Letní zážitkový pobyt 2023

I letošní rok jsme opět uspořádali tradiční letní zážitkový pobyt, pro který již několik let využíváme naše vlastní prostory internátu střediska v Děčíně. Odtud jsme pak vyráželi na výlety do blízkého okolí, ale i do míst vzdálenějších. Počasí nám letos přálo, místy až moc, a tak jsme museli udělat v plánu jednu změnu z důvodu přílišného horka.

První den po nástupu, ubytování a nezbytném poučení jsme vyrazili na první výlet, jehož cílem se stalo skalní město v nedaleké Tisé. Divoká změť skal se spoustou zákoutí a také výhledů do kraje je vždy oblíbeným cílem výletů a zabodovala i tentokrát. Zažili jsme zde i malou bouřku, s asi desetiminutovou přeháňkou. Liják jsme přečkali pod jedním ze skalních převisů a pak už nás opět doprovázelo krásné letní počasí.

Další den jsme vyrazili na celodenní výlet do Hamru na Jezeře. Původně jsme měli v plánu sportovní aktivitu v podobě in-line bruslení na Matyldě u Mostu. Ale protože teploty šplhaly vysoko nad 30 stupňů, raději jsme sportovní aktivitu na přímém sluníčku zrušili. V Hamru jsme si udělali vcelku nenáročný výšlap na hrad Děvín. Hlavním bodem dne se ale stala pláž jezera s chladivou vodou a spoustou skotačení… :-)

Následujícího dne jsme si výlet do Hamru zopakovali, tentokrát jsme jej ale spojili s návštěvou proslulé zmrzlinárny. Tentokrát jsme zvolili tu v Mimoni a přitom si prohlédli toto malebné městečko. Bohužel jsme zde nepotkali žádného Mimoně, tedy alespoň ne toho filmového :-)

Poslední den pobytu jsme dopoledne strávili sportovními a dovednostními soutěžemi a po obědě pak byl na pořadu dne výlet do ZOO v Ústí nad Labem. I přesto, že nás zde opět zastihla asi desetiminutová přeháňka, kterou jsme strávili schovaní v Exotáriu, se prohlídka ZOO stala pro všechny pěkným zážitkem. Po návratu a krátkém odpočinku jsme rozdělali na zahradě SVP táborák a upekli si na ohni večeři, mimochodem podávaly se buřty :-) K ohni patří i trocha toho dovádění kolem, což si děti náležitě užily.

V pátek byl již čas odjezdu, což znamenalo spoustu zmatku s balením věcí a úklidem prostor internátu. Když bylo vše hotovo, nastal čas na zhodnocení pobytu a ocenění jeho účastníků. Medailisté v jednotlivých sportovních disciplínách, kterými byly trojskok z místa, hod na cíl a „krabí“ slalom, dostali Diplomy s drobnými cenami a sladkostmi, za úspěšné zvládnutí pobytu však byli oceněni nějakou cenou všichni. Přestože pobyt nebyl dlouhý, děti navázaly mezi sebou kamarádské vztahy a během loučení ukáplo i několik slziček...

Naším oceněním bylo zejména to, že přestože se všichni těšili domů, klidně by si pobyt ještě prodloužili a nebylo jediného, kdo by neříkal, že by jel zas….

Tak snad zase napřesrok… :-)

   

Svátek matek

Mezi jeden z nejkrásnějších svátků patří svátek matek, a tak jsme i my s dětmi tvořili drobné dárečky. Dopředu jsme si připravili drobnosti, které jsme potřebovali na dáreček. Puzzle jsme si obarvili třemi oblíbenými barvami, bílou, červenou a růžovou. Dále jsme potřebovali karton na vyříznutí srdíčka a pak už jen šikovné prstíky a fantazii, které se meze nekladou. Na to, jak jsme dopadli, se sami můžete podívat. Povedlo se nám to náramně, každé srdíčko byl originál, ze kterého měla maminka radost.

   

Výšivka

S dětmi se často pouštíme do různého tvoření. V naší skupině jsme se pustili do výroby vlastnoručně vyšité záložky. Záložka byla vytvořena pro toho, koho máme rádi a už jen obrázek, který byl vyšit, je toho důkazem. Pro výrobu této záložky bylo potřeba hodně trpělivosti a také manuální zručnosti, kterou projevila nejen děvčata, ale i chlapci. Sami se můžete podívat, jak se jim vše podařilo. Co říkáte, je to na jedničku, že?

   

Zimní přístav

Na naší nedávné návštěvě muzea jsme se dozvěděli spoustu informací o historii plavby na Labi a v Děčíně. Jedním z takových míst, které není až tak známé, je zimní přístav Rozbělesy, který leží na levém břehu řeky Labe v průmyslové zóně města. Plní hlavně ochrannou funkci plavidel za vysokých vodních stavů, poskytuje zázemí pro opravárenskou činnost a umožňuje nakládku a vykládku zboží. Při pohledu na odstavená plavidla a celkově na ne moc utěšený stav zařízení je jasně patrné, že „zlaté doby“ tohoto odvětví dopravy, které bývalo chloubou města, jsou dávno pryč. I tak ale byly k vidění zajímavé věci, které se jinde nevidí.

   

Pálení čarodějnic

Od středověku lidé věřili, že existují dny, kdy mají zlé síly větší moc než jindy. Báli se zla zasílaného na zem v podobě čarodějnic. Věřili tomu, že o filipojakubské noci, z 30. dubna na 1. května, čarodějnice létají na košťatech a slétávají se na kopcích, kde vykonávají nečisté praktiky a rituály. Filipojakubská noc je opředena řadou rituálů a symboliky už od pohanských dob, je prý magická. Její kořeny sahají do keltského svátku Beltain, který se slaví mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Keltové tento den zapalovali nový oheň – symbol síly, energie, života a Slunce. Oheň měl také vše ochránit a očistit. V současné době se k ní váže „pálení čarodějnic,“ kdy se večer zapálí oheň, sejde se rodina, přátelé a sousedé, opékají se buřty. Pro nás to znamenalo, že jsme se vypravili do nedalekého lesoparku, kde jsme se kromě hraní sportovních her zabývali sběrem dřeva. Na zahradě internátu jsme odpoledne zapálili táborák a upekli jsme si buřty. Na večerní setmělé obloze nikdo z nás nezahlédl ani jednu čarodějnici, buď již byly všechny upáleny, nebo je to asi opravdu jen pověra, kdo ví???

   

Aprílová turistika

Duben letos nabízí pravé aprílové počasí, což někdy pobyt venku trochu komplikuje. Přesto pravidelně vyrážíme do přírody na delší či kratší výšlapy.

Vyhlídky v okolí města nabízejí krásné pohledy na Děčín, ale vyrazili jsme i dál, jako například na nejvyšší horu v okolí Sněžník či k Máchovu jezeru, jehož podstatnou část jsme obešli s výstupem na kopec Šroubený.

Doufáme, že májové počasí bude na turistiku příznivější, ale pokud ne, stejně zase vyrazíme…

Rozhledna Chlum

Prázdniny, krásné jarní počasí, žádné povinnosti související s přípravou do školy a volné odpoledne, to byla výzva, co podniknout. Nakonec padla volba na výlet na rozhlednu Velký Chlum. Trasa nebyla dlouhá, místy ale poměrně strmá. Odměnou nám byl na vrcholu nádherný rozhled, kdy byla vidět krajina Českého středohoří, část Krušných hor a Labských pískovců. Vhod přišla svačina v podobě buřtů opečených na „našem“ ohni. Jeho příprava a i vlastní zapálení bylo pro některé z cestovatelů nevšedním zážitkem. Odpoledne jsme si užili a už se těšíme na další výlety.

Na vyhlídkách

Všední dny nám nedávají odpoledne mezi školou a večeří moc času na to, abychom vyrazili na nějaký delší výlet. Pro to, že je potřeba rozhýbat tělo po prosezeném dni v lavicích, využíváme příjemné jarní počasí k pohybu v probouzející se přírodě. Tentokrát to bylo několik vyhlídek v prostoru Pastýřské stěny a nad Bělou. Příjemná dvouhodinová procházka nás zavedla na krásná místa, o nichž třeba ani řada obyvatel Děčína neví.

   

Lego v muzeu

V městském muzeu probíhá výstava nazvaná Dobrodružství s kapitánem Rudovousem, výprava do světa LEGO pirátů. Protože tato legendární stavebnice, kterou zná snad každý a není asi nikoho, kdy by si s ní někdy nehrál, rozhodli jsme se ji navštívit. Představuje opravdu zajímavé a z pohledu věku našich dětí až historické stavebnice s tématikou, lodí, mořských dálek a pirátů, které byly vyrobeny v letech 1989 – 1997. Součástí výstavy byl mimo jiné i koutek vybavený množstvím kostek stavebnice, a tak si zde každý mohl vyzkoušet svoji kreativitu a popustit uzdu své fantazii při zhmotňování svých představ. Odpoledne v muzeu velice rychle uteklo, každý si odnášel množství informací nejen o stavebnicích, ale i o historii lodní dopravy na řece Labi a o historii města Děčín.

   

Prázdninový výlet

Jsou prázdniny a my s dětmi trávíme společně čas velmi aktivně. Tentokrát jsme vyjeli autem do naší oblíbené lokality, do Sloupu v Čechách. Samozřejmě jsme navštívili rozhlednu, ze které je krásně vidět do kraje. Někteří si díky výstupu na tuto rozhlednu vyzkoušeli i své limity. Také jsme se podívali na medvěda, kterého jsme vám i vyfotili. A příjemnou procházkou jsme se prošli až do krásného Modlivého údolí ve Svojkově a odhalili jsme i domek lesních skřítků. Počasí nám přálo a my jsme si užili krásný výlet.

   

   

Velikonoční dekorace

S dětmi se každoročně snažíme vyzdobit prostory našeho internátu. Jaro je tu, příroda se probouzí, a i nám sluníčko nakouklo do oken. S dětmi jsme si udělali papírovou výzdobu, na které nesměli chybět králíčci a kuřátka. Stejně tak jsme vyzdobili okna a zaseli jarní osení, které jsme dozdobili tradičními zápichy. Už se společně těšíme na více slunečných a teplých dnů.

   

   

Písmenko

Manuální zručnost a cit pro tvoření si děti mohly vyzkoušet právě na vitrážových písmenkách. Je to legrace i zábava zároveň a také se zde projeví cit pro barvy. Výsledkem je pak krásné písmenko plné barev, které si děti odvezou s sebou domů jako dárek a můžou si ho dát třeba do pokojíčku, kde ho nalepí na okno. Slunce jim pak bude prozařovat barvy, které písmenku vdechly. Sami se podívejte, jak se jim to podařilo. Není pochyb o tom, že tu máme malé umělce.

   

PRAVIDELNÉ NÁVŠTĚVY KNIHOVNY

Knížky a čtení, nejprve pohádek, pak i příběhů, to vše patří už od mala do našich životů. A tak i my se snažíme zařazovat návštěvu knihovny co nejčastěji, aby si děti na pobytu mohly vybrat to, co by je nejvíc zaujalo. U dětí vyhrávají různá témata. Výběr je ovlivněn zájmy, ale také i věkem. Někdy je to kniha Malý poseroutka jindy třeba Harry Potter. Tentokrát to vyhrály komiksy od Youtubera Jirky Krále. Důležité je, že se čte a děti to baví, protože rozvoj fantazie a slovní zásoby není nikdy dost.

   

Úklid

Péče o okolí budovy se stalo už součástí naší práce v týdnu. Díky tomu, že se střídají čtyři roční období, máme pořád co dělat. Po zimě je to uklízení štěrku na cestičkách a zametání, a také úklid starého listí, slovy básníka - pročešeme trávě staré vlásky, aby jí mohla zase narůst krásná a nová kštice. Nejvíce nás těší to, že naše práce je vidět a pořádek a zeleň okolo nám pak dělá radost.

Turistika nad Loubím

Sobotní mlhavé ráno a samotná předpověď počasí neslibovaly optimální podmínky pro náš plánovaný výlet do lesů nad část Děčína - Loubí. V silné mlze jsme prošli městem, po cestě vyzkoušeli hřiště u ZŠ Vrchlického, krátce si zakopali.

Dále jsme pokračovali směrem na Ludvíkovice, k vyhlídce Labská stráž, kolem Sněžnické vyhlídky na Kvádrberg. Zde jsme byli zaskočení nepříjemným prudkým větrem, který ale v krátké době začal trhat opar nad údolím, a tak slunce deroucí se skrz mizící mraky vytvořilo místy až magickou atmosféru nad městem, která se nevidí často.

Po sestupu z vyhlídky jsme se ještě krátce zastavili na skále nad největším říčním přístavem v ČR a pak už jsme spěchali na večeři. Odpoledne v přírodě bylo příjemné, i když počasí nebylo optimální.

Odpoledne na vyhlídkách

Někteří z našich klientů nejsou místní a neznají město ani jeho okolí. Společně jsme si naplánovali nedělní výlet do okolních lesů. Nejprve jsme ale navštívili synagogu v Podmoklech, shlédli výstavu obrazů, různých historických listin a židovských liturgických předmětů, řekli si pár informací o samotném židovství. Následně jsme pokračovali na Jahnovu vyhlídku, dále po hraně Pastýřské stěny až k zámečku a nad Červený vrch.

Zde jsme potkali bývalého psovoda Policie ČR, který venčil svých 5 vysloužilých policejních psů. Při tomto setkání jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o jejich výcviku. Cesta lesem nás zavedla až nad čtvrť Škrabky, odkud jsme se vrátili zpět na internát.

Necelých deset kilometrů v kopcovitém terénu dalo některým pěkně zabrat, a tak v závěru výletu se namísto zpěvu, který nás provázel cestou lesem, začaly ozývat obvyklé dotazy „kdy už tam budeme „? K večeři jsme si pochutnali na palačinkách vlastní výroby. Protože byla první adventní neděle, ozdobili jsme za zvuku písniček s tematikou Vánoc náš vánoční stromek. Na jedno odpoledne to byl vcelku bohatý program, den jsme si pěkně užili.

   

Muzeum

Podzimní počasí se občas nevydaří a pak je čas třeba na návštěvu muzea. V současnosti v muzeu probíhá výstava předmětů s tematikou Harryho Pottera, což je pro děti velkým lákadlem. A že bylo na co se dívat.... :-)

Kromě expozice s potterovskou tématikou jsme se podívali také na historii Děčína, historii plavby po Labi s novou interaktivní atrakcí v podobě kormidelní kabiny a možností vyzkoušet si, jaké to je, řídit loď.

   

Dokončení lodiček

Další vhodnou aktivitou pro horší počasí je, něco vytvořit. Pustili jsme se tedy do dokončení výroby lodiček. Měli jsme již zpracovaný polotovar z minula, nyní došlo na finální fázi v podobě lepení detailů, barvení, výrobu a instalaci plachet a lanoví. A výsledek? Povedený a hlavně radost a hrdost na svůj výtvor...

Víkendová zoologická zahrada

Postupující podzim začíná přinášet záplavy opadaného listí stromů, a tak jsme si po delší době domluvili v ZOO, že jim pomůžeme. Opakoval se zaběhlý scénář, kdy jsme v sobotu po obědě pomohli s úklidem a s odvozem listí, a jako odměna za odvedenou práci na nás čekaly volné vstupenky na následující den, a to jak do samotné ZOO, tak i do Rajských ostrovů. Měli jsme možnost vidět spousty zajímavých zvířat a než v neděli odpoledne začalo pršet, naskytla se nám i možnost relaxovat v příjemných paprscích podzimního sluníčka na lehátkách. Užili jsme si dvě pohodová odpoledne a pomohli jsme dobré věci.

   

Podzimní toulky po kopcích kolem Děčína

Víkendové dny nám nabízejí více času pro pobyt v přírodě, a tak jsme se rozhodli, že si vyrazíme na několik vyhlídek v prostoru nad městskou částí Červený vrch. Postupně jsme jich navštívili 6, každá z nich nabídla jiný pohled na naše krásné město. Naše cesta vedla lesem, který je v těchto dnech plný různých druhů hub, a tak jsme výlet využili i k osvětě v oblasti jejich poznávání a určování. Zkušenější „hledači“ byli ve svém živlu. Ti, kteří nemají s houbařením zkušenosti, byli překvapeni, kolik druhů jsme našli, a za pomoci mobilní aplikace určili. Užili jsme si nádherné odpoledne v podzimní přírodě a už se těšíme na další výlety.

   

Návštěva muzea

V místním muzeu probíhá výstava s názvem Harry Potter aneb Mudlové, přijeďte express!, která nabízí více než 600 sběratelských předmětů, souvisejících jak s knižní předlohou, tak i s filmovým zpracováním. Všechny exponáty za téměř 20 let shromáždila sběratelka a fanynka fantasy románů britské spisovatelky J. K. Rowlingové Andrea Vendolská. Protože jde o hrdinu, který je oblíben u všech dětí, nemohli jsme si nechat ujít možnost vidět na vlastní oči velké množství, často i raritních, předmětů, kostýmů a filmových rekvizit. Mimo této instalace jsme si prošli i zbývající prostory, zabývající se lodní dopravou na řece Labi, ptactvem žijícím v této oblasti, životem lidí v době fašistické okupace v letech 1938 – 1946 a historií města. Největší zájem dětí byl o nově instalovaný kapitánský můstek říčního plavidla, kde si mohou vyzkoušet jeho řízení. Odpoledne v zajímavém prostředí uběhlo velice rychle a než jsme se nadáli, museli jsme spěchat na večeři.

   

Výroba dekoračních lodiček

Zahájili jsme naši, již tradiční, výrobu dekorativních lodiček. Průběh prací nám trochu hatí organizační důvody, ale zdárně pokračujeme. Máme za sebou hrubé opracování polotovaru v dílně v Boleticích a následně i jemnější úpravy u nás na klubovně. Práci s pilami, dláta, rašplemi a pilníky tak máme za sebou a nyní nás čeká jemnější práce na detailech, barvení a lepení...ale o tom zase příště.

   

Turistika babího léta

Konec léta a počátek podzimu je letos poněkud chladnější, ale jinak počasí je vcelku příhodné pro turistické výšlapy po okolí Děčína. Lesy kolem Maxiček či na druhém břehu kolem Ludvíkovic nabízejí nespočet cest a cestiček, stačí si jen vybrat. Vyhlídky na Kvádrberku, na Červeném vrchu, Přípeřská vyhlídka a vrchol všeho, Sněžník. V lese je hezky, výhledy nádherné a děti to dovedou ocenit, přestože občas naříkají a brblají nad nutností chodit do kopce a daleko. Jsou to pro ně nové zážitky a zkušenosti a nikomu ještě nohy neupadly, o čemž se, ke svému překvapení, přesvědčují při každé další túře...

Letní zážitkový pobyt 2022

Po dobré zkušenosti z loňského roku jsme opět pro tradiční letní zážitkový pobyt využili naše vlastní prostory internátu SVP v Děčíně. Odtud jsme pak vyráželi na výlety do blízkého okolí, ale i do míst vzdálenějších. Počasí nám letos přálo, a tak jsme mohli náš plán beze zbytku naplnit.

První den, po nástupu, ubytování a nezbytném poučení, Jsme vyrazili na první výlet, jehož cílem se stalo skalní město v nedaleké Tisé. Divoká změť skal se spoustou zákoutí a také výhledů do kraje je vždy oblíbeným cílem výletů a zabodovala i tentokrát.

Další den jsme vyrazili na celodenní výlet do Hamru na Jezeře, na malý pěší výlet kolem jezera, se zastávkou v proslulé zmrzlinárně ve Stráži pod Ralskem. Hlavním bodem dne ale byla pláž jezera se spoustou vodních radovánek.

Následujícího dne jsme vyrazili na hrad. Byl jím skalní hrad ve Sloupu v Čechách nedaleko Nového Boru. Skalní hrad je proslulý spoustou krásných výhledů a bludištěm chodeb ve skále i okolo ní. Děti se seznámily s jeho historií, v podhradí zakoupily nějaké suvenýry na památku a vypadaly velmi spokojeně. Odměnou jim bylo opětovné koupání v Hamru, kde se jim předchozího dne tolik líbilo.

Poslední den pobytu jsme dopoledne strávili hrami, soutěžemi a malováním kamínků. Po obědě pak byl na pořadu dne výlet na Sněžník. Pod nejvyšší horu v okolí jsme dojeli autem a odtud potom po svých na její vrchol. Část dětí se rozhodla i pro výstup na rozhlednu, což je potřeba ocenit, protože schodů je tam opravdu hodně. Počasí krásné, výhled do dáli byl úchvatný. Po občerstvení jsme pak k sestupu použili jinou cestu, stezku mezi skalisky a poté kolem části hory zpět k čekajícímu automobilu. Cestou zpět do SVP jsme se zastavili na Maxičkách pro trochu větví na táborák. Po návratu a krátkém odpočinku jsme rozdělali táborák a uvařili si na ohni večeři, s trochou toho dovádění kolem, drnkání na kytaru, zkrátka se vším, co k táboráku patří.

V pátek byl již čas odjezdu, což znamenalo spoustu zmatku s balením věcí a úklidem prostor internátu. Když bylo vše hotovo, nastal čas na zhodnocení pobytu a ocenění jeho účastníků. Tři nejlepší v bodovém hodnocení dostali diplom s drobnými cenami a sladkostmi, za úspěšné zvládnutí pobytu však byli oceněni nějakou cenou všichni. Přestože pobyt nebyl dlouhý, děti navázaly mezi sebou kamarádské vztahy a během loučení ukáplo i několik slziček.

Naším oceněním bylo zejména to, že přestože se všichni těšili domů, klidně by si pobyt ještě prodloužili a nebylo jediného, kdo by neříkal, že by jel zas….

Tak snad napřesrok… :-)

   

   

Prázdninová činnost v SVP v Ústí nad Labem

V rámci letní aktivity proběhlo v SVP tematické odpoledne na téma Tajemství srdce. Cílem společného setkání s dětmi bylo rozšířit zkušenost s vyjadřováním emocí a s pochopením světa druhých lidí. Prostřednictvím projektivní deskové hry Tajemství srdce a mysli účastníci pojmenovávali a vyjadřovali své vlastní pocity v souvislosti se svými problémy a získali zpětnou vazbu od nezávislých osob. Společná diskuze o emocích, sebekontrole a empatii vyústila k debatě o vztazích k nejbližším, o vzájemné důvěře a práci s emocemi. Ve druhé, kreativní části, děti symbol srdce ztvárnily jako malbu na kameny … Výsledkem odpoledního setkání byla jedna z nejdůležitějších emocí v životě - radost.

Tvořivé odpoledne v ambulanci SVP v Děčíně

Po krátkém úvodu a seznámení s tím, co a jak budeme dělat, jsme se s děvčaty pustily do práce. Za krátkou dobu se podařilo každé z dívek vyrobit náramek dle vlastní fantazie, který si odnesly domů. V průběhu tvoření děvčata mohla rozvíjet komunikaci, pomoci si navzájem, podpořit se, mohly uplatnit svou vlastní fantazii, trénovat trpělivost, rozvíjet zručnost a dokončit rozdělanou práci, což se jim podařilo. Dokázaly se naučit novou techniku, ke které se mohou kdykoli vrátit.

PRÁZDNINOVÝ PROVOZ STŘEDISKA VÝCHOVNÉ PÉČE

Výlet do Hřenska

Poslední sobotu v letošním školním roce jsme měli možnost využít laskavé nabídky starosty obce Hřensko a mohli jsme navštívit Soutěsky na řece Kamenici. Zdejší pískovce vznikly v druhohorách asi před sto miliony lety, kdy se z písečných usazenin na dně moře vytvořily až několik set metrů silné vrstvy. Později moře ustoupilo a sopečná činnost v třetihorách způsobila rozlámání pískovcových vrstev na mnoho částí. Vše dokonala větrná a vodní eroze, díky níž zde na mnoha místech vznikly útvary, které jinde nespatříte.

Po dlouhou dobu byla oblast kolem Kamenice jen těžko přístupná a byla opředena tajemstvím. Místu, kde končila stezka a dál už pokračovaly jen skály a voda, se dokonce říkalo Konec světa. Pokusy proniknout dál, považovali zdejší lidé za bláznovství. Koncem 19. století přišli první turisté, postupně bylo místo upravováno, až získalo dnešní podobu. Se zájmem jsme si Soutěsky částečně prošli, částečně projeli na lodi, vyslechli zajímavé povídání místního převozníka, posbírali odpadky po některých méně ukázněných návštěvnících a občerstvili se u místního stánku.

Užili jsme si výlet a ještě dlouho budeme vzpomínat nejen na krásná místa, ale i na dopravu autobusem, protože pro některé je i samotná cesta a vše s ní spojené, intenzivním a nezapomenutelným zážitkem.

   

Výšlap na Maxičky

Protože o víkendu máme méně povinností a více času na výlety, vydali jsme se v neděli na cestu do obce Maxičky, která se nachází nad Děčínem, v těsném sousedství státní hranice s Německem.

Cestou jsme si prohlédli rozsáhlá území napadená kůrovcem, která bývala ještě nedávno vzrostlým hustým lesem, poskytujícím přívětivou ochranu před horkým sluncem. Nyní část cesty vedla po vykácených holinách, kde nebylo kam se ukrýt před sluncem. Odměnou nám byl místní rybník s osvěžující vodou, kde jsme poškádlili pulce, s chutí jsme si namočili končetiny a osvěžili jsme se před další cestou.

Čekala na nás vyhlídka nad Přípeří, odkud je nádherný pohled na město. Během odpočinku před sestupem k Labi přišly vhod oblíbené karty. Jak se blížil konec cesty, téměř ustaly nekončící dotazy na to, „kdy už tam budeme“.

Celých 16 kilometrů ve volném tempu nakonec zvládli v pohodě všichni, i ti někteří naši lenoši.

   

Výpomoc v ZOO

Tak jako v minulosti již několikrát, jsme se rozhodli, že opět pomůžeme místní ZOO. Hned po obědě jsme se tam vypravili a na domluveném místě již stál připravený kontejner. Naším úkolem bylo z několika, ne příliš vzdálených, míst odvážet do něj větve z prořezů stromů a keřů. I když nás tentokrát nebylo mnoho, neboť někteří odcestovali na víkendovou dovolenku, práce nám šla pěkně od ruky a kontejner, který se zprvu zdál jako bezedný, se začal poměrně rychle plnit.

Neodradilo nás ani několik kapek deště, a tak jsme před čtvrtou hodinou měli splněn náš úkol. Ukázali jsme, že dokážeme vzít za práci. Už nezbývalo nic jiného, než se těšit na následující den, kdy jsme využili jako odměnu za práci volné vstupenky do ZOO.

Odpoledne na zámku

Víkendovou akci na místním zámku, nazvanou „Kde fondy EU pomáhají“ jsme si nemohli nechat ujít. Při této příležitosti se konaly zdarma prohlídky ve většině zámeckých prostor. Bohužel kapacita byla omezená, a tak, i když jsme se pokusili zaregistrovat s dostatečným předstihem, místo nezbylo. Alespoň jsme si tedy prohlédli Růžovou zahradu, nádvoří a jižní svahy.

Každý obdržel hrací kartu a na jednotlivých místech plnil zadané úkoly. Po zkompletování všech potřebných razítek do karet a jejich odevzdání obdrželi všichni zúčastnění sadu drobností a upomínkových předmětů. Odpoledne uplynulo jako voda a my jsme se po příjemném odpočinkovém odpoledni vrátili zpět na internát.

Relaxace v ZOO Děčín

Poté, kdy jsme si v sobotu „odpracovali“ možnost navštívit zoologickou zahradu, jsme se nemohli dočkat, až nastane nedělní odpoledne.

I když nám počasí zpočátku moc nepřálo a přivítala nás lehká přeháňka, nenechali jsme se odradit a přečkali jsme ji pod stromy na dětském hřišti. Každý ze zúčastněných měl své priority, jaké zvíře musí co nejdříve vidět. Nakonec došlo k dohodě a byla stanovena trasa prohlídky - medvěd, mravenečník, prasata, vlci a ještě to, to a to ...

Občas se zdálo, že jde o běh mezi klecemi a soutěž, kdo uvidí jako první další zvíře. Malé uklidnění nastalo, když jsme na konci okruhu došli na odpočinkovou louku, kde jsou lavičky, stolky a lehátka. Zde jsme chvíli poseděli a následně odešli do expozice Rajské ostrovy na Teplické ulici. Zde jsme viděli tropické ryby, hady, želvy, leguány a pavouky.

Odpočinkové odpoledne se dokonale vyvedlo, líbilo se o to víc, že jsme se o něj zasloužili svou prací.

Zřícenina hradu Tolštejn

Dnešní výlet jsme si naplánovali na jednu velmi zachovalou zříceninu hradu. Jednalo se o hrad Tolštejn – nejlépe zachovalou zříceninu Lužických hor, nedaleko Jiřetína pod Jedlovou, který je poprvé připomínán roku 1337. Hrad byl vybudován na ochranu cesty z Čech do Lužice a ve své době byl významným a mocným opevněním.

V období třicetileté války roku 1642 hrad obléhala a ohnivými střelami vypálila švédská vojska. Zcela vyhořelý hrad už nebyl nikdy obnoven. Tento výlet se povedl, přálo nám slunečné počasí, hrad se dětem moc líbil, děti byly velmi spokojené.

   

Skalní město Tisá

Přírodní památka Tiské stěny leží v CHKO Labské pískovce a je vyhledávanou turistickou oblastí a rájem horolezců. Ukrývá se tu jedno z našich nejznámějších skalních měst, bohaté na atraktivní pískovcové útvary, dosahující výšky až 613 n. m. Územím Tiských stěn procházejí dva prohlídkové okruhy labyrintem skalních věží, mohutných sloupů, úzkých soutěsek, převisů a roklí.

Toto místo se dostalo do povědomí mnoha miliónům lidí díky filmu na motivy knihy Letopisy Narnie, jehož některé scény se zde natáčely. Proto jsme využili sobotní odpoledne k jejich návštěvě. I když byl téměř letní den, vanul svěží větřík, který nás společně s chladem od skal příjemně ochlazoval. Ve skalách jsme strávili pohodové odpoledne v nádherné přírodě a užili si neopakovatelné pohledy do širokého okolí.

Městský útulek pro opuštěná zvířata

Po dlouhé době omezení provozu v souvislosti s epidemií Covid funguje útulek opět v normálním režimu, a proto jsme navázali na pravidelné návštěvy v tomto zařízení. Po cestě za téměř letního počasí jsme se vydali nejprve na dětské hřiště u hotelu Kocanda. Tam se všichni dosyta vyřádili na zdejších atrakcích a pokračovali jsme na cestě do útulku.

V zařízení je setrvale nízký počet opuštěnců, nenašel se ani jediný, který by byl vhodný k tomu, aby nám mohl být zapůjčen na vyvenčení. Buď se jednalo o psy staré, nebo velké, temperamentní, agresivní, obtížně zvládnutelné. I krátká návštěva v některých probudila touhu mít takového kamaráda. I bez pejska jsme si udělali příjemnou procházku po cyklostezce kolem toku Ploučnice. I když voda v řece není ještě moc teplá, nezabránilo to nedočkavým v tom, aby vyzuli boty a na mělčině se osvěžili. Užili jsme si příjemné nedělní odpoledne bez povinností běžného školního dne.

Večeře na ohýnku

30. duben je časem tradičního pálení ohňů, a tak jsme nemohli zůstat pozadu a alespoň malý ohýnek jsme využili k přípravě večeře. Na zahradě u střediska jsme si k večeři opekli buřtíky, což tomuto pokrmu dalo úplně jiné kouzlo. Večeře na čerstvém vzduchu je trochu něco jiného než večeře v jídelně, no ne ? :-)

   

Výlet kolem Máchova jezera

Máchovo jezero, Mácháč aneb Blaťák z příběhů Čtyřlístku. Kdo by neznal, že... Ačkoliv počasí ještě zdaleka nebylo na koupání, vypravili jsme se na turistický výlet do této krásné lokality. Cílem bylo celé jezero obejít.

Výchozím bodem se staly Doksy, kam jsme se dopravili autem a odtud jsme vyrazili směr Staré Splavy, dále pod kopec Borný, k Břehyňskému rybníku a zpět do Doks. Šli jsme po značených turistických trasách, pokochali jsme se krásnými výhledy na jezero a jeho okolí a z mnoha informačních tabulí jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o přírodě i historii místa.

Celá trasa měřila asi 16 km, takže zpět k autu se někteří účastníci již sotva dobelhali. Našli se i tací, kteří tvrdili, že by si to dali klidně ještě jednou... ). No, možná zase příště, třeba i za lepšího počasí.

   

Národní přírodní památka Peklo

Dnes jsme si udělali společný výlet do Dubice u České Lípy, kde se nachází Národní přírodní památka Peklo.

V současné době prochází Peklem naučná stezka s několika informačními tabulemi seznamujícími návštěvníky s místní faunou i flórou, ale také se zajímavými skalními útvary v podobě voštin, převisů a jeskyň. Stezka vede částečně po povalových dřevěných chodnících. Několik lávek nás postupně převádí z jednoho břehu Robečského potoka, který tudy protéká, na druhý. Na rozsáhlé potoční nivě Robečského potoka se nachází množství chráněných rostlinných druhů. Na jaře je údolí plné rozkvetlých bledulí jarních, blatouchů či prvosenek.

Ze zástupců fauny lze namátkou vyjmenovat množství mlžů a plžů, objevuje se tu výr velký nebo ledňáček říční. Výlet se všem účastníkům velmi líbil a můžeme Peklo jen doporučit.

   

   

Výtvarka- velikonoční zajíc

Počasí nám nedovolilo věnovat se původně plánovanému bruslení, rozhodli jsme se proto věnovat umění. Vzhledem k blížícím se Velikonocím jsme jako téma zvolili velikonočního zajíčka, pastelem na barevný karton. No, dílo se docela podařilo, jak dosvědčuje malá výstavka.

   

Pečení větrníčků

Ne každý den je venku hezké počasí a to je chvíle zkusit nějakou novou činnost. Jednou z oblíbených je vaření či pečení, tentokrát byly na programu domácí větrníčky. Pod vedením paní vychovatelky si děti připravily těsto, náplň i polevu a sladký výsledek snažení byl na světě. Nejoblíbenější činností na závěr je, své výtvory sníst... :-)

   

Jarní turistika

Konečně se trochu oteplilo a občas se ukáže i sluníčko, které už umí pěkně zahřát. O to lépe se chodí po turistických cestách po okolí. První letošní jarní trasa vedla z Dolního Žlebu přes Čertovu Vodu do Děčína. Do Žlebu vlakem, zpátky pěkně po svých, což některým přišlo téměř nemožné. Nakonec to ale zvládli všichni a někteří na sebe proto byli náležitě pyšní.

   

Malování barvou na sklo

Zkoušíme různé techniky ve výtvarné činnosti. Dnes si děti vyzkoušely malování barvou na sklo. Každý dostal předlohu – počáteční písmenko svého jména a dál už se fantazii meze nekladly. Hlavně to byla pro všechny úplně nová zkušenost a chlapci zjistili, že to vlastně není tak jednoduché, ale výsledek určitě byl krásný a stál za to.

   

Jarní výlet

Krásné počasí o jarním slunečním víkendu se musí využít. To jsme si řekli a vyrazili na dlouhý výlet. Záchytná místa pro nás byla zřícena Falkenštejnu, Dolský mlýn a také jsme si naplánovali i trochu dobrodružství a odhalili v místě mlýna i jednu z kešek. Jarní turistiku jsme si užili se vším všudy. Dokonce jsme objevili i zajímavé domky pro hmyz na jedné z říček. Naše objevy stály za to, podívejte se.

    

Výlet na Dolský mlýn - Jetřichovice

Druhá část dnešního výletu se soustředila na prohlídku zbytků romantického Dolského mlýna, který se také nachází v Národním parku České Švýcarsko poblíž soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé. Zřícenina starobylého mlýna, je chráněná jako kulturní památka. Zřícenina původního trojkolového mlýna a pily pochází z roku 1515. Obilí a další suroviny si sem přicházeli umlít hospodáři z okolních vsí. Mlýn měl původně tři mlýnská kola, z nichž jedno pohánělo pilu a zbývající dvě mlecí zařízení. Plně se zde mlelo až do roku 1814. Dnešní podobu můžeme znát z mnoha pohádek, jako například Pyšná princezna, Peklo s princeznou, Ztracený princ, Čertova nevěsta nebo Pravý rytíř. Výlet se všem účastníkům velmi líbil.

   

Zřícenina hradu Falkenštejn - Jetřichovice

Minulý víkend jsme vyrazili na vzdálenější výlet. První část dnešního turistického výletu jsme si naplánovali do krásné krajiny v okolí Jetřichovic, kde jsme se byli podívat na zříceninu skalního hradu Falkenštejn v Národním parku České Švýcarsko. Od roku 1966 jsou zbytky tohoto hradu chráněny jako kulturní památka. Ve skále se dochovaly vytesané světničky a základy dalších staveb. Pro lepší přístupnost bylo k hradu vybudováno nové schodiště. Přálo nám slunečné počasí, užili jsme si výhledy na okolní krajinu. Všichni byli spokojení, výlet se vydařil.

Vyhlídky

Děčín je s 63 % zelené plochy z celkové rozlohy města na prvním místě v ČR. Na jeho území se rozkládají rozsáhlé lesní plochy lemující kopce nad řekou Labe. Tato místa se pravidelně stávají cílem našich výprav. Nacházíme zde odpočinek a relaxaci, objevujeme krásné vyhlídky, seznamujeme se s městem z ptačí perspektivy. Naposledy to byla místa nad Přípeří, ve směru ke Škrabkám.

  

Nad Děčínem

I když se ještě po obědě zdálo, že předpověď počasí se naplní a že celý den proprší, v pozdním odpoledni se obloha protrhala, a tak jsme se vydali do přírody alespoň na dvě hodiny, v čase, který zbýval do večeře. Prošli jsme se v lese prosyceném vlhkostí a prošli jsme také několik vyhlídek nad Červeným vrchem. Málokdy je v těchto místech k vidění vodní pára stoupající z četných údolí tak, jak tomu bylo dnes. Někteří se přiznali, že to doposud ještě nikdy neviděli, maximálně tak na fotce na počítači…

   

Toulky kolem řeky Ploučnice

Blížící se jaro, rostoucí denní teploty a spousta volného času o víkendu je to, co nás stále více láká k výpravám po krásném okolí města. Rozhodli jsme se, že si „odpočineme“ od všudypřítomných kopců, a proto jsme se vypravili na relativně pohodovou výpravu kolem toku řeky Ploučnice, která zabrala celé sobotní odpoledne. Postupně jsme navštívili několik hřišť na Starém městě, workoutové hřiště v Březinách, výběhy koní v blízkosti školy Libverda a několik splavů na řece. Ač si kluci mysleli, že bude pohodička, realita byla nakonec taková, že 17 km v nohách je pěkně unavilo a byli rádi, že si večer mohou odpočinout při sledování pohádky.

   

Maňásek z ponožky

Dnes si děti vyrobily jednoduchého maňáska z chlupaté ponožky, kterou nejprve rozstřihly, vlepily klapky na ovládání úst, nalepily si oči a doplnily o vlasy z bavlnky. Práce vypadala velmi jednoduše, ale dětem dala dosti zabrat. Zde se projevila jejich zručnost a trpělivost. Výsledkem bylo, že si odnesly něco, co si samy vyrobily a co jim udělalo radost. Práce je určitě bavila a výsledek byl nad očekávání.

   

Tvoření

Oblíbenou činností je výroba lodiček. Již hotové výrobky jsou skvělou inspirací a taková vlastnoručně vyrobená dekorativní lodička je něco, čím se i jinak vším znuděný puberťák doma rád pochlubí. Zájem je stejný mezi chlapci i dívkami a je třeba neustále doplňovat materiál, aby bylo z čeho tvořit.

   

Zimní turistika

Zima je docela mírná, tak nezahálíme a pochodujeme, jak to jen jde. Protáhneme tělo, osvěžíme mysl, navštívíme krásná místa a zjistíme, že pohyb v přírodě je fakt docela hustá věc. A to je skvělé…

 

Čtenářský klub

V zimním období je čas i na nějakou tu knížku. Jelikož máme během pobytu omezenou možnost trávit čas jen na mobilu, můžeme znovu objevit potěšení ze čtení. Zájem o pravidelné návštěvy knihovny to jen dotvrzuje. A to je fajn, ne?

   

Útulek pro opuštěná zvířata

Dalším oblíbeným místem, kde trávíme volný čas je útulek pro opuštěná zvířata v Děčíně na Starém městě. Bohužel pro nás, ale ku prospěchu domácích mazlíčků, nastala opět situace, která je v poslední době vždy, když se sem vypravíme, stejná.

V důsledku toho, že v době covidové je zvýšený zájem lidí o opuštěná zvířata, ta se v zařízení ani neohřejí a ihned mají nového majitele, proto je jich v útulku málo. V době naší návštěvy to bylo pět psů, dva v karanténě, jeden nemocný a dva s ohledem na svoji agresivitu a velikost nevhodní k vypůjčení na procházku. Prohlídli jsme si je alespoň v kotcích, koukli na tři malinká koťata a s lítostí odešli. Zbytek odpoledne jsme využili k návštěvě několika dětských hřišť a workoutového cvičiště.

Uvidíme, zda se v dohledné době opět dočkáme toho, co bývalo běžné, že bude na výběr, kterého pejska, či pejsky, si budeme moci na odpoledne vypůjčit.

   

Dlabání dýní

Už se v našich krajích stává tradicí říkat dušičkám haloween a k tomu neodmyslitelně patří vydlabané dýně, takže jsme se také připojili. Dlabání dýní není úplně příjemná práce a je velmi lehké se pořádně upatlat, přesto se dílo podařilo. Z bezpečnostních důvodů jsme tradiční svíčky nahradili těmi LEDkovými, které však vůbec neubraly našim dýňovým příšerkám nic na působivosti.

 

Výlet na Sněžník

Poslední říjnový víkend jsme využili ještě příznivého počasí a vyrazili jsme na nejvyšší horu v okolí - Sněžník. Zvolili jsme trasu z Maxiček, kam jsme dojeli autobusem. 7,5 km k rozhledně bylo trochu obtížnější, zejména samotný výstup na stolovou horu, okořeněný výstupem na rozhlednu. Štěstí, že je kamenná a ve vichru, který na jejím vrcholu vál, nám skýtala pocit bezpečí. Poté následoval sestup přes Bělou-Čechy a zasloužený odpočinek. 17 km místy náročným terénem nám dalo řádně zabrat :-)

   

Auta

Štěstí nám přálo. Pokud chcete najít něco takového jako my, většinou jdete na ohlášenou akci. No a my? Štěstí nám přálo a náhodně jsme na parkovišti našli krásnou sbírku aut. Jeden kousek hezčí než druhý - celkem asi 15 aut. No neříkejte, že byste se nepodívali. Děti auta obdivovaly, přicházely výkřiky jako „super“ nebo „to chci“, a tak jsme si alespoň odnesli, jako vzpomínku, pár snímků na super auťáky.

 

   

Sklárna “AJETO“

Podzimní prázdninový čas jsme si s dětmi řádně užili. Naplánovali jsme si zajímavý výlet a nyní přinášíme pár střípků z našich zážitků. Lindava, blízko Nového Boru, byla naší zastávkou č. 1. Již při příjezdu jsme mohli všichni obdivovat krásu skla, nejen čirého, ale i barevného a kombinace světla dokázala tuto krásu pěkně podtrhnut. A pak to přišlo, prošli jsme si sklárnu, seznámili jsme se s výrobou skla, ze kterého pod rukama sklářů vznikala křehká krása. A co víc, i my jsme si zkusili něco malého vyrobit a tady můžete posoudit, jak se nám vše povedlo.

   

Praha – Muzeum fantastických iluzí

Dne 29. 11. 2021, v době podzimních prázdnin, jsme navštívili Prahu a prohlédli jsme si Muzeum fantastických iluzí. V tuto dobu bylo všude velké množství lidí a než jsme se dočkali toho, že si zakoupíme vstupenky, jsme si více jak hodinu postáli ve frontě. Ale čekání se vyplatilo a děti si odpoledne hodně užily. Fantastické iluze byly úžasné a výlet se všem moc líbil.

   

   

Výroba Hallowenské dýně

Jako každý podzim jsme si s dětmi vyrobili Hallowenskou dýni. Výrobu jsme započali nafouknutím většího balonku a zjednodušenou formou kašírování si ji děti začaly postupně obalovat do sádrového fáče, který rychleji schne a ve výsledku je tvrdší a snáze s výsledným objektem děti manipulují. Po zaschnutí si dýni děti natřely patřičnou barvou a dýni ozdobily očima. Práce děti bavila a s výsledkem byly všechny spokojené.

   

Úklid

Nejvíce práce v okolí budovy je vždy na jaře a na podzim. Proto i nám teď nastává čas práce a podzimního úklidu. Stromy mění své barvy a listí pomalu opadává, je potřeba dělat více práce, aby naše okolí bylo stále čisté a upravené. A jak se říká – „plivnout si do dlaní“ a práce jde sama od ruky a děti jsou pak na výsledek své práce náležitě pyšné. A věřte, že si při práci užijeme i spoustu legrace.

Vaření – jablka v županu

Pro mlsné jazýčky něco nového. Každý z dětí se ptal, co to vlastně budeme vařit. Název „Jablíčka v županu“ je zaujal, a hlavně se všichni těšili, jak to bude vypadat, co se tam bude dávat a pro všechny to byla vlastně taková novinka. Takže krom jablka a listového těsta jsme doplnili ještě džem, oříšky a rozinky. Výsledek byl úžasný a pozor, když to zkusíte i vy, je dobré jablíčka sníst teplá.

Keramika

Děti mají rády různé výtvarné techniky. Mohou si při nich zároveň také vyzkoušet svoji trpělivost a zručnost, uplatnit svou kreativitu. Nejraději mají práci s hlínou, kdy mohou kousku hlíny v ruce vdechovat duši. Pomalu se tak rodí malá a krásná dílka. Děti často mají první zkušenost s keramickou hlínou právě u nás, takže zprvu nevědí, co vlastně mohou dělat, ale kdo si hrál s plastelínou tak ví, že není čeho se bát. V tomto dílu, který bude mít brzy pokračování, ukážeme krásné výtvory, které na úplné dokončení ještě čekají.

Zoopark Chomutov

Ač počasí mělo k ideálu daleko, byla návštěva Zooparku dobrou volbou pro sváteční den. Nebylo horko, takže zvířata neměla potřebu se schovávat v brlozích a skulinách svých výběhů, či klecí a bylo se na co dívat.

Parta „puberťáků“ nerada dává najevo zájem o podobné aktivity, přesto zážitek pro děti byl přínosem. Někteří si připomněli své, ještě nedávné dětství a na chvíli zapomněli, že se přeci musí chovat děsně dospěle. Ale když se zrovna nikdo nedívá….

   

   

Výtvarné činnosti

Zhoršující se chladné počasí pokračujícího podzimu neumožňuje tolik pobytu v přírodě, jak bychom chtěli, ale ani tak nezahálíme a pouštíme se do kreativní činnosti.

Jako první téma jsme si zvolili malou vzpomínku na léto, motiv mola s palmami. Na černý podklad jsme vytvořili kresbu pomocí lepicí pásky, přes kterou jsme nanesli akrylové barvy. Barvy se míchaly rovnou na podkladu, takže každému vyšla barevná škála trochu jinak, což bylo skvělé, neboť každý kus pak byl nezaměnitelným originálem. Při sundávání pásky se postupně objevoval černý podklad a obrázek dostával smysl, který někteří pochybovači zprvu neviděli. O to větší překvapení a radost z dokončeného díla pak měli :-)

            

 

Další téma našeho výtvarničení už bylo ryze podzimní. S tím, jak se postupně barví listí, dává nám příroda krásný materiál, který by byla škoda nevyužít. Nasbírali jsme tedy barevné listí z různých stromů a z nich jsme vytvořili koláž v kombinaci s pastelem. Z listů jsme vytvořili korunu stromů a kmen pak domalovali pastelem. Přes společné téma byl opět každý výtvor originálem a každý se měl čím pochlubit.

ZOO Ústí nad Labem

Po delší době jsme se vypravili mimo Děčín, konkrétně do nedalekého Ústí nad Labem, kde se nachází pěkná zoologická zahrada. Oproti té v Děčíně, která je po ruce a bývá cílem našich návštěv a výpomocí, je tato o hodně rozlehlejší a i množství chovaných druhů zvířat je nesrovnatelně větší. Po splnění ranních povinností na internátu v podobě sobotního úklidu jsme se vybavili balíčky s obědem a se svačinou a spěchali na nádraží, odkud jsme se přepravili vlakem do Ústí.

V prostoru ZOO jsme strávili 5 hodin obklopeni krásnou přírodou a příjemným babím létem, viděli jsme nespočet zajímavých zvířat, obohatili jsme se o informace související s tím, jak a kde žijí ve svých domovinách. Se zájmem jsme si prohlédli vše, od těch nejmenších, až po doslova obry v podobě žiraf, velbloudů a krokodýlů. Shodli jsme se, že asi nejpůsobivější byla ukázka cvičení se slonem a přednáška o historii jeho chovu.

I když se nám moc nechtělo, blížící se večer nás donutil k návratu na internát, kde jsme probrali vše, co jsme viděli a co nás zaujalo.

 

Vyhlídky nad Děčínem

Protože v posledních dnech bylo opravdu krásně, vypravili jsme se užít si poslední záchvěvy sluníčka do přírody. Děčín je město obklopené kopci nad řekou Labe, které jsou posety spoustou vyhlídek vybízejících k jejich návštěvě a pozorování města z ptačí perspektivy. Nechali jsme se zlákat a některé jsme navštívili. Zvolili jsme spíše relaxační trasu, vedoucí kolem Labe, Hladového kamenu, nad Přípeř, dále ve směru nad Jalůvčí a odtud po vrstevnici zpět nad řeku, na vyhlídku naproti knihovně. Po odpočinku jsme pokračovali ve směru na Červený Vrch a na další vyhlídky nad Bělou. Výlet se opět vydařil, viděli jsme spoustu krásných míst.

Odpoledne v muzeu

Páteční odpoledne jsme využili k tomu, že jsme se vypravili do místního muzea. Mimo klasických trvalých expozic věnovaných lodní plavbě na řece Labe a historii související s postupným rozvojem města Děčín jsme měli možnost vidět výstavu Paleoart - vědecká a umělecká rekonstrukce zaniklého života na Zemi. Obdivovali jsme Více než 150 obrazů a modelů, zachycujících vývoj života od prvohor až do doby „moderního člověka“ ve čtvrtohorách. Zajímavá a hravá byla interaktivní část na zahradě, kde byly v pískovišti uschovány sádrové odlitky částí kostí pravěkých zvířat a my jsme je vykopávali za pomoci „nástrojů používaných odborníky“ při zkoumání podzemních nálezů. Odpočinkové odpoledne se všem líbilo a ani se nám nechtělo z muzea odcházet.

   

Tyršův Děčín II.

O dalším víkendu, ve kterém probíhaly akce Tyršova Děčína, jsme se rozhodli, že se jich opět zúčastníme, neboť to, co jsme viděli minule, bylo velice zajímavé. Tentokrát probíhala na Mariánské louce přehlídka prakticky všech kroužků, které lze v Děčíně navštěvovat, a tak smysluplně strávit volný čas. Jednotlivá stanoviště představovala činnost například hasičů, sokolů, atletů, florbalistů, mažoretek atd. Samozřejmě byla možnost vyzkoušet si, v čem jsou, nebo nejsou, jednotlivé činnosti snadné. Protože toho, co se nabízelo, bylo opravdu mnoho, nebylo lehké rozhodnout se, čemu dát přednost a co vynechat. Souběžně s touto akcí probíhala Tyršova stezka, což byla akce ZŠ Dr. Miroslava Tyrše, kdy v blízkém okolí zámku byla stanoviště, na kterých jsme museli plnit jednotlivé úkoly a sbírat potvrzení o jejich splnění, což všem v závěru přineslo sladkou odměnu v podobě čokolád a cukrovinek. Odpoledne rychle uteklo, příjemné sluníčko bylo vystřídáno v podvečer poměrně nepříjemným chladným větrem, a tak jsme byli rádi, že jsme se vrátili na SVP a zde se ohřáli horkým čajem nebo kakaem.

Výstava v Libverdě

O víkendu se již tradičně konala výstava pořádaná zahradnickou a zemědělskou školou v Libverdě. Každoročně je příležitostí pro místní zemědělce, chovatele a pěstitele, aby ukázali, čím se zabývají a co dokážou. Během odpoledne jsme prošli školní skleníky a prohlédli si botanickou zahradu, která je obklopuje. Jsou zde soustředěny rostliny z celého světa. O ty se starají žáci místní školy v rámci přípravy na svá budoucí zaměstnání. Na části volného prostranství byly vystaveny soutěžní výtvory účastníků floristické soutěže Děčínská kotva, kdy se jednalo o jubilejní 50. ročník s tématem Kouzla barev. Žasli jsme nad tím, jak jsou květiny rozmanitě barevné a tvarované a obdivovali fantazii a zručnost soutěžících. Dále jsme měli možnost navštívit místní stáje koní, shlédnout množství slepic, kachen, hus, králíků a v neposlední řadě i koz, ovcí a skotu. Líbila se i expozice zemědělské a lesní techniky, ukázka nálezů místních mykologů a přehlídka výpěstků zahrádkářů. Na zpáteční cestě jsme zakončili odpoledne na nábřeží Labe, kde probíhala produkce hudebních skupin. Bylo to příjemné a poučné odpoledne.

Tyršův Děčín

Sobotní odpoledne jsme se rozhodli strávit v okolí zámku, kde se konaly akce Tyršova Děčína. To je několik víkendů trvající pestrá směs sportovních, kulturních a společenských akcí, oslavující děčínského rodáka.

Nejprve jsme obdivovali na nábřeží početnou skupinu sportovců Spartan Workout, následně jsme se přesunuli do Zámecké ulice, kde probíhal festival pouličního divadla a vystoupení hudebních skupin. Poté jsme se prošli areálem zámku, kde byla největším lákadlem zrekonstruovaná Růžová zahrada, zvon, na který se dá zvonit a vinice. Po procházce parkem jsme se ještě vydali na workoutové hřiště, zde si děti trochu zacvičily a pod tlakem času jsme spěchali na večeři.

Příjemné odpoledne rychle uteklo a my se už těšíme na další akce.

   

Letní zážitkový pobyt 2021

Po loňské, z důvodu koronavirové pandemie, vynucené pauze, jsme letos opět uspořádali náš tradiční letní zážitkový pobyt. A protože pandemie ještě zcela neopadla, zvolili jsme raději místo tradičního výjezdu naše vlastní prostory internátu SVP v Děčíně a odtud jsme pak vyráželi na výlety do blízkého okolí, ale i do míst vzdálenějších.

Náš původní plán trochu pozlobilo počasí, a tak jsme museli improvizovat a provést pár změn, celkově jsme ale stihli téměř vše, co jsme chtěli.

Hned první den nám počasí moc nepřálo, a tak jsme po ubytování dětí, nezbytném poučení a po obědě v Boleticích vyrazili na výlet po okolí Děčína. Byl to v podstatě závod s přeháňkami, a tak jsme se vždy jen na chvíli zastavili a poté pokračovali dál. Chvilku jsme pobyli u rybníčku na Maxičkách, obešli Vlčí jezero pod Sněžníkem a víc už nám počasí nedovolilo.

Na druhý den, v pátek, se počasí přeci jen trochu umoudřilo. Dopoledne sice ještě trochu pršelo, čehož jsme využili k vnitřním aktivitám ve formě společenských her a také malování kamínků. To děti velmi zaujalo a zabavilo. Po obědě jsme vyrazili do Tisé, do zdejšího proslulého skalního města. Děti zde byly doslova nadšené, nespočet písčitých cestiček, zákoutí, průchodů a průlezů mezi skalami byl pro ně rájem. Do každé díry by chtěli vlézt, prolézt, proskočit. Zážitků bylo tolik, že je vstřebávaly po celý zbytek dne.

V sobotu už bylo počasí natolik dobré, že jsme mohli vyrazit na plánovaný výlet k Máchovu jezeru. Nejprve jsme navštívili Muzeum Čtyřlísku v prostorách zámku Doksy. Známý komiks pro děti se totiž odehrává povětšinou právě v Doksech, tedy Třeskoprskách a Máchovo jezero není ničím jiným, než rybníkem Blaťákem. V muzeu se někteří z chlapců zúčastnili soutěže o znalostech Čtyřlísku a odnesli si drobné ceny. Po návštěvě muzea jsme se prošli kolem části Máchova jezera-Blaťáku, se zastávkou na zmrzlinu ve Starých Splavech a poté jsme již zamířili na pláž v kempu Borný. Slunce hřálo, voda byla čistá a vcelku teplá, takže si děti ve vodě dosytosti zadováděly.

Neděle byla ve znamení výletu do Hamru na Jezeře. Nejprve jsme opět absolvovali malý výlet kolem jezera a nakonec jsme došli až do Stráže pod Ralskem na zdejší vyhlášenou zmrzlinu. Po návratu do Hamru se šlo na místní, velmi hezkou pláž. Jezero v Hamru je sice menší než Máchovo, ale to vůbec nevadilo a děti se i zde ve vodě vyřádily tak, jak jen děti dovedou. V neděli byl v plánu podvečerní táborák, a proto jsme vyjeli z pláže o trochu dříve, abychom vše stihli. Nakonec to byl opět závod s počasím. Temné mraky na obzoru nevěštily nic dobrého. Nechtěli jsme děti zklamat a táborák jsme i přes hrozbu deště udělali, byť v poněkud skromnější formě. Už během opékání prvních špekáčků začalo trochu pršet, to ale nevadilo a buřty chutnaly i tak moc dobře. Mise byla splněna a i když déšť nakonec zesílil a vyhnal nás pod střechu, děti byly spokojené a o to šlo.

Nedělní večer byl ve znamení loučení, shrnutí zážitků a také hodnocení, protože ani během zážitkového pobytu jsme nezapomínali na režimové činnosti s náležitým ohodnocením. Třem nejlepším v součtu hodnocení se dostalo ocenění ve formě diplomu a drobných cen. Poté byli oceněni všichni účastníci pobytu, u každého z dětí bylo oceněno něco jiného, neboť každý něčím dobrým přispěl k tomu, aby se pobyt vydařil a všichni si odnesli pěkné zážitky.

Naším oceněním bylo zejména to, že přestože se všichni těšili domů, klidně by si pobyt ještě prodloužili a nebylo jediného, kdo by neříkal, že by jel zas…. Tak snad napřesrok… :-)

PRÁZDNINOVÝ PROVOZ STŘEDISKA VÝCHOVNÉ PÉČE

Turistika - Pravčická brána

Jaro je zatím studené, ale ani tak nesedíme „doma“ na zadku a vyrážíme do přírody. Tentokrát jsme si jako cíl vybrali proslulou Pravčickou Bránu.

Výchozím bodem se stala Vysoká Lípa, kam jsme dojeli autobusem. Odtud na loupežnický hrádek Šaunštejn a poté nahoru k Malé Pravčické Bráně.

Loupežnický hrádek byl bohužel právě opravován, tak jsme se nemohli pokochat výhledem. Z Malé Pravčické brány jsme pokračovali na Mezní Louku a odtud na Pravčickou Bránu, tu velkou a slavnou.

Prohlédli jsme si areál, pokochali jsme se výhledy na impozantní skalní útvar a do širokého okolí a poté jsme zamířili dolů k silnici, kde jsme si počkali na autobus, který nás dopravil zpátky do Děčína. Trasa byla náročná, ale rozhodně stála za to….

   

Výroba dekoračního předmětu

Pod vedením paní vychovatelky jsme se pustili do výroby dekoračního předmětu ze starých kousků nádobí. Hrneček, podšálek a stará vidlička tak našly nové využití a neskončily někde na skládce. Pak už stačila jen zrnková káva, tavná pistole a nějaká ta ozdůbka a samozřejmě spousta fantazie, zručnosti a trpělivosti. A docela se to povedlo, ne?

   

Výlet na Chmelník

Sobotní plánovaný výlet na rozhlednu Chlum nám překazilo aprílové počasí, a tak jsme očekávali, jak bude v neděli. Ráno bylo ještě chladné, ale slunečné. Docela jasná obloha zvěstovala, že bude lépe. Po obědě jsme se vypravili na výlet na vrchol Chmelníku. Jde o výrazný sopečný kužel s nadmořskou výškou 508 metrů, který se na okraji Děčína svažuje až ke břehu Labe. Cesta vedla převážně po pohodlné lesní cestě, fyzicky náročnější byla až závěrečná fáze stoupání k samému vrcholu. Cestu nám zpříjemnila hra instalovaná v okolí trasy, kdy zde byly rozmístěny obrázky postav z příběhů o Harrym Potterovi a mnoho otázek vztahujících se k tomuto dílu. Díky tomu, že stromy, pokrývající celý kopec, ještě nemají listy, naskytly se nám krásné výhledy do okolních údolí - na Krásný Studenec, Boletice nad Labem a Děčín. Návrat byl pro všechny o mnoho radostnější než cesta na vrchol a to i s ohledem na to, že nás čekala večeře v podobě opékání buřtů.

Odpoledne v okolí zámku

Děčín je pěkné město, a protože ani někteří místní neznají všechna jeho zákoutí, rozhodli jsme se, že si některá projdeme. Kolem kostela v Křížové ulici jsme vystoupali Dlouhou jízdou na nádvoří zámku, který stojí na pískovcové skále na pravém břehu Labe nad soutokem s Ploučnicí. I když není možné, z důvodu epidemie, navštívit interiér, i okolí zámku nabídlo mnoho zajímavého. Nakoukli jsme do právě rekonstruované Růžové zahrady, prošli jsme jižní zahrady, kde byli největší atrakcí pávi, vyzkoušeli jsme si zvonění na starý zvon. Prošli jsme Mariánskou louku, která byla zámeckým parkem, a ve středověku zde bylo první osídlení této lokality. Po cestě jsme sbírali malované kamínky a domluvili jsme se, že také nějaké namalujeme a při našich dalších výpravách je rozneseme po místech, která navštívíme.

      

      

Lesní domečky

Rádi a často se pohybujeme v lese a ač se snažíme být potichu, přeci občas vyplašíme nějaké ty jeho obyvatele, a tak jsme jim na oplátku postavili nějaké ty přístřešky a domečky. Oblíbená kratochvíle z větviček, šišek, mechu a všeho dalšího, co les nabízí, baví malé i větší, dokonce i slečny, co si jinak rády hrají na „velké“ … :-)

   

Děčínské vyhlídky

V rámci zlepšování fyzické kondice vyrážíme, jak to jen jde, na alespoň malou vycházku. Vzhledem k tomu, že okolí Děčína je samý kopec a skála, je zde také spousta nádherných výhledů na město - Kvádrberk, Pastýřský vrch, Červený vrch, Přípeř a další… Výhledy vždy stojí za tu trochu námahy a nikdy neomrzí.

Velikonoční zajíc

V rámci výtvarných činností jsme nemohli opomenout blížící se velikonoční svátky, a tak jsme si namalovali zajíčka a pár vajíček. Technika pastelu a spousta variací na dané téma… Posuďte sami, jak se nám obrázky povedly.

Vaření

Oblíbenou činností dívek, ale i chlapců je nedělní vaření. Pod vedením paní vychovatelky se děti učí připravit jednoduchá jídla, jako např. palačinky. Namíchat těsto, usmažit, ozdobit, servírovat a pak - sníst :-) Inu, za dobrou práci, dobrá a sladká odměna.

   

Předjarní toulky přírodou

Konečně odtály poslední zbytky sněhu, a tak jsme se za doprovodu příjemného sluníčka vydali do přírody. Cestou jsme se zastavili na nábřeží Labe a prohlédli si tzv. Hladový kámen, do něhož lidé, již od roku 1616 tesali značky ukazující stav vody. Říkalo se, že pokud se ukázal nad hladinou řeky, nastala doba strádání, musela být zastavena lodní doprava a lidé ztratili zdroj obživy.

Po výstupu do strmého kopce se nám otevřel výhled na Děčín nejprve z Dolní vyhlídky a poté i z Horní vyhlídky. Ukázali jsme si, kde se co v městě nachází a naplánovali další místa, která stojí za to projít v jeho okolí. Na zpáteční cestě jsme ještě navštívili vyhlídku na Červeném vrchu a přes Bělou se vrátili na internát.

   

   

PROVOZ AMBULANCÍ OD 1. 3. 2021

Zimní radovánky

Děti jsou děti, i když s příchodem puberty se to tak už někdy nezdá. Jak napadne sníh, celá ta dětská duše ožije a každý se chce ve sněhu vyřádit. Koulování, bobování, dělání „andělíčků“, či jen se prostě vyválet v čerstvém prašanu, no to nemá chybu.

Lednová turistika I.

Prví lednový víkend po vánočních prázdninách jsme za cíl naší tradiční turistiky zvolili nejvyšší horu v okolí- Děčínský Sněžník. Vzhledem ke své nadmořské výšce sliboval dostatek sněhu i pro případ, že by dole v údolí žádný nebyl. A tato jistota nezklamala, zatímco dole v údolí ležely jen tu a tam kousky mokrého sněhu, nahoře to byla pravá zimní pohádka.

Cesta byla díky sněhu trochu náročnější, ale rozhodně to stálo za to, což si všichni zúčastnění pochvalovali.

   

VÁNOČNÍ PRÁZDNINY 2020 - provoz AMBULANCÍ

Pečení cukroví

Deštivé odpoledne nám znemožnilo plánovanou relaxaci v přírodě, a proto jsme se rozhodli, že z již připravených těst upečeme vánoční cukroví. V dobré náladě, za doprovodu oblíbené hudby jsme vykrajovali různé tvary budoucích dobrot.

Postupně se zaplnilo 6 plechů, které se střídaly v rozehřáté troubě, která vydávala očekávané dobroty. Část výtvorů byla ihned degustována, ale i tak zbyl dostatek materiálu, který budeme následně slepovat a připravovat na slavnostní večeři.

   

Chytání ryb

Protože mezi sebou máme chlapce, jehož zálibou je chytání ryb a jeho vyprávění zaujalo ostatní, naplánovali jsme si na páteční odpoledne tuto činnost.Pobytu u vody předcházela pečlivá příprava v podobě kompletace prutů, výroby těsta a vyhledání údajů o revíru, do něhož jsme se chystali.

U ramene zimního přístavu na řece Labe nás přivítal silný vítr a nepříjemné chladno. I tak si každý se zájmem vyzkoušel činnosti, které jsou pro rybáře při chytání ryb běžné. I když se nedostavil žádný záběr, všichni byli spokojeni a vypadá to tak, že tato návštěva u vody nebyla poslední.

Geocaching

Pro získávání orientace v terénu nám krásně poslouží geocaching. Naše procházky nejsou pak jen tak obyčejné, ale mají nádech dobrodružství, což ocení hlavně chlapci.

Děti podle navigace a kompasu hledají skrytá místa. Rozhodně pro některé z dětí je to na pobytu první hledání, a tak ti, kteří zažili své první “keškové“ dobrodružství, žádají pak rodiče, aby mohli pokračovat. A tak se s námi můžete na malou chvíli všichni proměnit v hledače pokladů a znovu tak v sobě objevit dětské nadšení pro hru.

Lívance

O víkendu jsme se pustili do přípravy a smažení lívanců. Připravili jsme si těsto, které kynulo. Byli jsme všichni natěšení, jak to dopadne. Ve skupině máme šikovné chlapce i šikovná děvčata, takže se nám vše povedlo podle našich představ a žádný z lívanců se nám nepřipálil. Kdo by nemiloval něco sladkého k jídlu, a lívance jsou skvělou alternativou ke známým palačinkám. Společně jsme vyzkoušeli i dochucení - šlehačkou, džemem anebo jen tak se skořicovým cukrem.

   

Výroba lodiček

V rámci zájmových činností jsme se s chlapci pustili do výroby dekorativních plachetniček. Tato činnost chlapce velmi zaujala a pustili se do ní s velkým elánem. Nejprve jsme si opracovali dřevěný hranol na základní tvar, poté doplnili detaily a plachty, natřeli dle fantazie a výsledek se opravdu chlapcům vydařil. Prokázali zručnost, trpělivost, fantazii a velké zaujetí. Výrobou jsme strávili celkem asi 10 hodin po několik odpolední, zejména při nepříznivém počasí.

   

Turistika

Přestože se počasí již horší, nezapomínáme na pohyb na čerstvém vzduchu a provozujeme turistiku. Tentokrát jsme zvolili trasu po levém břehu Labského kaňonu, z Dolního Žlebu přes Maxičky. Nádherná podzimní krajina a docela i teplé počasí z výletu udělaly velmi příjemný zážitek.

Kresba pastelem

Věnujeme se výtvarné činnosti, rozvoji fantazie, a protože příroda kolem nás hýří barvami, zvolili jsme téma „Barvy podzimu“. Kresba stromu s barevnými listy se chlapcům vydařila a s výsledkem byli velmi spokojeni. Zlepšili si trochu techniku a naučili se něco nového. Kresba jim také pomohla uvědomit si, co právě v přírodě probíhá a že každé období v roce má své hezké stránky.

   

Malování pěnou

S dětmi rádi tvoříme a pestrost barev k tomu určitě patří. Malování pěnou je zajímavá činnost. Pro děti i jedna z možností, jak je vytvořit výtvarné dílo pomocí pěny a barev. Rozhodli jsme se vytvořit nejen barevné podklady, ale tyto podklady využít pro tvorbu, která je nyní aktuální. A to vystříhat si z našich krásně barevných podkladů listy různých stromů. Podle šablon jsme si jich vystříhaly spoustu a s nimi jsme si dotvořili krásnou atmosféru podzimu. Práci jsme si užili, nejen díky pěně, ale i díky našim překrásným výtvorům.

   

Pravčická brána

Hezké počasí babího léta je jako stvořené k návštěvě nějaké turisticky atraktivní destinace. My jsme zvolili proslulou a unikátní Pravčickou bránu v NP České Švýcarsko.

Jako výchozí bod jsme zvolili Mezní Louku, kam jsme se přepravili autobusem. Cesta po červené značce byla sice zpočátku do kopce a po schodech. Ale poté, co jsme vystoupili na úroveň úpatí pískovcových stěn, se již klikatila víceméně po rovině, podél nádherných skalních útvarů. Cesta nabídla nespočet krásných výhledů a sama o sobě byla krásným zážitkem, což ocenili i jinak věčně nespokojení puberťáci.

U vstupu do samotného areálu Pravčické brány jsme museli vystát frontu u pokladny, ale výhledy ze skalní stěny přímo naproti Pravčické bráně byly úchvatné.

Poté, co jsme se náležitě pokochali výhledy a vstřebali jedinečnou atmosféru tohoto unikátního útvaru, jsme se kratší cestou vydali dolů, do Hřenska. Po krátkém čekání na autobus jsme se unavení, ale plni dojmů vrátili do Děčína.

   

Dolský mlýn

Další známou lokalitou poblíž Děčína je zřícenina mlýna, známého z několika pohádek. Vydali jsme se k němu trochu oklikou. Z Mezní Louky přes Malou Pravčickou bránu a loupežnický hrádek Šaunštejn. Cesta to byla náročná, nejprve strmý výstup a poté stejně strmý sestup do Vysoké Lípy. Odtud pak další strmý sestup do údolí řeky Kamenice.

Zde si chlapci prohlédli a prolezli ruiny mlýna, snědli poslední zásoby z batůžků a poté jsme se přes Kamenickou stráň vydali do Růžové na zastávku autobusu. Odtud jsme se pak znaveni náročným pochodem, vrátili do Děčína.

Dobrodružství s geocachingem

Pro získávání orientace v terénu nám krásně poslouží geocaching. A tak naše procházky nejsou jen tak obyčejné, ale mají nádech dobrodružství.

Děti podle navigace a kompasu hledají skrytá místa, objevují větší či menší krabičky, a dokonce i malé zkumavky. Rozhodně pro některé z nich je to na pobytu první hledání, a tak zažívají své první “keškové“ dobrodružství. Často pak osloví i své rodiče a požádají je, aby šli s nimi hledat také. A tak se můžeme na malou chvíli všichni proměnit v hledače pokladů a znovu tak v sobě objevit dětské nadšení pro hru.

Pečení bábovky

Ve sváteční nedělní den si s dětmi vždy připravíme něco dobrého. Tentokrát to byla dvoubarevná bábovka. Pečlivě zapíšeme recept, nachystáme ingredience a pak se už můžeme pustit do samotné přípravy. Všichni rádi pomáhají. Napětí nás čeká při pečení v troubě a největší očekávání je při vyklápění celé bábovky, kdy nás pak čeká dobré a sladké překvapení.

PRÁZDNINOVÝ PROVOZ STŘEDISKA VÝCHOVNÉ PÉČE

Dárek k MDŽ

Dnes děti vyrobily dárek maminkám k MDŽ. Vybrali jsme srdce z lásky. K jeho vyrobení jsme použili tvrzený polystyren, ze kterého si děti vyřízly předběžný tvar, který rašplí opracovaly a smirkovým papírem vyhladily. Dále celý povrch pokryly malířským tmelem, aby se zdůraznila plastičnost výrobku. Po zaschnutí jsme srdce nabarvili, pověsili na připravenou větvičku a dozdobili přívěsy a stužkami. Práce děti bavila a z hotového výrobku měli všichni radost.

Sněhulák

Postavit si skutečného sněhuláka letos asi příroda nedovolí, takže jsme se rozhodli si nějakého namalovat. Volili jsme techniku suchého pastelu na barevný papír a výsledek se docela podařil. Nebo ne? Každopádně sněhuláci malovaní se neroztají … :-)

Dolský mlýn

Zima bez sněhu, teploty nad nulou, tak proč nevyrazit na nějakou túru. Jako cíl jsme si vybrali pohádkový Dolský mlýn, místo, kde bylo v minulosti natočeno několik českých pohádek. Výchozím bodem byla obec Růžová, a tak jsme do itineráře zařadili také rozhlednu Růženka. Cesta vzhůru byla bahnitá, bahno se lepilo na boty a z rozhledny nebylo díky mlhavému počasí mnoho vidět, takže tento bod cesty úplně nesplnil naše očekávání. Vyrazili jsme tedy za svým hlavním cílem. Zřícenina mlýna v malebném údolí sevřeném vysokými skalami nikdy nezklame a i tentokrát všechny okouzlila, zimnímu termínu navzdory. Tak zase někdy příště…

Vítězství 70, Děčín XXXII; tel. + 420 412 594 901; e-mail: a.krupickova@vuboletice.cz

Správa webu: hois.pavel@gmail.com
 © 2014. All Rights Reserved.