbil.

Vychovatelé: Jansová Yveta, Procházka Tomáš, Trifanov Miroslav

Teplice a okolí

Boletice

První říjnovou neděli jsme s chlapci navštívili město sklářů – Teplice. Děti měly možnost obdivovat krásy historické části města a bylo se opravdu na co dívat. Po prohlídce města vedla naše cesta na tamní fotbalový stadion, kde jsme měli možnost sledovat fotbalové utkání Fortuna ligy mezi FK TEPLICE – FK PARDUBICE.

Přestože byli chlapci po prohlídce města unaveni, atraktivní fotbalový zápas jim opět dodal novou energii a všichni fandili ze všech sil. Domácí hráči vyhráli jednoznačně 5 – 1. Nedělní akce se nám vydařila a brzy opět stadion Na Stínadlech navštíme.

Účastníci akce

   

   

Svatováclavské vaření odd. EPCHO

Boletice

Dne 28.09. 2022 jsme v rámci oslav dne Svatého Václava naplánovali pro chlapce z oddělení EPCHO přípravu palačinek. Odpoledne se chlapci ujali přípravy těsta a následného smažení, při kterém odolali uždibování a nakonec si celý štos hotových palačinek namazali dle své chuti domácí marmeládou nebo nutelou.

Na takto připravených palačinkách si u prostřeného stolu všichni dohromady pochutnali. Náladu nám nezkazilo ani špatné počasí, kvůli kterému jsme nemohli ven, protože se sváteční vaření velmi povedlo a všem chutnalo.

Opět se potvrdilo, že vaření je chlapců oblíbená činnost a již teď přemýšlejí, co bychom mohli uvařit příště.

Zapsal Bc. Michal Ledvina a Yveta Bílková

   

Zátěžová turistika na Polevsko, Horní Prysk a zpět

Kamenický Šenov

Dne 8.10 2022 jsme s chlapci podnikli zátěžovou turistiku směrem na Polevsko, Horní Prysk a zpět. Po obědě jsme s chlapci, vyrazili po modré poznávací turistické stezce na Šenovský vysílač, kde jsme pokračovali po lesní cestě až do Polevska. Chlapci si užívali hezkého počasí a krásné výhledy na vrcholky hor.

Při výšlapu na Polevsko jsme pokračovali z prudkého kopce směrem do Prysku, kde jsme cestou našli pár hub. Po dosažení Prysku jsme odbočili na žlutou turistickou stezku, prošli jsme kolem Lipovských lomů a šli dále až směrem k VÚ. Celková vzdálenost trasy byla cca 13 km. Chlapcům se turistika velmi líbila.

Vypracoval: Bc. Daniel Fichtner

Opékání dne 7.10.2022

Kamenický Šenov

Dnešního odpoledne 7.10.2022 jsme s chlapci naplánovali odpolední opékání buřtů. Chlapci na dvoře výchovného ústavu v Kamenickým Šenově v grilu připravili oheň. Dále připravili špekáčky na opékání. Odpoledne se všem chlapcům líbilo.

Vychovatelé: Jansová,Procházka

   

Sportovní akce – HC Děčín x HC Letňany

Slovanská

Dne 5. 10. 2022 jsme se s chlapci vydali na zimní stadion v Děčíně, kde jsme sledovali zápas 2. hokejové ligy. Naši hráči sehráli mistrovské utkání s hráči HC Letci Letňany. S chlapci jsme se usadili na naše tradiční místa nad bránou hostů.

Sledovali jsme zajímavý zápas, který byl až do třetí třetiny vyrovnaný, poté se iniciativy ujali hosté a nastříleli do naší brány 4 góly. Ale i přes fandění našich chlapců to na výhru dnes bohužel nestačilo. Tři minuty před koncem ještě snížil domácí hráč, to ale byla poslední akce, která Děčínu vyšla.

Domácí tým prohrál 4:1. Po zápase jsme se vydali zpět na naší budov. Pro cestě jsme probírali proběhlý zápas.

Team Tesko

   

HOUBAŘENÍ V BYNOVCI

Kamenický Šenov

Dnešního dne 4.10.2022 jsme odpoledne po svačině využili zlepšujícího se počasí a vyrazili jsme služebním vozidlem do Bynovce k místnímu statku za vodojem k lesu. Zde jsme služební vozidlo zaparkovali a vydali se do lesa hledat houby.

Procházka po lese byla příjemná, a i když jsme nezašli moc hluboko do lesa, nacházeli jsme hezké malé houby. Chlapci se rozhodli, že nasbírané houby dají třídní učitelce paní Krásové, která měla chuť uvařit si smaženici.

Houbaření se chlapcům líbilo a určitě si podobnou akci letos ještě zopakujeme. Všechny chlapce chválím za přístup a chování během celého houbaření.

Vychovatel: Cina Robert

   

DDŠ návštívila hokejové utkání

Boletice

V sobotu podvečer proběhla se skupinou DDŠ návštěva domácího utkání II. hokejové ligy mezi celky HC Děčín a Piráti Chomutov. Piráti Chomutov jako nováček II. ligy a současně horký adept na postup do I. ligy přijel v pozici favorita a hráči domácího celku mu chtěli utkání minimálně zkomplikovat.

V prvních dvou třetinách byl k vidění pohledný hokej z obou stran a na výsledkové tabuli bylo těsné skóre 3:4, avšak v posledním dějství bylo více umu a štěstí na holích soupeře z Chomutova a Děčín tak prohrál vysoko 4:9. Nic ale nepřekazilo dojem ze hry a hlavně možnost dopřát chlapcům vidět na vlastní oči jeden z nejoblíbenějších sportů u nás, kdy i návštěva na stadionu byla vzhledem k soupeři nadmíru dobrá, a tak mohli zažít i to, když se pořádně fandí.

Ondřej Michálek

   

Turistická akce do obce Velenic

Kamenický Šenov

Dne 1.10 2022 jsme s chlapci podnikli výlet do obce Velenice u Zákup, kde jsme prošli některé jeskyně, které byly vytesány k získání písku pro výrobu tamních zrcadel a místního skla. Chlapci se tak dozvěděli o dějinách a vzniku sklářství. Dále jsme tuto akci spojili s opékáním uzenin. Chlapcům se akce velmi líbila a z návštěvy místních úkazů byli nadšeni.

Chlapce velice chválím za chování a za kladný přístup, kdy byla vidět aktivita při zjištění použití písku k výrobě skla. Již se chlapci těší na další podobný výlet např. Medvědí kemp …atd.

Vychovatel:Procházka T.

Turistika do Dolského mlýna

Kamenický Šenov

Dne 28.9.2022 jsme podnikli s chlapci poznávací výlet do Dolského mlýna v Jetřichovicích. Počasí nám moc nepřálo, čekali jsme na správný okamžik, kdy přestalo pršet, a vyrazili jsme z VU služebním vozidlem do Jetřichovic.

Po příjezdu jsme zaparkovali a pokračovali jsme pěšky po turistické cestě směrem k Dolskému mlýnu. Trochu jsme využili příležitosti podívat se po houbách a zalezli jsme s chlapci do lesa, kde našli krásné hříbky. Při hledání hub nám začalo velmi intenzivně pršet, tak jsme se asi v půli cesty rozhodli vrátit zpět k autu a odjeli jsme směrem VU.

Chlapcům se výlet líbil, i když bylo špatné počasí a měli radost z nasbíraných hub.

Bc. Fichtner Daniel - vychovatel

Přespání na Kalichu

Boletice

Dne 24.5.2022 vyrazili vybraní chlapci z DDŠ na víkendovou akci, která probíhala na hradě Kalich. Cílem tohoto výletu bylo rozšíření znalostí a povědomí o hradě a jeho historii a pomoci s pracemi, které hradu pomohou dostat původní vzhled. Večer chlapce čekal táborák a přenocování na hradě, což se nepoštěstí každému. V neděli ráno, když se chlapci probudili, uvedli místo do původního stavu, zabalili věci a vyrazili zpět do ústavu.

DDŠ

 

Školní vzdělávací akce: Rozmanitost krajiny Lužických hor

Na začátku nového školního roku jsme vyrazili s chlapci ze základní školy v rámci výuky poznávat krajinu blízkého okolí. Pro svou rozmanitost a druhovou pestrost jsme si vybrali krajinu Lužických hor.

Cílem školní vzdělávací akce bylo žákům osvětlit erozi krajiny, kůrovcovou kalamitu a obnovu lesních porostů, což jsou v současné době velmi aktuální a ožehavá témata. Na poznávání přírody jsme se vydali z České Kamenice, která má velmi turisticky zajímavé okolí včetně několika skalních pískovcových a čedičových útvarů a vyhlídek, které nám celou akci zpestřili.

Hoši měli možnost na vlastní oči vidět skokana hnědého, osahat si rašeliník a seznámit se s několika druhy jedlých i nejedlých hub. Dále měli možnost vidět několik druhů lesní krajiny od lesů smíšených, přes listnaté až po lesy lužní, kterých v naší zemi zásahem člověka velmi rychle ubývá.

I přes nepřízeň počasí se akce chlapcům líbila, měli zvídavé otázky a dozvěděli se spoustu nových a zajímavých informací.

Podzimní sběr zahájen

Boletice

Od včerejšího dne byl na oddělení DDŠ v rámci pracovní činnosti zahájen sběr žaludů v parku našeho areálu pro dobrovolníky starající se o lesní zvěř. Jedná se o jednu z mnoha aktivit, které se chlapci v rámci svého rozvoje a pozitivních návyků v organizovaných činnostech věnují.

Výlet DDŠ do Bíliny

Boletice

V pátek odpoledne se 6 chlapců ze skupiny DDŠ vydala na výlet do Bíliny. Cílem výletu byla 2 místa. Prvním z nich byla unikátní výstava celkem 1036 kusů pohlednic z celkem 201 států, které obsáhly celý svět. Pohlednice byly různých velikostí a tvarů a byly organizovány v jednotlivých vitrínách po kontinentech. Součástí jednotlivých panelů byl i detailní popis, co je na které pohlednici zachyceno a odkud pohlednice je. Chlapci tak měli možnost se o vybraných pohlednicích dozvědět něco více. Druhou zastávkou byly Lázně Bílina, kde bylo přístupné jedno vřídlo, kde mohli chlapci ochutnat pravou neupravenou kyselku přímo z vrtu hlubokého 198 m. Na informačních panelech se mohli chlapci dočíst další informace k tomu, jak celý proces funguje. Základní pravidlo bylo nečuchat, nýbrž ochutnat. Během celého výletu nás doprovázelo asi nejlepší možné počasí z celého týdne, a tak i nálada byla vcelku pohodová. Výlet tak splnil veškerá očekávání této akce.

   

Vítězství 70, Děčín XXXII; tel. + 420 412 594 901; e-mail: a.krupickova@vuboletice.cz

Správa webu: hois.pavel@gmail.com
 © 2014. All Rights Reserved.